Vybíjení většího kondenzátoru odporem, drát, metaloxid?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

Vybíjení většího kondenzátoru odporem, drát, metaloxid?

#1 Příspěvek od Radim »

Dobrý den,
potřebuji odporem mezi cca 200 - 400 ohmy občas, tak řekněme jednou za čtvrthodinu,vybíjet kondenzátor tak 20 - 40 mikrofaradů ze 400 voltů na nulu.
Odhaduji, že by to mělo jít drátovým odporem , který je běžně v prodeji v těch bílých keramických kostkách o výkonu 5 watt. V krajním případě použiji dva odpory nižší hodnoty zapojené do série.
Ale nevím, jak s jistotou odlišit v kvelbu drátový odpor od úplně stejného hmotového metaloxidového.
Protože co jsem tak sledoval různé ohlasy v diskuzích, ty metaloxidové odpory takové impulzní zatížení nesnášejí. A nechtěl bych si kondenzátor nebo kontakty zničit vysokým vybíjecím proudem, kdyby hodnota toho odporu šla k nule.
Máte s tím někdo zkušenosti?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Jestli je dratovy nebo nejaky jiny zjistis v datasheetu.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#3 Příspěvek od Milan_F »

Metaloxidy při týrání svojí jmen. hodnotu zvětšují, až se přeruší. Dráťák bude mít větší indukčnost.

Největší jistotu budeš mít, když si seženeš drátový odpory Tesla TR507- 512, nebo podobné. Mají neskutečnou přetížitelnost. Ty bílý kostky od Chobota stojej za houby - občas se také přeruší.
Přílohy
rozžhavený odpory.jpg
(69.13 KiB) Staženo 70 x

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Milane, co to máš- kapesní gril? :D
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Taky se přikláním k poctivým vinutým odporům, co je na nich vidět vinutí. V bílé kostce je ve skutečnosti docela prťavé tělísko. Zrovna nedávno jsem použil k příležitostnému vybití nedbale vybraný poddimenzovaný odpor(nebyla to ani kostka ani dráťák). Při prvnim vybití ještě jakžtakž zafungoval a něco stačil vybít. Jenže se při tom přerušil a já to netušil. Příště jsem na dostatečně dlouhou dobu přiložil onen odpor a pak jsem v dobré víře koupil pecku. Kostky nepoužívej, alespoň ne ty laciné neznačkové.

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#6 Příspěvek od Radim »

termit256 píše:Jestli je dratovy nebo nejaky jiny zjistis v datasheetu.
To vím taky, jenže třeba GME má pro 5W drátové i 5W metaloxidové odpory úplně shodný datasheet. Na kterém jsem příslušný údaj nenašel. Našel jsem pouze údaj, že odpor má být bezindukční, což by vedlo k metaloxidu.
A prodávajících se tam ptát nechci, podle mých zkušeností odkývají to, na co se zeptám bez skutečné znalosti věcí.
Nějaká možnost, jak to zjistit měřením nebo nějak jinak přímo na odporu není?

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#7 Příspěvek od Milan_F »

Fotku jsem našel na netu. Já bych neměl srdce je takhle trápit.
Radim píše:Nějaká možnost, jak to zjistit měřením nebo nějak jinak přímo na odporu není?
Dyť píšu, že dráťák bude mít větší indukčnost - je v něm smotanej kus drátu.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od lesana87 »

Máš vůbec představu, jakou má indukčnost takových 20 závitů drátu na 8 mm tělísku a čím to Radim změří?

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#9 Příspěvek od Milan_F »

Tazatel požaduje rezistor s odporem 200 až 400R. Těch závitů už bude trošku víc než dvacet...
Změří to příslušnym měřákem.... pokud nemá, musí se vykašlat na čínský mrdky od Chobota a koupit někde, kde mu k zboží sdělí i potřebné informace o vlasnostech výrobku.
Naposledy upravil(a) Milan_F dne 22 srp 2015, 15:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#10 Příspěvek od danhard »

tento cca 1uH, 400R asi tak 10uH
proč má být odpor na vybíjení kondu bezindukční ??

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#11 Příspěvek od ZVUK2000 »

Milan_F píše:Fotku jsem našel na netu. Já bych neměl srdce je takhle trápit.
Radim píše:Nějaká možnost, jak to zjistit měřením nebo nějak jinak přímo na odporu není?
Dyť píšu, že dráťák bude mít větší indukčnost - je v něm smotanej kus drátu.
Jenže na te tvé fotce jsou odpory paralelně. Většinou se takto při umělé zátěži zapojují. A při paralelním zapojení cívek indukčnost klesá :D

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

Pokud nakupujes u chobota, muzes se spolehnout snad jen na to, ze soucastka kterou ti poslou je odpor.

Pokud ma byt spoleh na nejake parametry, zamir jinam, napr. Farnell mouser.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#13 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, nové součástky jsou něco jako kočka v měchu, nevím co se od nich dá čekat při současných lživých a hlavně marketingem řízených datasheetech.
Když se Ti povede sehnat teslácké cihláky TR507 nebo smalťáky TR510, bude to asi nejlepší možná volba. Jsou to šestiwaťáky (což je zbytečně moc, ale vzhledem na napětí 400V je ta velikost přiměřená).

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od PavelFF »

A proč teda musí být odpor, který vybíjí jednou za čtvrt hodiny, bezindukční?

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#15 Příspěvek od weed_smoker »

Třeba k autokondenzátorům na hudbu (F47-3F3/20V-) se dávala žárovka podobná sufitce,ale bez čepiček. Jinak se dávaly 2-10W odpory řádu stovek k až jednotek M připojený ke kondům nafurt,po vypnutí by měl ten odpor kondy do 5-8min. vybít.Na každym velkym spíňáku a a každym FM je varování "vrtat se do toho nejdřív 5min po vypnutí zdroje".
BTW.V nouzi používám starej šroubovák a dvě "tykadla ze dvaapůlky",abych neoprskal šrouby vývodů.Sice se to nemá,ale zatim se mi povedlo tímto zkazit jen 1 elyt.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“