Vysílač 3Mhz

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

To je vysílač, kterej se zapíná pod zemí v nějaký už známý jeskyni a podle intenzity signálu na povrchu nebo v jiný jeskyni se odhaduje, jestli tam někde nejsou další volný prostory - můžete to chápat jako "zemní vyhledávač". Tudíž i když to bude mít výkon pár wattů na kolektorech trandů, tak na povrch proleze doslova nula celá nula nula prd...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#17 Příspěvek od jade »

Bedra: jenomže tahle frekvence je nutná, jinak přístroj nebude plnit svoji funkci.
Jde o to, že kmitočet 3Mhz neprochází skalním masivem, ale s určitým útlumem projde sedimentem. Takhle je možné najít hlínou vyplněnou prostoru, která může být pod vrstvou bahna v jeskyni zcela zamaskovaná.
Například při propojování dvou jeskynních prostor víme, že jsme v masivu např. 5m vzdáleni. od sebe. V takovém případě se do jedné z prostor umístí vysílač a v druhé se přijímačem hledá případná zahliněná propojka, kterou by se dalo proniknout.
Některé vyšší frekvence se zase rády šíří puklinami, což také může být přínosné.
Samozřejmě půjde asi použít i frekvence v rozsahu 2,8 - 3,2Mhz, ale to budu pořád na "zakázaném" pásmu.
Předpokládám, že případný "vývěr" signálu nějakým prostupným místem na povrch nebude nijak markantní a 2km od nejbližší obce nikoho nevydráždí.

Edit: Ekkar mě předběhl :)

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od jade »

Samozřejmě bude potřeba vysílač označit odstrašující tabulkou, aby to někdo nezapínal na povrchu.
Horší to bude s laděním, to asi půjdu do sklepa :wink:

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#19 Příspěvek od jade »

Bernard: díky za laskavost, pokusím se to jádro sehnat u Bůčka...
Pokud neseženu, podle indukčnosti můžu třeba navinout na jiné, co mám v šuplíku..

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#20 Příspěvek od mi-ro »

Bedra píše:Jestli dost neriskujes, to neni pasmo CB, PMR, na 3 MHz je potreba mit nejake povoleni, tady hrozi spravni rizeni s CTU a 5000 Kc pokuta, v cizine za to i zaviraji a to cislo pokuty byva vetsi a v USD. Videl jsem v casopise pokutu 50000 USD, uz nevim za co, byl to radioamater v USA. U nas jsou zatim benevolentni co se tyka vyse. Ale chytaji.
Ale no tak.....(pochopitelně máš legislativně vzato pravdu).
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#21 Příspěvek od monterjirka »

Pokud jde o legislativu, byl by velký problém udělat si HAM kvalifikaci a provozovat to na 3,5MHz (asi jako vysíláč pro ROB)

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#22 Příspěvek od Jirka525 »

Na druhou stranu by bylo pěkné vědět, jestli by se takováto věc nedala zlegalizovat. Tady je rozdělění kmit. pásem. http://www.ctu.cz/cs/download/kmitoctov ... 038-10.pdf Dotčené kmitočty jsou přiděleny letecké službě ale ti využívají pouze několik diskrétních kmitočtů. Je zde i pásmo pomůcek pro nedoslýchavé. Možná by to nebylo tak neprůstřelné.
Jirka

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#23 Příspěvek od mi-ro »

Zlegalizovat? v tomhle státě :D Už vidím to nekonečný stádo úředních šimlů a horký brambor mezi nimi. Opravdu nee!
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#24 Příspěvek od monterjirka »

mi-ro píše:Zlegalizovat? v tomhle státě :D Už vidím to nekonečný stádo úředních šimlů a horký brambor mezi nimi. Opravdu nee!
Tak právě jako HAM bych si to v amatérském pásmu klidně pustil a pokud bych na povrchu zkoušel sílu signálu, dokázal bych si to obhájit, protože radioamatérské vysílání je určeno k zábavě, poznávání, studiu chování signálů,...
Takže bych studoval chování a útlum signálu...
(nebo mě HGA poučí že jsem něco špatně pochopil?)

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#25 Příspěvek od Jirka525 »

monterjirka píše: Takže bych studoval chování a útlum signálu...
(nebo mě HGA poučí že jsem něco špatně pochopil?)
Myslím, že jsi to pochopil správně. Tohle by nevadilo ani radioamatérům. Snad jen pustit do toho nějakou modulaci abychom věděli o koho se jedná. Problém bude ale asi někde jinde. Jade předpokládá, že kmitočtový rozsah pro detekci dutin pod zemí je 2.8 - 3.2 MHz. Na HAM pásmu 80 m (3.5 - 3.8 MHz) už asi detekce nebude pracovat optimálně.
Jirka

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#26 Příspěvek od danhard »

Jirka525 píše:Je zde i pásmo pomůcek pro nedoslýchavé.
Když s tím bude měřit nahluchlej jeskyňář, tak není problém :lol:

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#27 Příspěvek od ross4435897 »

Taky myslim, ze legislativne to rozchodit jako radioamaterskej majak, je jedina normalni varianta ...
Ale pokud to vazne musi byt 3MHz, pak teda nevim ... pro kratkodobe pouziti (napr. na okamzite mereni) bych na to hodil bobek, pro dloudobe pouzivani bych v tom videl potiz.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#28 Příspěvek od jade »

Zaměřování se nebude dělat nějak často, VLF maják jsme použili za tento rok asi 5x, pokaždé po dobu cca 3 hodiny.
Předpokládám, že využití bude podobné.

Ale mám ještě dotaz ohledně přijímače. Musí mít indikátor síly signálu.
Je použitelný přijímač s přímým směšováním?
Rozhoduji se mezi stavbou něčeho jednoduššího "od píky" a úpravou nějakého standardního přijímače.
Šel by například tento přijímač nějak doplnit o indikátor síly signálu?
Napadá mě usměrnit nf výstup na měřidlo a vlastně detekovat sílu zázněje.
Přílohy
w1aw-receiver.jpg
(45.53 KiB) Staženo 23 x

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#29 Příspěvek od ross4435897 »

jade píše:VLF maják jsme použili za tento rok asi 5x, pokaždé po dobu cca 3 hodiny.
Předpokládám, že využití bude podobné.
pak bych asi problem nevidel ...

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#30 Příspěvek od Jirka525 »

Nějaký detekovatelný signál pro měření síly z výstupu audia dostaneš. jestli to budeš chtít jen tak orientačně, tak to odbudeš ledkou a tranzistorem. Jestli to budeš potřebovat přesněji, tak bych to viděl na OZ a nějaký ručkový idikátor. Tomu přijímači bych ale přidělal nějakou selektivitu (třeba RC filtr) kdybys to používal v nějakém zarušeném prostředí.
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Poradna“