Úspora leptací lázně, aneb oboustranný cuprextit

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fatalwir
Příspěvky: 6
Registrován: 14 čer 2015, 02:00

Úspora leptací lázně, aneb oboustranný cuprextit

#1 Příspěvek od fatalwir »

Zdravím, občas v domácích podmínkách potřebuji vyrobit plošňák s čímž nemám problém. Docela zdárně jsem vychytal přežehlovací metodu. Nicméně, došlo mi, že by to chtělo začít řešit v rámci úspor leptací lázně oboustranné cuprextity. Mám jich tu celkem slušnou zásobu na X let dopředu, ale v 90 % případů vyrábím pouze jednostranné DPS, takže jednu stranu mědi odleptávám kompletně celou, což mi příjde neefektivní. Přemýšlím nad způsobem jak tu jednu stranu mědi odstranit jinak než odleptáním. Možná vyzkouším tu měď na jedné straně přehřát, možná pak půjde odtrhnout. Nemá někdo lepší nápad či vyzkoušené jak by to mohlo jít? Díky za odpovědi.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Lukas-Peca »

Měď nechat, uzemnit a kolem vývodů součástek odvrtat důlek vrtákem s velkým průměrem.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#3 Příspěvek od samponek »

Nebo desku polož stranou, kterou chceš celou odleptat na hladinu roztoku HCl + H2O2 10%, nebo rovnou HNO3, je to rychlejší, horní stranu můžeš před potřísněním chránit barvou, ale když ji opatrně položíš na hladinu, tak ani nemusíš.

Uživatelský avatar
fatalwir
Příspěvky: 6
Registrován: 14 čer 2015, 02:00

#4 Příspěvek od fatalwir »

samponek píše:Nebo desku polož stranou, kterou chceš celou odleptat na hladinu roztoku HCl + H2O2 10%, nebo rovnou HNO3, je to rychlejší, horní stranu můžeš před potřísněním chránit barvou, ale když ji opatrně položíš na hladinu, tak ani nemusíš.
Leptat to v HCl mi příjde trošku nebezpečné a netuším kde bych sháněl 10% H2O2. Měl jsem na mysli spíš nějaké mechanické odstranění.

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#5 Příspěvek od Davidsev »

Mě se to povedlo strhnout (nožem na rohu odchlípnout). Ale nejspíše bude dost záležet na tom, co to je za tišťák :idea:
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#6 Příspěvek od KUBO »

fatalwir píše: netuším kde bych sháněl 10% H2O2.
V lekárni - Peroxid vodíka
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
fatalwir
Příspěvky: 6
Registrován: 14 čer 2015, 02:00

#7 Příspěvek od fatalwir »

KUBO píše:
fatalwir píše: netuším kde bych sháněl 10% H2O2.
V lekárni - Peroxid vodíka
Nejsem si jistý, jestli mi prodají víc než ten na desinfekci 2-3%. Ještě stále je mi 17. :roll:

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

#8 Příspěvek od TomasX »

Já druhou stranu úspěšně loupu. Od kraje opatrně táhnu, někdy je potřeba víc pokusů, ale jde to rychleji něž leptat chloridem.
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#9 Příspěvek od KUBO »

Tak si kúp v drogerii 35%.
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

#10 Příspěvek od ferro0 »

U nas v drogerii jsem bezne kupoval HCl a H2O2 30%. Ale radeji uz pouzivam chlorid zelezity.
HCl zpusobovala korozi vsude kolem i kdyz byla uzavrena v lahvi.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#11 Příspěvek od samponek »

V 17-ti mě dusičnou a další věci kupovala mamča, nicméně s 3% H2O2 z lékárny to funguje také, jen pomalu, na hrubé odleptání použij HNO3, je to rychlejší.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#12 Příspěvek od ZVUK2000 »

Jako H2O2 jsem v nouzi používal peroxid v tabletách.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#13 Příspěvek od Achab »

Taky mám odřezky převážně dvoustranných desek a nechávám to normálně odleptat, ta trocha HCL se kterou tak jako tak čistím WC nikoho nespasí. :)

Lázeň z HCL a peroxidu se dřív používala právě pro snadnou dostupnost - měli to běžně i na venkově. Slabší peroxid než 32% jsem ani nikdy nekupoval a na občanku se tenkrát nikdo neptal.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

fatalwir píše: Možná vyzkouším tu měď na jedné straně přehřát, možná pak půjde odtrhnout. Nemá někdo lepší nápad či vyzkoušené jak by to mohlo jít? Díky za odpovědi.
Ano, jde to sundat po nahřátí, ale vzhled materiálu nebývá nejlepší. Dělal jsem to buď pomocí staré žehličky - chytnout fólii v rožku pinzetou a tahat, přitom ohřívat žehličkou celou plochu - nebo i menší desky ohřívat bokem tělesa mikropájky. Z materiálu Gumon to šlo někdy dost snadno.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od workhard »

Taky loupu, jde to celkem dobře, mám tu i velké vyvrtané nevyleptané desky z nějakého SAPI či co to bylo a i z těch to jde.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“