Mikrovlnka Samsung - nehreje !

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#31 Příspěvek od Eleman »

Jak už bylo řečeno, tu VN diodu ohmmetrem, nebo diodovým testem multimetru nezměříš (maximálně určíš totální průraz), protože má větší bariérové napětí než běžná dioda. Já to řeším laboratorním zdrojem 400V s nastaveným proudovým omezením 10mA a připojím diodu postupně v obou směrech. Dá se použít i zdroj menší (30V).
Ta pojistka někdy odejde bez zjevné příčiny. Sundej tu mikanitovou desku a podívej se pomocí zrcátka na ústí magnetronu, jestli není opálené (propálené). Pokud ano je to konečná.
Novou mikanitovou desku seženeš např. tady.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#32 Příspěvek od mi-ro »

VN dioda je složená asi z 9 Si čipů. Saturační napětí je min 5V. Po připojení na proudový zdroj 10-50mA bude v propostném směru ukazovat 5-7V. V opačném pochopitelně nekonečno.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#33 Příspěvek od sr71 »

Na MT mám závadu, kterou se mi zatím nedaøí identifikovat. Pøestala ohøívat (ne naráz, ale stylem nìkdy jo, nìkdy ne) - napájení na primár MOTu v poøádku, vinutí trafa nepøerušena, magnetron se mìøením zdá dobrý (žhavení cca 3V), kondenzátor 1,1uF, VN dioda ok. Problém je v tom, že po chvilce laborování, zase ohøívat zaèla - mùže se nìco z toho co je za sekundárem (magnetron, kondenzátor... chovat stylem, "nìkdy jde a nìkdy ne"?
A ještì by mì zajímalo jestli je "bezpeèné", z hlediska vyzaøování magnetronu, zapínat MT bez krytu?, zatím jsem se tomu radìji vyhýbal

Uživatelský avatar
franta123
Příspěvky: 7
Registrován: 06 srp 2015, 02:00

#34 Příspěvek od franta123 »

Děkuji všem za podnětnou diskuzi. Stalo se se mi to samé, co spoustě jiných - MV přestala ohřívat mikrovlnama, vše ostatní fungovalo. S respektem jsem ji odkrytoval (5kV je dost a kondenzátory občas kopou dost nepříjemně :-), našel pojistku a rozebral ji.
Uvnitř pouzdra byla velká trubičková pojistka s přepáleným vláknem. Koukl jsem na internet a nejbližší obchod, kde se to samé dá koupit, je GES za 140,-, což je, vzhledem ke stáří MV, zbytečně moc. Kór když jsem na netu, mezi náhradními díly spotřebičů Mora/Gorenje našel stejnou pojistku za cenu 30-50 Kč. Akorát na Moravě, tzn. +poštovné víc než 100,-. Takže posílat se to nevyplatí.
Takže jsem pojistku přemostil třemi fousy z dvojlinky (já vím, je to prasárna, ale funguje to) a MV zase jede jak zamlada. A až přestane MV makat znova a nebude to pojistka, půjde na rozebrání a na pokusy. Ze střev MV se prej dá udělat pěkná bodová svářečka :-)
Ale díky vaší diskuzi jsem hned neletěl koupit novou MV, která by odešla hned po záruce na závadu, která se nevyplatí opravovat, jak je dnes dobrým zvykem.
Děkuji všem a přeji příjemný zbytek léta (teď je teda vedro jako kráva) :D

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#35 Příspěvek od fredis »

Ještě že jsi tu Bastlírnu našel a ušetřil :wink: .

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“