Čerpadlo malyš -zkrat

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

Čerpadlo malyš -zkrat

#1 Příspěvek od EL34 »

Včera mi dosloužilo čerpadlo malyš 180W, nápisy v azbuce a ještě sdělano v CCCP :D. multimetr ukazuje úplný zkrat, na kostru to zkratované ale ne není. Je možné, že šlo naprázdno a asi se spálila cívka - večer byl shozený jistič, tak jsem to neřešil. Dnes při prohlídce bylo však pod hladinou, tak už nezjistím, jestli opravdu šlo naprázdno. Třeba tam jen natekla voda.
Má smysl se tím zabývat? Vrt je asi 100mm trubka a 30m hluboký. Voda cca v 25m. Foto bude zítra.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#2 Příspěvek od misocko »

nechcem kecat ale myslim ze multimeter ti na tomto cerpadle ukaze skoro nulovy odpor
ci to ma zmysel nejako riesit? myslim ze nie, ked to aj rozoberies tak cievka je zaliata. ak neodide ona tak sa tam vecsinou nieco uklepe alebo rozklepe a uz to nefunguje, oprava v podstate nemozna.

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#3 Příspěvek od EL34 »

misocko píše:nechcem kecat ale myslim ze multimeter ti na tomto cerpadle ukaze skoro nulovy odpor
Funkční malyš má asi 11ohm, pokud si to pamatuju. rozhodně ne 0.

Uživatelský avatar
pauls
Příspěvky: 90
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

#4 Příspěvek od pauls »

dle mých poznámek: Ponorné čerpadlo ukrajinské výroby s názvy MALIŠ; KAŠTAN-2, nebo i MALIATKO-M (230V/185W) obsahuje: dvě sériově zapojené cívky (každá má správně odpor 3,55Ω), které jsou navinuty drátem o Ø 0,6mm (457 závitů v sedmi vzájemně izolovaných vrstvách) na kostře cívky o výšce 48mm a šířce x hloubce 36mm x 53mm (±2mm). U tohoto čerpadla je nutno dodržet pravidlo, aby konce vinutí cívek byly spojeny a 220V šlo na začátek vinutí cívek (patrně i obráceně, ale v žádném případě se nesmí spojit začátek první cívky s koncem druhé cívky). Spálené cívky Mališe, který kdysi fungoval byly spojeny začátky vinutí (vývody byly nahoře) a 220V šlo na konce vinutí (vývody byly dole)- vývody nebyly barevně rozlišeny. U cívek, které kupoval majitel na opravu- byly vývody barevně odlišeny a mají být zapojeny tak, že zelené vývody mají být spojeny a na bílé vývody má jít 220V (v podstatě to samé jako u našich stykačů, kde jsou také dvě cívky u kterých jsou spojeny konce vinutí a 220V jde na začátky vinutí). Odpor vinutí obou cívek i s přívodním kabelem je asi 8Ω. Rozměry: Mezera mezi jádry v smontovaném stavu je cca 6mm. Vršek cívky je vzdálená od konce jádra asi 5mm. Celý spodek má výšku 129mm resp. 117mm (dle typu- cívky a vršek je stejný). Mezi vrchním okrajem spodku a jádrem je asi 38mm mezera. Tloušťka gumy je asi 11mm. Mezera mezi gumou a jádrem je asi 32mm. Mezera mezi oběma gumami je asi 71mm. Šíře jádra (jeden rozměr) je 17mm resp. 20,5mm (dle typu).

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#5 Příspěvek od Cowley »

pauls píše:... aby konce vinutí cívek byly spojeny a 220V ...  a 220V šlo na konce ené vývody mají být spojeny a na bílé vývody má jít 220V ...
Toho dnes s 230V docilime snad jen autotransformatorem :)

Ne, vazne super rozbor, snad soucasna cerpadla nemaji kvuli 230V jine parametry...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

Prostě tam dej novou cívku a pojede to dál. Tady v servise to tak dělají.

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#7 Příspěvek od EL34 »

Zkusil jsem další dvě čerpadla. Jedno mělo při ponoření do sudu s vodou malý tlak a bylo hlučné, tak jsem ho ani dolů do vrtu nespouštěl, druhé chodilo parádně, tak ho spustím dolů a voda neteče, Fakt nechápu co se s tím děje. Čerpadlo má udánu dopravní výšku 40m, příkon 200W. S tím původním malyšem to teklo vždy bez problému -dokud neodešlo a taky mi není moc jasné proč.

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#8 Příspěvek od vladom »

Toto čerpadlo jsem používal před 20 lety. Mělo všechny nectnosti o kterých píšeš. Často se uvolňovaly šrouby, opotřebovala se mi membrána atd.
Nejhorší je chod nasucho bez vody. Kotva elektromagnetu není brzděná vodou, má větší rozkmit, někdy až naráží na zalitý protikus jádra s vinutím. Potom se nárazy poruší izolace a navíc čerpadlo není chlazené a proto stoupne teplota vinutí. Většinou to nepřežije. Pokud vrčí a nedává vodu, může být povolená nebo opotřebovaná zpětná klapka - je to gumový klobouček přitažený šroubem tam kde jsou nasávací otvory. Pokud má hlučný chod, může být povolená matice která drží membránu. Jádro s hřídelkou je jeden kus, a potom naráží na protikus s vinutím. Nejlepší je rozpůlit čerpadlo a všechno skontrolovat. Z dvou kusů určitě jeden funkční složíš. Voda se nesmí dostat mezi magnet a kotvu - brzdí to - musí tam být vzduch.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“