Utažení vodičů - znovuzapojení ?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rukas
Příspěvky: 2
Registrován: 23 čer 2015, 02:00

Utažení vodičů - znovuzapojení ?

#1 Příspěvek od rukas »

Pěkný den, vlastním starší rodinný dům v kterém jsem provedl dotažení elektrorozvodů (část je ještě v hliníku). Bohužel jsem při otevření jedné "krabice" (viz foto) zjistil, že pravděpodobně během otevírání došlo k vysunutí drátu/ů z "čokolády". (Ano zrovna tato část byla v mědi, takže zbytečné otevírání).

Po vysunutí drátu/ů přestalo svítit světlo. Černý drát vede ke světlu - tj. musí být 100% zapojen. Nevím ale co s tím druhým drátem. Je veden z "dvojdrátu" kde druhý drát z tohoto dvojdrátu je připojen do vedlejší "čokolády" s dalším drátem. Kromě světla vše funguje (ostatní zásuvky atd.). Zkoušel jsem zapojit pouze černý drát a světlo fungovalo. Chtěl bych se zeptat jakou funkci podle vás může plnit ten "dvojdrát".

(Elektrikář, který řešil tyto elektrorozvody nedávno zemřel).

Obrázek
Obrázek

Mnohokrát Vám děkuji za Vaše komentáře

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Promiň - ale ten mrtvej nebyl elektrikář, ale prase...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

#3 Příspěvek od Chenzee »

Takhle těžko říci, ale není někde dobastlená nějaká zásuvka nebo světlo (třeba v komoře)? Není to třeba z druhého vypínače, který je nyní zastavěn skříní? Jen přemýšlím, netvrdím vůbec nic. Při takto provedené elektroinstalaci by se člověk nemohl divit ničemu.
Žádnej učenej z nebe nespadl ...

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

Koukám na ty fotky, těsně vedle vpravo dole je další krabice. Co je v ní? Napadá mne, kdysi jsem takové řešení musel zvolit taky, v krabici končil hliníkový vodič a když jsem v ní něco měnil, tak se ten hliníkový drát zlomil a ten zbytek nestačil na to, abych ho zapojil do svorkovnice
(hliník patří do Humpolce! :boid:
Tak jsem těsně vedle zasekal další krabici kde jsem ukončil ten hliník a do té původní jsem odtamtud natáhnul kus měděných vodičů.
Koukám taky na omítku kolem krabic - to je někde ve sklepě nebo v prostorách co tam obvykle nikdo nechodí?
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#5 Příspěvek od Achab »

Je to dvoužilový vodič, jeden připojen k ostatním zelenožlutým tj. zde pravděpodobně pracovní nula. Druhý by tím pádem měl být analogicky fáze a to:

1) v případě dalšího svítidla vypínaná (pak zřejmě patří do té rozpojené svorky)
2) v případě odbočení dalšího obvodu připojená na stálou fázi - je to špatně vidět ale není tam náhodou třetí svorka?

Když bez toho vodiče všechno funguje a nejde dohledat žádné další světlo nebo skrytý vývod může to být taky zrušený obvod, v tom případě by bylo nejlepší tu dvojlinku úplně odpojit. A zkusil bych jestli ten volný vodič má nějaký potenciál.

Připadají v úvahu i další možnosti ale na dálku jsou to pouhé spekulace. Dál se z toho nedá moc vyvěštit, elektrikář na místě by to měl objasnit hned nebo v průběhu 1 piva.

Uživatelský avatar
rukas
Příspěvky: 2
Registrován: 23 čer 2015, 02:00

#6 Příspěvek od rukas »

Díky za komentáře.

- Vedle v krabici jsou další dráty (Jiné barvy, takže kdo ví od čeho to je)
- Nikde žádný druhý vypínač není (původně tam byl "dvojvypínač" který umožňoval zapnutí poloviny světel ten byl předělán na běžný vypínač.)
- K té omítce krabice je "ukryta" za garnýží takže není vidět :oops:

Edit:

Ano třetí svorka tam je

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#7 Příspěvek od TAKJAN »

Strašný

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Co strašný ? To patřilo jinam, do vtipů. :lol:

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

V případě tří svorek je potřeba zjistit jejich potenciál - můžou tam být spojeny:

1) pracovní nula nebo vodič PEN, stálá fáze a vypínaná fáze
2) pracovní nula, stálá fáze a ochranný vodič (pouhé odbočení, vypínač a světlo v druhé krabici)
3) pracovní nula, vypínaná fáze a ochranný vodič (v případě rozbočení na 2 světla)

Pozor - vyskytnou se případy kdy u lustrového přepínače byla vedena do svítidla pracovní nula a ochranný vodič jedním kabelem z krabice a 2 fázové vodiče druhým kabelem mimo krabici!!
Snadno by tak mohlo dojít k připojení fáze přímo na kostru a vážnému úrazu. :!: U takové "elektriky" se může vyskytnout ledacos a ani barevnému značení nelze věřit. Pokud není ve věci jednoznačně jasno měl by to ověřit elektrikář na místě.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#10 Příspěvek od Yarda1 »

rukas píše:...takže kdo ví od čeho to je...
Já bych se s tímhle konstatováním nespokojil. Svého času jsem si udělal banánkovou šňůru asi deset nebo ještě víc metrů dlouhou, abych si takové dráty mohl vyzkoušet. Kdo ví, kam to prase elektrikář natáhnul. Kdysi jsem někde četl, jak někdo chtěl něco opravit na elektrice, tak vypnul všechny jističe na své rozvodné skříni, sáhnul na drát u bojleru a dostal ránu, až odletěl - ten bojler někdo před ním zapojil na sousedův rozvod.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#11 Příspěvek od monterjirka »

Do tak prasáckých rozvodů se někdo nebál pustit přívod 230V?
Za to by se měly sekat ruce!!!
Bez měření radit na dálku bych si u něčeho takového nedovolil! Nerad bych někoho zabil!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#12 Příspěvek od Kremik »

rukas píše:(Elektrikář, který řešil tyto elektrorozvody nedávno zemřel).
Přirozenou smrtí? :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Nejspíš se mu někdo pomstil za podobnou zvrhle ubastlenou elektriku...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#14 Příspěvek od Yarda1 »

Citát klasika:
"Pane mistr. Bude nám to probíjet."
"Nám ne. Jim to bude probíjet."
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
kassquit
Příspěvky: 169
Registrován: 25 dub 2008, 02:00

#15 Příspěvek od kassquit »

čo sa rozčulujete? náhodou to vyzerá štýlovo :-) videl som 10x horšie prasárny

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“