simulace teplotního čidla NTC10k

Simulátory elektronických obvodů, a potíže a zkušenosti - aneb "někdy se hotový obvod skutečně chová tak, jak simulátor předpověděl..."

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
oukejs
Příspěvky: 5
Registrován: 09 čer 2015, 02:00

simulace teplotního čidla NTC10k

#1 Příspěvek od oukejs »

Ahoj, chtěl jsem se zeptat, zda už někdo z vás nerealizoval simulátor pro teplotní čidlo NTC10k, potřebuji takto simulovat teplotu na regulátoru jehož výrobce mi doporučil použít v sérii odpor 560Ω + potenciometr 25kΩ/A, nicméně s tímto se mi to nedaří - poslední část běhu potenciometru rapidně zvyšuje teplotu, kterou bych spíše potřeboval regulovat plynule. Zkoušel jsem i logaritmický potenciometr v kombinaci s různými hodnotami odporů, ale taktéž bez úspěchu. :(
Potřebuji teplotní rozsah cca 0 - 100°C, čemuž odpovídá následující charakteristika:
Přílohy
NTC.jpg
(61.24 KiB) Staženo 437 x

popest
Příspěvky: 115
Registrován: 13 bře 2009, 01:00

#2 Příspěvek od popest »

Nejsem si jisty co presne chces. Chces nahradit teplotni cidlo promenlivym odporem a tim simulovat zmenu teploty?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Ať již zapojíš logaritmický nebo exponenciální potenciometr , tak to musí fungovat . Ale musíš zapojit vývody správně ! Při použití log bude oproti zvyklostem stupnice zrcadlová -vysoká teplota doleva .

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#4 Příspěvek od kaja4 »

Jå používám potenciometry 25k/E -exponencialní průběh- a v serii odpor 1k2 ,zapojený na konci dráhy
Naposledy upravil(a) kaja4 dne 10 čer 2015, 16:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
oukejs
Příspěvky: 5
Registrován: 09 čer 2015, 02:00

#5 Příspěvek od oukejs »

popest píše:Nejsem si jisty co presne chces. Chces nahradit teplotni cidlo promenlivym odporem a tim simulovat zmenu teploty?
ano a chtěl bych aby změna teplot při otáčení byla plynulá

Uživatelský avatar
oukejs
Příspěvky: 5
Registrován: 09 čer 2015, 02:00

#6 Příspěvek od oukejs »

BOBOBO píše:Ať již zapojíš logaritmický nebo exponenciální potenciometr , tak to musí fungovat . Ale musíš zapojit vývody správně ! Při použití log bude oproti zvyklostem stupnice zrcadlová -vysoká teplota doleva .
ano, to jsem si všiml, spíš mi jde o to, aby byla zobrazovaná teplota co nejvíc přímo úměrná úhlu otočení hřídelky potenciometru.

Uživatelský avatar
oukejs
Příspěvky: 5
Registrován: 09 čer 2015, 02:00

#7 Příspěvek od oukejs »

kaja4 píše:Jå používám potenciometry 25k/E -exponencialní průběh- a v serii odpor 1k2 ,zapojený na začátku dráhy
všiml jsem si že se zabýváš plynovými kotli... a jsi s tímto simulátorem spokojený? (úhel otočení hřídele potenciometru přímou úměrou odpovídá teplotě zobrazené na regulátoru kotle?), ještě jsem se chtěl zeptat, kde jsou exponenciální potenciometry k sehnání, díky!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Jestli si myslíš , že ti bude souhlasit souběh náhodného potenciometru se stávající stupnicí , tak jsi naiva . Budeš rád , když se to k ní bude blížit .

Uživatelský avatar
oukejs
Příspěvky: 5
Registrován: 09 čer 2015, 02:00

#9 Příspěvek od oukejs »

BOBOBO píše:Jestli si myslíš , že ti bude souhlasit souběh náhodného potenciometru se stávající stupnicí , tak jsi naiva . Budeš rád , když se to k ní bude blížit .
nechci, aby byl souběh přesný a ani nechci použít náhodný potenciometr ale nějaký konkrétní. Třeba mi poradí někdo jiný.

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#10 Příspěvek od kaja4 »

Denkl electronic
odpor 1k2 je zapojen až na konci dráhy , je to přibližně 90°C

Odpovědět

Zpět na „Simulátory a simulace obvodů“