Robotický vysavač Samsung Navibot SR8855 - nejde zapnout

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

Robotický vysavač Samsung Navibot SR8855 - nejde zapnout

#1 Příspěvek od ok1xgi »

Zdravím,

dostal se mi na stůl nefunkční Navibot. Baterka nova v pohode. Pristroj nejde zapnout ani tlacitkem ani dálkou ani neukazuje stav baterky.
Servisni manual se schematem nikde ani nahodou.
Tak jsem ho rozebral a na tistaku celkem zname stabilizatory. Omeril jsem nejake napeti 12V, 5V, 3V vse v pohode.
Koukam takhle po tistaku, jestli nekde nebude sipka s napisem TOHLE JE SPATNY :D a brnknul jsem mericim hrotem o rezonator k uPC a najednou se to rozbehlo. Probehl nejaky selftest, vypsalo to i nejakou chybu ale nereagovalo ta ON/OFF tlacitko. Kdyz jsem zase rezonator polechtal hrotem, zasejc se to spustilo.
Otázka zní:
Je tam uPC PIC32MX360F a klasickej Muratackej rezonátor 8MHz. Problém je, že tu žádnej jinej nemám, abych ho vyměnil.
Může to bejt tím šutrem, nebo spíš procesor, jestli má smysl ho někde shánět...

Díky
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Taky mi tu jeden takovy model lezi s podobnymi priznaky. Dej vedet jak jsi dopadl. Ja to zatim nechavam na "dlouhe zimni vecery".
Jedinou dokumentaci co jsem nasel jsem hodil tady http://ulozto.cz/x9weNuMs/sam-rar
ale je to vicemene k nicemu.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Může to být rezonátorem, máš osciloskop? Pokud ano, podívej se, co je na rezonátoru, obvykle připojením sondy na stranu vstupu oscilátoru tento přestane kmitat, připojením na stranu výstupu normálně běží a lze osciloskopem pozorovat signál.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#4 Příspěvek od Kvicala_r »

Rezonátor nebo krystal?
Jestli krystal - není na něm i nějaký zbytek tavidla. Už se mi několikrát stalo, že nekmital/kmital na nějaké harmonické díky zbytkům tavidla. Asi je to při takovém činiteli jakosti problém - jinak si to vysvětlit nedokážu. Má připojené správně nějaké pika proti zemi?

Pokud rezonátor, tak ten sem měnil jako hodinový generátor snad jednou... Ale v MF sem tam odchází... takže i tak. Navíc sem někde zahlédl jak v zapojení hodin rezonátor nahradit krystalem (nebo to bylo naopak?)

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#5 Příspěvek od ok1xgi »

Jojo je to rezonator, nikoli krystal.
Když se dotknu na jedne straně tak se to na několikátý pokus zapne. A když se dotknu na druhé, tak se to spolehlivě vypne.
Nabiju batky v oscilu a kouknu na to.

P.S. Zakon schválnosti. Jednou za rok objednávám nějaký věci u Farnella. Včera ráno jsem odeslal objednávku a odpoledne rozebral vysavač. Bejt to o den dýl tak jsem ho objednal. Stojí 8Kč :(
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#6 Příspěvek od ok1xgi »

Tak jsem našel 6,5MHz rezonátor a s ním se to zapne samo, ale je jasný, že to nefunguje jak má. Tak asi zkusím ten rezonátor objednat...
GME ani GES ho nemaj :(
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#7 Příspěvek od ok1xgi »

Tak opraveno!

Objednal jsem nový rezonátor 8MHz, ale výsledek stejný.
Pak jsem experimentálně připojil na jeden vývod rezonátoru proti zemi kond 33pF a robot jezdí vrčí a vysává :-)
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#8 Příspěvek od fredis »

Možná by to s tím kondem chodilo i na ten starý :wink: . Nezkoušel jsi to?

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#9 Příspěvek od ok1xgi »

S nejvetsi pravdepodobnosti by to asi slo, ale nezkousel jsem. Je to zajimavy co se uPc nelibilo.....
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

ok1xgi píše:Tak opraveno!

Objednal jsem nový rezonátor 8MHz, ale výsledek stejný.
Pak jsem experimentálně připojil na jeden vývod rezonátoru proti zemi kond 33pF a robot jezdí vrčí a vysává :-)

Na ktery vyvod rezonatoru jsi zapojil ten kondenzator? Mam zavadu v tomto vysavaci ktera vypada podobne.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#11 Příspěvek od ok1xgi »

Jeden vyvod proti zemi (stredni)

Dej vedet zda pomohlo
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

Ten stredni je mam pocit GND. Zkusim to dat na ty krajni a zem, ale dival jsem se osciloskopem a oscilator kmita na 8MHz (na obou krajnich vyvodech je tento kmitocet) takze zavada bude nejspis v necem jinem. Napeti tam je, i za stabiky 3.3V, uz jsem jednou opravoval spatny kontakt na vypinaci, ale vysavac je uplne mrtvy :-(

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#13 Příspěvek od ok1xgi »

uvidíš.....
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
haunter
Příspěvky: 2
Registrován: 15 srp 2015, 02:00

#14 Příspěvek od haunter »

Ahoj,

stejný problém, po brnknutí do kontaktů rezonátoru se občas zapnul, jinak i po připojení do dock station se nezapnul. Koupil jsem 100pF kondík, připájel na prostřední a pravý kontakt - teď když ho dám do dockiny tak se zapne, ale jakmile stisknu start začne hlásit buď error C02 nebo C09 - mimochodem jak jsem kondík připájel (zapomněl jsem pako vypnout vypínač myslím) robot se zapnul a normálně jsem s ním jezdil :-D

Když ho z dockiny ručně odstrčím tak se vypne úplně.

Je možné, že je potřeba těch 33pF??? Na fórech jsem četl že borec to vyřešil 50-60pF, asi těch 100 bude moc.

Jinak dobré vědět, že nemá smysl rezonátor měnit, už jsem ho chtěl někde shánět.

A ještě poslední věc - na fórech se lidi shodujou na tom, že se tohle stává po dlouhém čase (1 rok +) ve skříni bez používání.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#15 Příspěvek od ok1xgi »

Hele ja tam dal 33p a jede to. Ten kolega co jsem mu ho spravoval tak ho pouzival casto....
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“