Spínače na douhou vzdálenost + Serial Link

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xeflex
Příspěvky: 112
Registrován: 03 srp 2010, 02:00

Spínače na douhou vzdálenost + Serial Link

#1 Příspěvek od xeflex »

Ahoj,

potřebuji poradit, delší dobu už přemýšlím na připojení 4ks tlačítek na delší vzdálenost cca každé tlačítko (Konkrétně je to jazýčkoví spínač, který je umístěný na okně, dveřích) cca 100m.

mám takových pár návrhů jak bych to chtěl řešit:
1a, Každé tlačítko má pól 1 nebo 0 - ale dělal bych rozvod 3 drátový z důvodu kombinace odporu pro udržení stavu 1 nebo 0.

1b, Každé tlačítko má pól 1 nebo 0 - ale že bych ke každému tlačítku přidělal obvod SN75HVD12 (Pro: RS485) pro komunikaci po AB drátech

2, Následné připojení bude provedeno do počítače pomocí sériové linky (Rozhoduji se jestli tam dát FT232 přímo na USB nebo USB převodník PL-2303 co mi tu leží na stole)

3, Nastává problém v tom, že nevím jak to zpracovat jestli existuje obvod, který by mi řekl, že výstup 1 byl sepnutý na sériovou linku, nebo tam mám použít procesor (STM32FXXX - Kdyby jste se ptali proč mám s ním dobré zkušenosti, programátor a jednu vývojovou desku) a udělat si protokol

Co by jste mi doporučili nebo máte jiný nápad, návrh zapojení?
Děkuji za případné připomínky a rady.

S pozdravem Pan X. :D

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

100m vedení a pak USB?
Galvanicky oddělit.
Jaký je tam souběh s čím? Jaký by byl problém, kdyby se tam něco naindukovalo a narušilo "vyhodnocení stavu"?

Uživatelský avatar
xeflex
Příspěvky: 112
Registrován: 03 srp 2010, 02:00

#3 Příspěvek od xeflex »

monterjirka píše:100m vedení a pak USB?
Galvanicky oddělit.
Jaký je tam souběh s čím? Jaký by byl problém, kdyby se tam něco naindukovalo a narušilo "vyhodnocení stavu"?
100m vedení určitě stíněný kabel do krabičky k procesoru a z procesoru na USB nebo RS232

Souběh je to ve zdi a elektrika tam blízko nikde není ale kabel stíněný pro případ, že by to někde bylo použiji.

Omylná indikace sepnutí a rozepnutí nesmí nastat!

Oddělit galvanicky - dobrý nápad píšu do poznámek.

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od ross4435897 »

bezdratove reseni misto dratu ... nic vic me nenapada, neb jsem vubec nepobral smysl toho zadani :) ...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Natahni klasicky UTP kabel a dej na kazdy drat jeden kontakt, muzes jich tak pouzit 7 bez vymejsleni nejakejch kravin se sbernici. Pochybuju ze koupis stinenou trojlinku levnej. Paralelne a do serie ke kontaktu dej nejaky odpor v radu stovek ohmu az jednotek kiloohmu, muzes pak krome sepnuti detekovat zkrat i preruseni kabelu. Pripoj to na AD prevodnik nebo komparatory tveho MCU.
Zmenu stavu vyhodnot az po nekolika stejnych mereni za sebou, odbouras tak problemy s rusenim i bez stineni.
Takhle se to dela v alarmech a bez problemu to funguje.

Bezdrat je fajn, ale spolehlivost nic moc.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#6 Příspěvek od Cowley »

Termit256: Dela se to tak v alarmech, ale porad je ten vstup nejak osetreny. Jsou tam kondiky a protivahovy rezistor a pri vic vstupech prepina mereni jednotlivych zon do MCU napr. analogovy 4051.

Ale v podstate souhlasim.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#7 Příspěvek od weed_smoker »

Pokud to nechceš na sběrnici,dej obvod těch spínačů na vyšší napětí (24V/50V/100V...) a před MCU to odděl optočlenama.Bude to spolehlivý (optronu s příslušnym odporem je jedno,jestli je napětí např. 18 nebo 26V,sepnutím(to napětí) se výstup aktivuje,vypnutím(nulový nebo o hodně nižší napětí) se rozpojí.A indukovanej bordel na to prakticky nebude mít vliv,takový hodnoty by správně dosahovat neměl.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Cowley píše: Dela se to tak v alarmech, ale porad je ten vstup nejak osetreny. Jsou tam kondiky a protivahovy rezistor a pri vic vstupech prepina mereni jednotlivych zon do MCU napr. analogovy 4051.
Odpor tam musi byt, bez toho by to nefungovalo. Kondik urcite taky a rozhodne nevynechat transil. Pro 4 vstupy mu staci integrovany AD prevodnik, ja mam v jedne aplikaci pouzitych nekolik 32 vstupych multiplexeru protoze mam spinacu opravdu hodne a funguje to bez sebemensich problemu.

Vyrez schematu s hodnotami soucastek prikladam. Delku dratu mam do 40m. Ve stejnem kabelu vedou i "silove" vodice kde jsou pri sepnuti kratke 30A peaky a zadny problem to necini.
Přílohy
aaa.JPG
(81.04 KiB) Staženo 59 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“