DC motor, ovládanie otáčok - amatér

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#31 Příspěvek od ross4435897 »

hmm ... zajimavy projekt, ja bych pouzil radeji nejaky vhodny linearni aktuator, pricemz rozhodujici parametr bude asi delka a rychlost. S rizenim pres MCU je to jednodussi, stavitelne (co do rychlosti i hloubky), a s tim i moznost vicero programovatelnych rezimu (diktator, nebo cesta kolem sveta a tak...) a to vsechno s user-friendly ovladanim na displayi k tomu. Irenka bude jiste rada ... :wink:

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#32 Příspěvek od ross4435897 »

... no je potreba zvolit ten vyhovujici model, protoze jsou ruzne delky ... a nektere jsou na silu, jine zase na rychlost ... :)

Uživatelský avatar
Marecello
Příspěvky: 14
Registrován: 04 zář 2015, 02:00

#33 Příspěvek od Marecello »

Tak upustam od napadu s elektromotorom a tak, kvoli mojim neznalostiam v tejto oblasti.

Tak chcel by som realizovat vrtackovu metodu. Aky silny vykon by mala mat?
Ked pomaly pritlacam spustac, tak pomaly sa vrtacka rozbieha, cize dalo by sa nejako tam namontovat regulator vykonu?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#34 Příspěvek od EKKAR »

Umíš číst, nebo máš v hlavě jenom to šťouchadlo?
EKKAR píše:.... bude potřeba mít dostatečně výkonnej napájecí zdroj, protože ty vrtačky v případě plnýho výkonu docela fest žerou - 10A odběr není žádná vzácnost. Jako ragulátor bych místo "pistolovýho" přímo z vrtačky asi použil tohle: http://www.flajzar.cz/regulace/regulator-ss-motorku.htm nebo radši tohle http://www.flajzar.cz/regulace/vykonovy ... ulator.htm (má větší zatížitelnost) . ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Marecello
Příspěvky: 14
Registrován: 04 zář 2015, 02:00

#35 Příspěvek od Marecello »

Aha, super, asi ty nevies citat, kedze som sa nepytal KDE zohnat a AKY regulator, ale AKO ho zapojit jednoducho, ci viete o nejakych videach, ktore by mohli pomoct, lebp ja som sa ich uz snazil najst, ale bez vysledku! A vykon vrtacky tam tiez nie je, je tam spomenuty odber. Tak pred tym ako ma zacnes urazat, tak skontroluj, ci nemas stouchadlo v hlave ty. Za to, ze ty sa vyznas do elektrotechniky, ale programovat nevies, ta tiez nemusim urazat!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#36 Příspěvek od EKKAR »

Vrtačky mají výkon udávanej ve Wattech, k těm regulátorům je přiložený schéma - jsou to stavebnice doslova "pro blbý", stačí je osadit, zapájet, podle obrázku připojit zdroj a zátěž a fungujou - jenomže to by ses musel obtěžovat si o nich přečíst aspoň to, co má prodejce na stránkách. Nebudu ti tady objasňovat všecko od základu, když to jak říkáš nepotřebuješ - to bys měl tak na 5 let samostudia... A programovat neumím, protože jsem se to nepotřeboval učit - až to budu potřebovat, klidně se do toho pustím, stejně jako jsem ve 40 letech musel do kursu, abych se oficiálně naučil svařovat plamenem - například.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Marecello
Příspěvky: 14
Registrován: 04 zář 2015, 02:00

#37 Příspěvek od Marecello »

No. Jeden tu písal, že by som potreboval viac ako 100 W. Našiel som jeden stroj a ten mal 0.37 kW. Vŕtačky čo som pozeral nejaké majú väčšinou výkon 500 a viac W. Ďalej na tej stránke regulátoru bolo písané, že je vhodný na reguláciu otáčiek u grilu apod. A to nemá výkon bohvieaký, takže neviem či by to dával s tou vŕtačkou... TENTO však vyzerá už zaujímavo. Tam je ale písané, že pri zaťažení viac ako 100 W sa má použiť chladič o rozmere niekoľko centrimetrov štvorcových.

Bola by akumulátorová vŕtačka dostačujúca, keď nemá priamo napájanie elektriny? Povedzme pri používaní 1x do týždňa by bola aká životnosť tej batérie?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#38 Příspěvek od EKKAR »

Čteš co píšu?
To cos nalinkoval je regulátor pro 230V 50Hz a to bych ti rozhodně při tvojí (ne)znalosti elektroniky nedoporučoval nikam používat - prostě protože neznáš postupy, jak to ve spojení s kovovou konstrukcí udělat bezpečný. Svoji nadrženou přítulku bys vybavil potenciálním elektrickým křeslem, pokud to chceš takhle polopatisticky.
ALE.
Doporučil jsem ti akuvrtačku, k ní jsem ti nalinkoval 2 odkazy na nízkonapěťový regulátory, abys nemusel používat ten "pistolovej" co je v nich originálně - a doporučil jsem ti poohlídnout se po nějakým výkonným zdroji, třeba i po takovým, jakej tady je nabízenej v inzerci - má nějakejch 15V a 22A a průmyslovou standartizaci včetně oddělení od sítě, tudíž ZA NÍM budeš ty i tvá přítulka v naprostým bezpečí.
Jenže ty nečteš a furt se ptáš na ty samý blboviny - tak co s tebou mám dělat?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Marecello
Příspěvky: 14
Registrován: 04 zář 2015, 02:00

#39 Příspěvek od Marecello »

Len tak mimochodom.. za ten čas, čo sa mi tu snažíš furt niečo vysvetliť a vysmievať sa mi, že nemám žiadne znalosti z tejto oblasti si mohol tých 10 minút dokopy venovať tomu, že mi do správy napíšeš polopatistický postup. Ale ak tento výrobok pre Teba nie je výzva a niečo netradičné, ok, chápem.

Akuvŕtačka nemá tak veľký hluk. Teda aspoň tá, čo používa môj otec. A pozeral som na nete nejaké s odsávacou hadicou upotrebeného vzduchu, ževraj to dosť pomáha proti hluku. Ale tak to by ma až tak neštvalo. Určite by som šiel do krámu vyskúšať sa daný typ vŕtačky osobne a tam zistím, či to je vôbec realizovateľné, vzhľadom k hluku.

Ale ok. Mám teda odkaz na dva regulátory, popis zapojenia je v stavebnici, akurát nemám páru o tom, ako robiť vývod z vŕtačky von, kde to tam zapojiť a tak ďalej, lebo schéma môže byť pribalená, ale keď neviem kde to tam popchať tie kábliky, tak mi to je na dve veci.

Viem, že mám 🤐 otázky furt dookola, ale nemám pocit, že som na ne dostal odpoveď, ktorá by ma uspokojila, preto sa ich pýtam stále.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#40 Příspěvek od misocko »

z motora polezu dva droty, to snad na ten regulator zvladnes zapojit. ak nie , das foto a mi ta navedieme ...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#41 Příspěvek od EKKAR »

Nejdřív si musíš vybrat tu vrtačku a podle jejího napětí si vybrat zdroj - protože na samotnej ten origo nabitej akumulátorek to dlouho nepojede - tak odhadem čtvrt hodiny v kuse maximum.
Ty zdroje prodává člověk tady: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 88&start=0 , jak rozděláš vrtačku se dovíš, až nějakou koupíš nebo aspoň vybereš, vyfotíš a fotku dáš sem. Do tý doby je to mlácení prázdný slámy.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#42 Příspěvek od PeteBurns »

Marecello, asi bude jednoduchsie, bezpecnejsie, rychlejsie a myslim, ze aj ovela lacnejsie a pre partnerku prijemnejsie, ak zozenies za seba zivu nahradu pocas svojej nepritomnosti :twisted:

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od jova1 »

Kdyby jsi se občas podíval do SZ mohl už jsi být o trochu dále.

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#44 Příspěvek od ross4435897 »

Coze? Vrtacku? ... tak pak co rikas na tohle? :wink:

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#45 Příspěvek od weed_smoker »

Tak komutátorák asi nebude to pravý (zmíněná neznalost tazatele,nutnost krytí,přizemnění a plastový spojky,případně oddělováku).Až po prohlídnutí fotek mi došlo,že tento přístroj "elektrikářsky" spadá pod zdravotnickou techniku,je v přímym vodivym kontaktu s tělem uživatele.To vyžaduje zdroj se zdravotnickou izolační třídou a výstupem SELV (i malý napětí do 24V může elektrolýzou způsobit vyrážky nebo otravu těla kovem).

Odpovědět

Zpět na „Poradna“