Snímač běžce/osoby

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
entony
Příspěvky: 11
Registrován: 08 zář 2015, 02:00

Snímač běžce/osoby

#1 Příspěvek od entony »

Řeším časomíru pro hobby maratonce. Cílem je záznam času kola a signalizace pro hlídání tempa: zrychli/zpomal... Potřebuji vhodný snímač, který zaznamená proběhnutí běžce.
Napadá mě IR dioda s fotodiodou, ale raději bych vše v jednom místě (u IR by vysílač byl naproti přijímači a běžec by musel překračovat kablík). 8-) Napadá Vás vhodné řešení :?:

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od ross4435897 »

A to memuzes tu 'vzdalenou' stranu ktera sviti napajet baterii? ... vzdyt to bude jenom IR ledka, a predpokladam, ze tech par hodin co pobezite, nebude zasadni problem tu IR ledku napajet.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Laserové ukazovátko- zrcátko- snímací prvek (třeba fototranzistor).
Jen je to hodně náchylné na přesnost seřízení.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#4 Příspěvek od dreamer »

Odrazka. Kdysi dávno jsem viděl že tak tyhle časomíry fungujou - měřili se s tím časy na časovkách při motocyklových soutěžích. Na jedné straně krabice ze které koukaly dvě vypouklé čočky velikosti přibližně pinkpongového míčku a na druhé straně destička s odrazkou asi 15cm v průměru. Ale jak to bylo udělané vevnitř netuším - jestli nějaká optika či co tam bylo těžko odhadnout.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#5 Příspěvek od Cowley »

Pokud to ma fungovat autonomne, a pokud pobezi vice bezcu najednou, budes muset lidi "ocipovat". Infrabariera ti sice povi, ze nekdo probehl, ale nevis kdo. Navic muze pohybem tela, rukou prip.nohou dat vice impulsu. Taky neuvidi lidi bezici vedle sebe.

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od ross4435897 »

o to zrejme nejde ... nabyl jsem pocit ze to ma hlasit jenom cas jednotlivych kol pri treninku, tam je vcelku jedno zdali probehou 2 soucasne ...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Jak uz psal Cowley, pro vic lidi je to nepouzitelne, ale pokud bude trenovat jen jeden clovek a nebude problem s nejakou desetinkou vteriny, kup si neco takoveho http://www.ebay.com/itm/DC-10-30V-2M-In ... 2c9cef26c4

Na jedne strane snimac, na druhe odrazka. Za ty prachy to doma nepostavis.

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od ross4435897 »

ehm ... s dosahem 2m to nebude zrejme idealni ...

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od petrfilipi »

Fotobuňka - já používám pro hasičskou časomíru výrobky firmy Sick, teď jsou za výhodnou cenu na Aukru.
Ale jinak si myslím, že řešení pouze na základě fotobuňky je nedostačující. Co když bude Franta 2x rychlejší než Pepa? Franta proběhne za 10 minut 2 kola, Pepa jen jedno. Jak určíš kdo má zpomalit a kdo zrychlit? Jak budeš určovat čas kola pro Pepu a pro Frantu?
Jak již tady někdo psal, budeš muset závodníky "očipovat", tzn. je od sebe rozlišit. Jednou jsem to řešil pro čtyřboj a jako nejjednodušší jsem vybral řešení s papírovým náramkem, na kterém byl čárový kód. Běžec pak probehl kolem snímače (za 170 Kč jsou koupil rotační snímač čárového kódu z pokladny v supermarketu - byl tak rychlý, že sejmul i čárový kód přilepený na lopatce točícího se stolního ventilátoru - přitom okem nebylo vůbec vidět, že tam nějaká nálepka je).
Snímač čárového kódu byl připojen k PC, kde se k sejmutému kódu zaznamenal čas. Pak se to profiltrovalo (aby někdo neměl 3 sejmutí kódu po 1. disciplíně) a vyhodnotilo. Je to levné a spolehlivé.

Petr Filipi

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#10 Příspěvek od Cowley »

Chtelo by to neco na principu MYLaps. Koukni na Youtube.

Jsou to transpondery pro ruzne sporty, pro zavody RC modelu apod.

Uživatelský avatar
entony
Příspěvky: 11
Registrován: 08 zář 2015, 02:00

#11 Příspěvek od entony »

Díky všem za odpovědi, tolik reakcí jsem vážně nečekal :D
Bude použito pro trénink 1 běžce, aby byl "okamžitě" informován o ztrátě tempa atp.
Pokud budu napájet vysílač z baterky, vyžaduje to druhý zdroj, ale asi ano, to je dobré řešení.
Velmi mě ale zaujala "odrazka/zrcátko", to mě nenapadlo, to se mi zdá efektivní... Máte zkušenost? Vzdálenost, směrování odrazu, optika,...?
Můžete prosím ještě k tomuto? :idea:

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#12 Příspěvek od frantajetel11 »

Odrazka-zrcátko je stejně náročný na nastavení jako samostatnej vysílač/přijímač... Takže kdyby to mělo bejt mobilní, tak by to chtělo udělat na jedný "štangli" - účku, kterým by musel běžec proběhnout. A výsledek je stejnej, jako když máš vysílač/přijímač samostatný...

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od ross4435897 »

zrcatko a jeho sestaveni/nastaveni je nesmyslne narocne, baterka s IR ledkou nic podobneho nevyzaduje. Standartni IR sensor (PNA4601M = do 10m), nebo jiny + ArduinoNano + LCD Display = odhadem 250,- a par hodin prace a programovani, mozna by to poskladal i nekdo levneji ...
Jo jeste sem zapomel, ze signal z IR diody musi byt modulovan 38kHz ... zalezi na tom sensoru.
Naposledy upravil(a) ross4435897 dne 09 zář 2015, 10:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jova1 »

frantajetel11 píše:Odrazka-zrcátko je stejně náročný na nastavení jako samostatnej vysílač/přijímač...
To je hloupost. Odrazka se používá v podobě hranolů a tam na nějakém stupni v nastavení nezáleží. Namátkou jsem našel třeba toto:
http://www.tme.eu/cz/details/rl31-54_11 ... fuchs/[url][/url]
V pdf je i jak přesně to musí být vůči sobě seřízené při změně dosahu.
Naposledy upravil(a) jova1 dne 09 zář 2015, 10:12, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od ross4435897 »

No vida ... anebo si to koupit rovnou hotovy a mas po problemu :wink: ... a navic to vypada profesionalne a ne jak nejaky bastl :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“