Openbox S1 - nejde zvuk

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

Openbox S1 - nejde zvuk

#1 Příspěvek od rnbw »

Dostal sa mi do ruk Openbox S1 s tym, ze nejde zvuk. Zistil som, ze zvuk (zo SCARTu) ide, ale velmi slabo - ked dam volume uplne na maximum, tak zvuk slabo pocut v sume. Cez S/PDIF je zvuk vporiadku. Podozrenie pada na IC9 (operak 4558), ale na multimetri ukazuje normalne hodnoty. Napajanie ma 14V a GND, cize OK.

Je to typicka zavada a mam ho rovno vymenit?
Naposledy upravil(a) rnbw dne 18 dub 2014, 15:42, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#2 Příspěvek od mirosne »

ja by som ho nemenil,myslím,že keby bol zlý,tak nejde vôbec.Skorej by som skontroloval to "smetie" okolo neho.
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Oba kanaly maju rovnaky problem, tak to by museli byt dve suciastky rovnako vadne. Su tam nejake odpory a kondiky.

Predpokladam, ze zvuk sem ide z CPU. Nenasiel som vsak k tomu ziadnu schemu a CPU je pod chladicom, takze neviem zistit typ.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od workhard »

Jestli jsou tam 4053, tak zkontrolovat.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Nie su tam. Skusil som vymenit operak (dal som tam na skusku LM358) - bez zmeny. Vyskusal som to aj s inym zdrojom (PC zdroj - zapojil som na 5V a 14V) a rovnako bez zmeny.

Zvuk ide priamo z procesora do operaku cez elyty a nejake odpory. Skusil som pripojit sluchadlo priamo na vystup z procesora (cez 100uF elyt) - tam bol zvuk hlasnejsi ako na SCARTe, ale tiez silne zasumeny. Tym padom je to asi "vybavene".

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#6 Příspěvek od Kvicala_r »

Vyzkoušej si i kvalitu těch vazebních kondů. je to sice k nevíře, ale i 1u/50 vazební sem v nějakém krámu před scartem musel vyměnit. jejich ESR se vyšplhalo hodně vysoko a pak to fungovalo jako strašně měkký zdroj signálu

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Ich ESR som meral ako prve. Zvuk je zly uz na vystupe z procesora.

Uživatelský avatar
sonix
Příspěvky: 2
Registrován: 26 dub 2008, 02:00

#8 Příspěvek od sonix »

Dobrý deň,

ja mal som rovnakú chybu a tá sa prejavovala nasledovne:
Postupné znižovanie hlasitosti zvuku až jeho úplný výpadok pri prepojení cez SCART. Prepojenie HDMI bolo v poriadku. Možná príčina poruchy je zvod cca 400 ohm v kondenzátore CS61 (100M/10V). Meranie kapacity cez DMM UNI-T UT70A bolo v poriadku! Pri meraní odporu však vykazoval kondenzátor zvod, ktorý bol ešte aj závislý od teploty (pri chladnutí sa odpor zvyšoval). Kondenzátor je pripojený paralelne ku CS60 (keramický SMD) a na pin 76 "procesora" ALI M3329D. Je pravdepodobne súčasťou obvodov audio DA prevodníka (možno filtrácia pre jeho referenčné napätie). Pri správnej funkcii má byť na pine 76 stabilné napätie cca +1.78V. Katalógový list pre M3329D sa mi nepodarilo nájsť, tak som vychádzal aspoň veľmi zhruba z katalógového listu pre M3328C. Po výmene kondenzátora CS61 je zvuk už v poriadku.

p.s.1:
Odporúčam preventívne vymeniť i CS39 aj CS57 ktoré sú po stranách CS61 nakoľko M3329D svojím "vykurovaním" znižuje časom ich spoľahlivosť + zväčšiť chladič pre "procesor" IC1 a doplniť chladiče minimálne pre IC10 a IC19 pre zvýšenie spoľahlivosti prijímača

p.s.2:
Satelitný príjímač radšej nezapínať pokiaľ je obvod M3329D bez chladiča!

S pozdravom
sonix

rnbw píše:Ich ESR som meral ako prve. Zvuk je zly uz na vystupe z procesora.
Přílohy
OpenboxS1_oprava _zvuku_pre_scart.pdf
Dokument s popisom poruchy a obrázkami pre lokalizáciu vadného kondenzátora.
(265.22 KiB) Staženo 139 x

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “