Nepřehřátí solar systemu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od jova1 »

A co dohřívat celý den ze sítě v impulsech třeba 20minut 1x za hodinu, aby to dalo při celodenní zatažené obloze plně nahřátý bojler a v okamžiku, kdy by svítilo slunce, by se pomocí čidla ten impuls vynechal.

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od jiriS »

A co dát větší bojler, aby stačila voda i přes den nebo dopoledne? Maximálně ušetřit za ohřev a zároveň mít neustále k dispzici horkou vodu je prakticky neřešitelný problém, někdy se to dá změnit tak, že se změní režim dne (velký problém je, pokud jsou malé děti). Já je mám už dospělé, takže problém není.
Anebo bojlery dva. Jeden se přes den nahřeje sluníčkem, přes noc dohřeje elktrikou, teplou vodu dodává druhý, ráno (automaticky) přepnout... :D

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#48 Příspěvek od TAKJAN »

To je šikovný. Mám bojler dost velký na celou spotřebu. Musím ještě vychytávat. Dnes např 40°C. Prakticky zamračeno. Ale lepší, než do bojleru cpát +7°C z vodovodu..

Uživatelský avatar
honzasl
Příspěvky: 174
Registrován: 16 říj 2008, 02:00

#49 Příspěvek od honzasl »

Aby se solár a elektro vzájemně odplňovaly, je velmi šikovné mít bojler s elektickou patronou uprostřed a solární výměník dole. Solár potom dohřívá především studenou vodu z vodovodu (má lepší účinnost) a spirála ohřívá jen nezbytně nutné množství vody nad sebou. (takhle jsou udělané profi "solární bojlery").

Když už ale nějaký bojler máme, viděl bych řešení takto: čidlo termostatu pro elektropatronu přemístit do horní části bojleru, takže se elektropatrona bude starat jen o vrch bojleru a vespodu zbyde kapacita pro solár. Pokud je bojler dost velký, mohlo by to fungovat.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#50 Příspěvek od TAKJAN »

Tak po zhodnocení solární sezony (15.5-po dokončení až 14.9) mi vychází spotřeba 3,7 kWh elektřiny/den. Bojler 200l, 3-4 lidi. Což se mi nezdá špatné.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#51 Příspěvek od TAKJAN »

Pánové, nikdo nedělal podobné srovnání?

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#52 Příspěvek od TAKJAN »

Chlapy, netvrďte, že nikdo neprovozuje solární ohřev a už vůbec ne, že neprovádí měření. Chci to porovnat, jestli to maká jak jsem předpokládal.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#53 Příspěvek od petrfilipi »

TAKJAN píše:Tak po zhodnocení solární sezony (15.5-po dokončení až 14.9) mi vychází spotřeba 3,7 kWh elektřiny/den. Bojler 200l, 3-4 lidi. Což se mi nezdá špatné.
Co je to 3,7kWh/den? To je energie pro celou domácnost nebo jen pro ohřev TUV?
Já mám své roční výsledky energetické náročnosti ohřevu TUV pomocí klasického boileru zde: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=

Petr Filipi

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#54 Příspěvek od TAKJAN »

Bojler pouze. Ty máš koukám asi 6,3kWh na den, jestli správně rozumím. To by u mne šlo.

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#55 Příspěvek od rob_brno »

Nerozumím co chceš srovnávat, jestli celkovou spotřebu domu, tak ta odvislá od provozovaných spotřebičů, složení domácnosti,....
Za mě to dělá denně 10kW, ale denně jede sušička,pračka, 2xlednice,vaření na EE a další. Taky např. oběhovka od solárů za den sežere kolem poloviny kWh. Jinak soláry-termika mi vyrábí denně v létě i přes 20kWh, což samozřejmě nejsme schopni spotřebovat, ale předimenzování se hodí pro přechodné dny, kdy to akorát pokreje potřebu(cca 8kwh pro okoupání celé rodiny).

Edit: ted čtu tvuj poslední příspěvek.
Tak za mně je spotřeba EE na ohřev TUV v tom uvedeném období denně 0,5kWh - což je jen EE,kterou sežrala oběhovka, v tomto období mi totiž slunce pokrývá celou potřebu ohřevu TUV.
I v těchto dnech jedu furt na sluníčko(a počítám, že tak pojedu až do půlky října než začnou podzimní plískanice) a elektrikou jsem ještě nedotápěl
Naposledy upravil(a) rob_brno dne 20 zář 2015, 10:45, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#56 Příspěvek od TAKJAN »

Pouze bojler. Tj jestli spotřeba podporovaná solarem je menší a o kolik. Spotřeba domu je samozřejmě o hodně vyšší.

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#57 Příspěvek od rob_brno »

viz Edit v předešlém.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#58 Příspěvek od petrfilipi »

TAKJAN píše:Bojler pouze. Ty máš koukám asi 6,3kWh na den, jestli správně rozumím. To by u mne šlo.
Spirála a příkonu 2kW mi jede za rok (365 dní) celkem 1012 hodin, tj. za 365 dní celkem 2024 kWh, tj. 5,55 kWh na den, jedna kWh za 2 Kč.

Jak jsi na tom s cenou za tarif Ty? Máš nějaký solární čí nízký tarif?

Petr Filipi

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#59 Příspěvek od TAKJAN »

Tohle je solar , ne fotovoltaika. Cena 2,79/kWh. D45d

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#60 Příspěvek od petrfilipi »

No jo, ale kde je nějaká návratnost?
Mě stojí jeden den 5,5 kWh * 2 Kč/kWh, tj. 11,0 Kč/den.
Tebe stojí jeden den 3,7 kWh * 2,79 Kč/kWh, tj. 10,3 Kč/den.

Petr Filipi

Odpovědět

Zpět na „Poradna“