Vozítko na DO

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

Vozítko na DO

#1 Příspěvek od Filda »

Zdravím, dostal jsem staré teslácké DO které má 16kanálů (vysilač i přímač) původně na ovládání důlního kombajnu. Pracuje na frekvenci 172,525MHz nebo 172,575MHz (jsou to povolené frekvence???). Chci si s tím postavit vozítko (mám silné motory,akumulátory 12V/12Ah, konstrukci mám promyšlenou) ale nevím kde mám sehnat vhodné kola díval jsem se na netu ale nic nemůžu najít...... měly by mít průměr cca 25cm, nafukovací (plášť,duše) a s hrubým vzorkem (když už jsem něco našel tak vzorek nebyl tak hrubý :x nevíte o něčem??? dík za odpovědi!!! :roll:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Zeptej se v obchodech s potřebami pro nastávající maminky a pro děti - ne nesměj se, ale taková kola, která jsi právě popsal, se dávají na téměř všechny dneska moderní kojenecké kočárky, nejmenší velikost dětských jízdních kol a podobně. Pokud Ti nebudou schopní prodat samotná kola, zkus se poptat po kontaktu na dodavatele - výrobce, tam by se měly dát splašit. A poslední možnost jsou kolečka od obyčejného stavebního kolečka, bratia Slováci tomu (nádherně) říkají FÚRIK...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#3 Příspěvek od Filda »

Ty kočárky mě taky napadly (taky jsem to viděl u některých typů jsou fakt teréní kola) na netu jsem zkoušel hledat náhradní díly pro kočárky a nic :cry:

Uživatelský avatar
pepito
Příspěvky: 315
Registrován: 10 kvě 2005, 02:00
Bydliště: V okolí Brd

#4 Příspěvek od pepito »

Ty díly na kočárky zkus třeba tady : http://www.depemo.cz/

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Má to ale jednu nevýhodu - ty kočárkový kolečka nemají žádný pořádný ložiska, běhají na silonových futrech navlíknutých na ocelovou osičku a proti sesmeknutí jsou zajištěný pouze pružnou svěrnou drátěnou pojistkou, zapadající do zapíchnuté drážky na konci osičky. Lepší by byly osičky z nějakých dětských kol nebo koloběžek, taky jsem podobná kola viděl i na ručních vozících a dokonce na rotační bubnové sekačce (na vysokou trávu na usušení na seno) z produkce Mountfield. Tato kola by měla být s kuličkovými ložisky, podobnými ložiskům ve starších typech jízdních kol - říká se tomu VĚNEČKY - jsou to plechové prstýnky se zalisovanými kuličkami - vlastně samostatné ložiskové klece, kluzné misky jsou součástí náboje kola a dotlačovací protikusy zvané KÓNUSY se šroubují po ose kola, dokud se kuličky dostatečně nestáhnou, ale jen natolik, aby se mohly s minimální vůlí otáčet. Zkus ještě kontaktovat prodejnu Mountfield, kterou máš nejblíž a hledej servisy - tam by ty kola měly být k sehnání, je to český produkt a pro Tebe zbude jen vymyslet, jak ubastlit unášeč a na tato kola přenést kroutící moment od motorů. Nebude to jednoduché, tahle kola nejsou konstruována pro letmé (=jednostranné) uložení osy, ta je na to příliš tenká - je projektovaná pro uložení oboustranné, jako ve vidlici bicyklu, po obou stranách kola...
Faktem ale je, a to mám osobně vyzkoušeno, že 2 tato kolečka (patřičně nahuštěná a s oboustranně uloženými osičkami) unesou ruční vozík s celkovou hmotností kolem 150-200kg!!! Pokud si dobře pamatuju, používala se i na tzv. MINIKÁRÁCH - bezmotorové vozítko, určené pro mládeží provozovanou závodní činnost během soutěžní jízdy z kopce - viz bývalý SVAZARM, sekce minikáry.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#6 Příspěvek od Filda »

A ještě: jsou ty frekvence 172,525MHz nebo 172,575MHz (tuším frekvenční modulace) povolené? ....... je to dálkové ovládání LESANA 2 jestli to někdo zná... :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

No někdo je určitě povolené měl, když se to vyrábělo a používalo v průmyslu, pro Tebe je teď důležité, jestli to jsou TEĎ povolený kmitočty pro občana. Nevím, sám nejsem aktivní vysílač, zkus se podívat vyhledávačem na odkazy typu povolené kmitočty nebo kmitočtové spektrum ev. rádiové spektrum, nebo aspoň na web inspektorátu radiokomunikací.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Stepanfo
Příspěvky: 34
Registrován: 09 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Stepanfo »


Návštěvník

#9 Příspěvek od Návštěvník »

Podiv se na stránky http://www.montako.cz :D

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#10 Příspěvek od Filda »

nechci zakládat další téma tak: Konstrukci mě dělá taťka a došel s "divným nápadem" chtěl jsem pohánět zadní kola motorem ........ to se mu nelíbí protože to jedno kolo bude drhnout v zatáčkách .....protože nemám tak malý diferenciál tak chce pohánět jenom jedno kolo (předek bude naklápěcí takže zadní kola budou furt sedět na zemi) a druhé bude voln otočné.... co na to říkáte ??? ...... jak by ste to udělali?

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od stepa »

Filda píše:nechci zakládat další téma tak: Konstrukci mě dělá taťka a došel s "divným nápadem" chtěl jsem pohánět zadní kola motorem ........ to se mu nelíbí protože to jedno kolo bude drhnout v zatáčkách .....protože nemám tak malý diferenciál tak chce pohánět jenom jedno kolo (předek bude naklápěcí takže zadní kola budou furt sedět na zemi) a druhé bude voln otočné.... co na to říkáte ??? ...... jak by ste to udělali?
normalni reseni,uz nekolikrat jsem to tak videl reseny,je to lepsi nez natvrdo pripojit celou napravu bez diferaku...ja bych se toho nebal

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Přesně tak, je to jedno z řešení, pohánět jen jedno zadní kolo. Selhává ale v případě, že chceš jezdit mimo pevné plochy(beton, asfalt), už třeba vyjetí na zdánlivě pevný trávník může pro to jediné poháněné kolo znamenat takové poměry tření, že proklouzne a vozítko se zastaví. Proto se používá pro vozidla určená i k jízdě mimo zpevněné plochy pohon (většinou zadních) kol DVOJICÍ motorů, propojených pouze elektricky - každé kolo má svůj motor s reduktorem. Jsou to například dnešní moderní invalidní vozíky - například firma MEYRA dodává tato vozítka s baterií 28V a dvojicí motorů na 24V. Na vlastní oči jsem viděl poměrně běžný typ invalidního vozíku jezdit za deště po mokrém trávníku - cyklista na horském kole měl trakční problémy, zadní kolo mu prokluzovalo nejen v zatáčkách, ale i vždycky, když prudčeji šlápl do pedálů, vozík drandil kolem něj jak stíhačka kolem dopraváku, tráva jen lítala na všecky strany, ale o ztrátě trakce nebo o prokluzu nemohlo být ani řeči. Předpokládám, že máš asi jen 1 motor, takže tato eventualita je pro Tebe dosti neschůdná. Ale kdyby se Ti náhodou zadařilo a ty motory se Ti povedlo sehnat 2, je to asi nejideálnější...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od stepa »

No vzhledem k tomu ze pise...mam silne motory...tak predpokladam,ze jich ma vice.Tudiz by nemel byt problem dat na obe kola nezavisle motory,jak pise EKKAR

Odpovědět

Zpět na „Poradna“