PC zdroj Blue Storm II 500W

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Macros
Příspěvky: 41
Registrován: 13 bře 2008, 01:00

#16 Příspěvek od Macros »

petrvk:
podla specifikacii si v tolerancii napäti +-5%, cize pri 12V mozes klesnut na 11.4V, u teba v zdroji nevidim ziadny problem

Uživatelský avatar
petrvk
Příspěvky: 131
Registrován: 27 lis 2012, 01:00

#17 Příspěvek od petrvk »

Macros píše:petrvk:
podla specifikacii si v tolerancii napäti +-5%, cize pri 12V mozes klesnut na 11.4V, u teba v zdroji nevidim ziadny problem
To jsem si říkal taky ale pokud to zatížím přes cpu a gk tak to klesne až na 11.5V a pak to vypne.Zkusím to ještě víc zatížit žárovkama....

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#18 Příspěvek od danhard »

A kolik máš na 5V větvi, trochu mu přidej, ohul to :D

Uživatelský avatar
petrvk
Příspěvky: 131
Registrován: 27 lis 2012, 01:00

#19 Příspěvek od petrvk »

danhard píše:A kolik máš na 5V větvi, trochu mu přidej, ohul to :D
Právě že 5V větev drží a skoro se ani nehne pořád 5.08V i když ji zatížím žárovkou 12V21W i to jsem zkoušel do abych nakopnul ten zdroj,(je pravda, že vydržel v PC časově trochu delší zatížení než bez ní a to napětí tak nekleslo) bohužel ta 12V pořád padá. Jen dodám že po zatížení na -12 a -5 je reálných - 11.95V a -4.98V.takže tady problém taky není.
Co se týče tlumivky, tak jednu malou jsem narovnal a přeletoval, tu velkou, která má dvě vinutí zkusím dneska...
Já vím, že mi raději řeknete, ať to vyhodím a koupím novej, jenže mě zajímá, co je příčinou tohoto kolapsu takřka z ničeho nic... i kdyby to bylo neopravitelné, jestli mi rozumíte
:?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#20 Příspěvek od danhard »

No dyť to zvedni na 5,2V.
Ty hladiny jedou v souběhu, reguluje se společně primár na váhový příspěvek +5V a +12V, vzdycky tam bude nějaký výstupní odpor a rozdíl hladin s odběrem. Jde o to, že na to něco zabírá vypnutím, ale tolerance +12V je ještě dobrá.
Jaké napětí jsou na tom zdroji, se kterým to chodí ?

Uživatelský avatar
petrvk
Příspěvky: 131
Registrován: 27 lis 2012, 01:00

#21 Příspěvek od petrvk »

Když ho mám v pc po zapnutí (kde by měl držet stabilně) tak 5V neklesne pod 5.05V a 12v lítá z 12,08V na 12.02Vzáleží na procesech pozadí windows.(ale už to je špatně že lítá )po zapnutí aplikací současně zatěžující komlet stroj tak napětí ihned klesne na 11.78V ,začne být slyšet trafo a pomalu klesá až spadne.je zajímavé že někdy spadne u (zahřátý)11,75V a někdy vydrží až na (studený)11.5V. všechno jsem testoval ještě na jednom zdroji a tam mám stále 12,16V a 5.01V v zátěži 12.14 a 4.99 a drží.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od PotPalo »

Tiež tu mám dlho odložený presne tento zdroj. Ide, ale napätia sú 3,35V, 4,63V, a 11,36V. Nechcelo sa mi s tým babrať, tak to tu odpočíva už niekoľko rokov. Pri vypnutí ticho píska, 5VSB je 5,17V. Typujem na kondenzátor v SB vetve. Možno to súvisí, neviem, ale asi bude riadiaci IO napájaný z tých 5VSB, a ak je to zvlnené, môže to robiť aj toto?
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
petrvk
Příspěvky: 131
Registrován: 27 lis 2012, 01:00

#23 Příspěvek od petrvk »

Tak včera zase laborka jen na stole s žárovkama 12V co jsem kde našel.
po zatížení 5V větve 55w+2*21w :lol: jsem zdroj donutil pracovat na 12V s 2*55w + 3*hdd a dvd mechaniky s napětím 5,1V a 11,99V.
Samo že když postupně odpojuji žárovky z 5V větve, napětí na 12V jde docela rychle dolů, ale když odpojím ty žárovky z 12V , tak jsem se dostal i 12,35V.(to byl ale krátkodobý test)
Je pravda, že se rozjel až na třetí pokus, protože takhle zatíženej to vypínal....
Tak a teď babo raď, jak dál pokračovat.proč to napětí drží když tolik přitížím 5V větev? Dneska to zase zkusím na PC se zátěží 5V větve a uvidím.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Behemot »

petrvk píše:Mám ten samý problém ale na 12V větvi. zdroj jede bez velké zátěže ale jak se zatíží pc aplikací spojená CPU s GK tak se pc vypne.mám ještě jeden zdroj a tam to drží, takže pc to nedělá.Při zatížení 12V dokáže klesnout napětí na 11,5V.Na prázdno má 12,02-12,14V strašně houpe,ale potupné připojování hdd (3ks)a dvd mechaniky klesne napětí na 11,85V. Vyměnil jsem všechny výstupní kondy 7ks, (až na dva 50V1uf a 25V10uf)přeletoval jsem součástky, tranzistory jsem máznul pastou ale pořád to padá.Přitom běžel pět roků úplně v klidu...
Pokud příjdeš na to, čím to je, tak se poděl o zkušenost.
Bez zátěže na +5 V to nedá ani omylem. Nicméně tyhle zdroje trpí na špatnou stand-by větev, viz můj starší článek na Diit. Akorát tu diodu D42 stejně měnit za aspoň 100 V, zpětné špičky jsou tam velké a 60V se prorazí. Podle mě to máte ještě stále pojebané, možná problém v nevhodných kondenzátorech, já zrovna tenhle týden měl martyrium s opravou pár kusů, nakonec jsem ještě včera večer jeden rozjel, se zátěží 3 A na +5 V a přes 400 W na +12 V jsem měl napětí 12,04 V. Je fakt, že to byla novější revize (má jeden 6+2pin PCIe a jeden 6pin, starší má jen dva 6pin), ale podle mě toho tady moc nezměnili. Jestli by starší revize potřebovala 4-5 A…pořád nechápu těch skoro 100 W. Na jaký napětí jsou vůbec ty žárovky? Zas jestli jsou na 12 V, tak na 5 V vezmou naprostý zlomek výkonu. A hlavně žárovky jsou pro zátěž zdrojů absolutně nevhodnou zátěží.

Co používáte za kondenzátory, šmejdikony z GME/GESu? Půlka toho co maj nejsou vůbec vhodné do zdrojů a naprosto všechny jsou otřesný čínský šmejdy. Mám speciálně pro tyto zdroje Chemi-Cony KZN 1500/6,3 a KZH 1000/16 v D8. Nic lepšího na světě neseženete. Pokud bude zájem tak se připomeňte tak v úterý a můžu dodat seznam toho, co konkrétně přesně (a počty) do BS II 500 W (ale +- sedí na všechny GLN) dávám a funguje to perfektně. Nicméně 95 % informací je v tom mým článku na Diit a zbytek si dáte dohromady, pak stačí kouknout na můj web do nabídky…

Uživatelský avatar
petrvk
Příspěvky: 131
Registrován: 27 lis 2012, 01:00

#25 Příspěvek od petrvk »

Behemot píše:
petrvk píše:Mám ten samý problém ale na 12V větvi. zdroj jede bez velké zátěže ale jak se zatíží pc aplikací spojená CPU s GK tak se pc vypne.mám ještě jeden zdroj a tam to drží, takže pc to nedělá.Při zatížení 12V dokáže klesnout napětí na 11,5V.Na prázdno má 12,02-12,14V strašně houpe,ale potupné připojování hdd (3ks)a dvd mechaniky klesne napětí na 11,85V. Vyměnil jsem všechny výstupní kondy 7ks, (až na dva 50V1uf a 25V10uf)přeletoval jsem součástky, tranzistory jsem máznul pastou ale pořád to padá.Přitom běžel pět roků úplně v klidu...
Pokud příjdeš na to, čím to je, tak se poděl o zkušenost.
Bez zátěže na +5 V to nedá ani omylem. Nicméně tyhle zdroje trpí na špatnou stand-by větev, viz můj starší článek na Diit. Akorát tu diodu D42 stejně měnit za aspoň 100 V, zpětné špičky jsou tam velké a 60V se prorazí. Podle mě to máte ještě stále pojebané, možná problém v nevhodných kondenzátorech, já zrovna tenhle týden měl martyrium s opravou pár kusů, nakonec jsem ještě včera večer jeden rozjel, se zátěží 3 A na +5 V a přes 400 W na +12 V jsem měl napětí 12,04 V. Je fakt, že to byla novější revize (má jeden 6+2pin PCIe a jeden 6pin, starší má jen dva 6pin), ale podle mě toho tady moc nezměnili. Jestli by starší revize potřebovala 4-5 A…pořád nechápu těch skoro 100 W. Na jaký napětí jsou vůbec ty žárovky? Zas jestli jsou na 12 V, tak na 5 V vezmou naprostý zlomek výkonu. A hlavně žárovky jsou pro zátěž zdrojů absolutně nevhodnou zátěží.

Co používáte za kondenzátory, šmejdikony z GME/GESu? Půlka toho co maj nejsou vůbec vhodné do zdrojů a naprosto všechny jsou otřesný čínský šmejdy. Mám speciálně pro tyto zdroje Chemi-Cony KZN 1500/6,3 a KZH 1000/16 v D8. Nic lepšího na světě neseženete. Pokud bude zájem tak se připomeňte tak v úterý a můžu dodat seznam toho, co konkrétně přesně (a počty) do BS II 500 W (ale +- sedí na všechny GLN) dávám a funguje to perfektně. Nicméně 95 % informací je v tom mým článku na Diit a zbytek si dáte dohromady, pak stačí kouknout na můj web do nabídky…
Tak jsem se dnes k tomu na chvilku dostal, zapnul jsem zdroj na pc, přitížil jsem 5V větev žárovkou 12/55W a bez zátěže jsem měl napětí 12,17v a v zátěži to kleslo na 11.96Vcož by bylo v toleranci a myslel jsem že je vyhráno.Bohužel cca po deseti minutách z ničeho nic to spadlo.
Takže tady bych problém neviděl a musím bádat dál, i když už nevím, jak.Kondenzátory mám značky samxon16V 2200uf,jamicon 16V470uf a panasonic 16V 1000uf.Jen tu diodu D42 nemůžu najít....

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Behemot »

Značka není všechno, všchni dělají spoustu různých řad a z toho je tak čtvrtna vhodná do zdrojů. Od Samxonu jsou u nás v nabídce tak zrovna ty jejich dvě nekvalitní řady (a v ostatních nejsou zajímavé modely), jamicon vůbec neberu v potaz, paňáky co? GP a ultra-low ESR tam taky nepatří.

D41 a D42 jsou u stand-by větve, jedna snubber a druhá usměrňuje boční vinutí napájející řídicí obvody, tranzistory a pár dalších věcí. Tam často odchází malé kondenzátory (na tom bočním vinutí a pak napájení PWMka), i vlivem toho že u spousty verzí osazují místo aspoň ultrafastu jen 1N4007, která peče, tím odejde šmejdí kondenzáor poblíž, začne píct úplně a nezřídka to shoří na uhel. To je právě případ toho prvního se kterým jsem bojoval, budu to spálené zkoušet odvrtat (protože je to tak moc že se to zkratuje a hoří při těch <20 V) a nějak slepit dohromady. Ale stačí aby odešly ty kondenzátory, jak vypadne stand-by tak to lehne celý, protože napájí všechno řízení.

Jinak na kondenzátory mám dobré ESR metry, ale nejsou to ty levné šutny za 400, tak na jednu opravu se to zrovna nevyplatí.

Uživatelský avatar
petrvk
Příspěvky: 131
Registrován: 27 lis 2012, 01:00

#27 Příspěvek od petrvk »

Takže se myslíš, že je problém i když v nových tak v kondenzátorech?
Jiny tady nemají (dva obchody)musel bych někde objednat na netu.Máš nějaké stránky na kvalitní a spolehlivé do zdrojů?
Ty diody jsou ok a ani moc nehřejou... i když to bylo puštěné jen krátkodobě s malým výkonem.
Co se týče stand-by tak tam mám naměřeno 4.95V takže tam problém asi není ale jen jsem to změřil, nesledoval....
Naposledy upravil(a) petrvk dne 29 čer 2015, 20:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Behemot »

S nulovou zátěží je 4,95 V docela málo, naprázdno mám většinou kolem 5,1 V. Často odchází ten na té pomocné větvi (obvykle 47-100 uF) a u PWMka (22/50, dávám KZM 47/35).

Může být pokud to nejsou vhodné typy že to osciluje, o co se konkrétně jedná?

Přehled mám http://www.hwworld.cz/index.php/kondenzatory

Uživatelský avatar
petrvk
Příspěvky: 131
Registrován: 27 lis 2012, 01:00

#29 Příspěvek od petrvk »

Behemot píše:S nulovou zátěží je 4,95 V docela málo, naprázdno mám většinou kolem 5,1 V. Často odchází ten na té pomocné větvi (obvykle 47-100 uF) a u PWMka (22/50, dávám KZM 47/35).

Může být pokud to nejsou vhodné typy že to osciluje, o co se konkrétně jedná?

Přehled mám http://www.hwworld.cz/index.php/kondenzatory
Právě že se jedná o ten 1x samxon 16V 2200uf (tuším 12,5*25mm) co tam mám na 12V větvi a 3x panasonic 16V 1000uf ... ty ostatní jsem měnil 50v a 25v jsem měnil jako poslední za jamicon ale na to to nemělo žádný vliv.Já vím, že 4.95V není moc ale jestli se nepletu, pořád to je v toleranci... Měl jsem doma taky zdroj který nevykazoval žádné problémy a přesto program everest mi psal že na stand-by je 0.49V. Tak jsem to vyměnil všechny, napětí bylo ok na měřáku ale pc už nic neukázal (žádná data)kde se stala chyba nevím ale zdroj šlape u kamaráda do teď.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od Behemot »

1x samxon 16V 2200uf 3x panasonic 16V 1000uf
To mi fakt nepomohlo…

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“