Připojení relátka k příjmači bezdrátového mikrofonu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zmizik
Příspěvky: 19
Registrován: 11 bře 2015, 01:00

Připojení relátka k příjmači bezdrátového mikrofonu

#1 Příspěvek od zmizik »

Dobrý den...
Mám tento bezdrátový mikrofon s přijímačem http://mikrofony.heureka.cz/konig-kn-micw511/

Budu jej instalovat do autobusu a k tomu, aby to fungovalo, potřebuji přidat následující funkci: bežný drátový mikrofon je napojem 4-žilovým kabelem - dva jsou samostatný signál mikrofonu a dva jsou vyvedeny na vypínač - ty slouží k tomu, že jejich spojením (zapnutím vypínače), se zesilovač v buse automaticky přepne z režimu rádia/dvd do režimu mikrofonu.

A já potřebuji tuto funkci implantovat do přijímače toho bezdrátového mikrofonu.

Můj plán je následující - rozebrat příjimač - na přijímači je zelená dioda, která ze rozsvítí, když je bezdrátový mikrofon zapnutý a v dosahu. Buď přímo na tu diodu nebo "někde kolem" bych připojil jazýčkové relé nebo optočlen a ten by na jeho opačném konci fungoval jako klasický mikrofonní vypínač jak ho známe z drátového mikrofonu.

Otázka zní, zda je to reálná úvaha anebo bych to měl udělat jinak ?
díky

____________________________
vyzkouším optomos....ale asi to půjde blbě sehnat :)

________________________________
Sendyx: vyzkoušené to mám... kvalitativně daleko lepší než originál blaupunkt za nehorázné prachy... nebude to mikrofon pro operní pěvce ale k tomu, aby řekl průvodce "teď máte deset minut pauzu čurací", případně k dalšímu informacím... bezdrát mi v tomto případě odbourává spoustu komplikací
Naposledy upravil(a) zmizik dne 06 zář 2015, 10:52, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

. . . úvaha je vcelku reálná.
použij optočlen, jeho diodu dej sériově s tou zelenou LEDkou a tranzistorem spínej nějaké malé relátko . . .
Ten optočlen musí umět takový proud aby to vydržel.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#3 Příspěvek od Cowley »

Optoclen, tranzistor a rele tam nedavej. Dej tam rovnou do serie s tou zelenou diodou optoMOS rele - typ CPC1017N.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Už tu soupravu máš a vyzkoušel jsi ji v autobuse? Já se obávám, že to nebude žádná sláva, za ty peníze lze očekávat parodii na bezdrát.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#5 Příspěvek od monterjirka »

Přijímače některých levných mikrofonů "šumí jak stádo hadů"... Hlavně když se to zesílí, tak v tichých pauzách je to hrůza.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#6 Příspěvek od Cowley »

OptoMOS se da sehnat.

Jo a dalsi komentare pis na konec a ne do EDITu :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Šum nemusí tolik vadit, ale místní autobusáci dospěli po různých zkušenostech k AKG WMS40 a dražším, a pro průvodce v busu jsem viděl i C444 nebo něco podobného. Další věc, je třeba si uvědomit, že pokud se s tím jezdí po světě, tak místně nemusí být volný kanál nebo i celé pásmo, ev. co vyhoví v cz, může být někde po světě v zakázaném pásmu pro tyhle účely.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#8 Příspěvek od monterjirka »

Sendyx píše:... pokud se s tím jezdí po světě, tak místně nemusí být volný kanál nebo i celé pásmo, ev. co vyhoví v cz, může být někde po světě v zakázaném pásmu pro tyhle účely.
Dobrá připomínka.
Pokud zůstaneme v evropě, tak bych koukal na to, jestli to zařízení má nějaké označení CEPT, tam je šance, že by použití ve většině evropských zemích neměl být problém.
Také rozdělení frekvencí v regionu 1 IARU by si neměli jednotlivé státy nějak výrazně upravovat, takže evropa, část Asie a severní část afriky by s tím nemusela mít problém

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Hlavně, jsou to sdílená pásma s jinýma službama, takže jestli v Plzni bude něco fungovat, tak v Holomóci to může být zarušené DVBT a podobně.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#10 Příspěvek od ZVUK2000 »

Na jedné straně je ten mikrofon přeladitený tj. více kanálový. Atak můžem najít "čisté" pásmo. Ale v autobuse by byla lepší díky krátkému dosahu funkce Squelch a tu ten přímač nemá.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Víš, jaký to bývá opruz pro nějakého průvodce, který tomu navíc prd rozumí, hledat volný kanál? Když často ani neví, že by ho měl hledat, protože je to nějaké pokažené, před chvilkou to šlo a teď z toho hraje jakási reklama, i když je mikrofon vypnutý :lol: .
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
zmizik
Příspěvky: 19
Registrován: 11 bře 2015, 01:00

#12 Příspěvek od zmizik »

Tak mě bylo doporučeno vyřešit to optotriakem a to tak, že původní kontrolní LED odstraním a triak napojím místo toho ... nevíte ale z čeho bych to mohl vykuchat... tiskárna, počítačový zdroj, nebo něco podobného ?

Jinak toho rušení bych se nebál, na světě se děje tolik horšího svinstva že můj bezdrátový mikrofon v jedoucím voze je naproti tomu kapka v moři :pako:

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#13 Příspěvek od ZVUK2000 »

Optotriak :?: . Místo LEDKY zapojíš tu optiku optotriaku. Ale já bych raději použil obyčejný běžný optočlen a spínal to nejmenší relé na 12V co seženeš.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#14 Příspěvek od breta1 »

A jak chceš potom ten optotriak vypnout?

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#15 Příspěvek od MiraSt »

ZVUK2000 píše: funkce Squelch a tu ten přímač nemá.
A co je na výstupu, když je přijímač bez signálu?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“