symetrizace

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
balun

symetrizace

#1 Příspěvek od balun »

Nevíte, jak bych mohl udìlat symetrizaèní èlen s nestandadním transformaèním pomìrem? Buï (cca) 23 Ohmù na (koax) 75 Ohmù, nebo (cca) 210 Ohmù na (koax) 75 Ohmù.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Napřed přetransformovat impedanci(třeba kouskem vedení) a potom použít symetrák 1:1 nebo 1:4 . Je to jenom na příjem nebo budeš i vysílat ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

balun

#3 Příspěvek od balun »

Jde mi o vysílání. To by se mohlo použít toho transformaèního vedení, ne? Jen tam asi budu muset vykompenzovat reaktanci. Jestli poèítám správnì, tak musím použít kondik s kapacitou necelých 4,8 pF, nebo cívku s indukèností cca 9 nH. V úvahu pøipadá spíš ten kondik - tedy dva kondiky zapojené do každé vìtve toho symetrického vedení. Pùjde to?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já nemám kondenzátory u antén moc rád, dělá to jen ostudu.

Ještě mě napadlo vyřešit pouze symetrizaci (např. "rukávem") a transformovat to pí-článkem u antény na 75ohm, když už teda používat kondíky. Tohle jsem nikdy nedělal, takže to je skutečně jen spekulace.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

balun

#5 Příspěvek od balun »

Je to oøíšek, ale snad to nìjak vyøším. Dìkuji za pomoc :-)

balun

#6 Příspěvek od balun »

Oøíšek je rozlousknutý - snad. Chvíli jsem nad tím pøemýšlel a mám nìco, co mi dovolí zapomenout na nìjaké kondenzátory nebo cívky nestandardních hodnot.
Ten nápad je takový, že zátìž 23 Ohmù pøetransformuji pomocí konkrétnì dlouhé dvolinky na impedanci 75+j84 Ohmù - hodnoty jsem odeèetl ze smi￾áku. Reaktanci 84 Ohmù vykompenzuji sériovým pahýlem, což je v mém pøípadì opìt ta samá dvoulinka, jen takové délky, aby došlo k vykompenzování pùvodnì vzniklé reaktance. Tzn., že mezi symetrizák s pomìrem 1:1 (na koax se 75 Ohmy) a zátìž 23 Ohmù zapojím tak dlouhou dvoulinku, která je složená z délek transformaèního úseku vedení a úseku sériového pahýlu.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“