jak vypájet SMD součástku

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alcan
Příspěvky: 90
Registrován: 24 črc 2006, 02:00
Bydliště: Praha

jak vypájet SMD součástku

#1 Příspěvek od alcan »

Ahoj, potřebuji vyndat tuhle vadnou pojistku a za pojit to natvrdo. Je to šasí s PSP.

Bohužel se mi to nedaří vypájet mikropájkou. Máte někdo nějakou radu ? Děkuju
Přílohy
IMG_20151006_181614.jpg
(60.46 KiB) Staženo 213 x

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#2 Příspěvek od Ondra2 »

1. Co byl důvod přepálení pojistky a je již vyřešen? Proč nenahradit novou pojistkou?
2. Když už natvrdo, tak tam můžeš tu pojistku nechat a pouze propojit drátem.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

A když už drátem, tak aspoň tenkým, vypadá to, že chceš, aby to shořelo pořádně :-)

Uživatelský avatar
alcan
Příspěvky: 90
Registrován: 24 črc 2006, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od alcan »

No problém byl v tom že obrazovka byla bílá, takže jsem musel zahřát vývody procesoru - to se srovnalo. Display normálně fungoval, tak jsem to složil a když jsem to zkusil znovu, tak už se nerozsvítil. Problém je vadná pojistka viz. foto.

Pokud seženu novou tak ji tam rád dám, ale s SMD nemám moc zkušeností. Je to dost titěrné. Tak jsem přemýšlel zapojit to natvrdo drátkem.

Uživatelský avatar
oplis
Příspěvky: 5
Registrován: 28 lis 2012, 01:00

#5 Příspěvek od oplis »

alcan píše:No problém byl v tom že obrazovka byla bílá, takže jsem musel zahřát vývody procesoru - to se srovnalo. Display normálně fungoval, tak jsem to složil a když jsem to zkusil znovu, tak už se nerozsvítil. Problém je vadná pojistka viz. foto.

Pokud seženu novou tak ji tam rád dám, ale s SMD nemám moc zkušeností. Je to dost titěrné. Tak jsem přemýšlel zapojit to natvrdo drátkem.

Jistě, vadná pojistka je důvod nefunkčnosti. Ale co je důvod proč ta pojistka shořela? Většinou pojistky hoří, pokud dojde nějakým způsobem k přetížení (zkrat, jiný vadný komponent...). Vypadá to, že řešíš následek a ne příčinu :-)

Jinak pokud chceš odpájet tuto SMD součástku, tak dá se tu buď horkým vzduchem, nebo kleštěma, jinak s obyčejnou mikropájkou těžko, základem je nahřívat obě strany současně.
Píšeš, že jsi zahřál vývody procesoru, takže asi ten horký vzduch. Pozor jen, ať si neodpájíš všechno okolo :-)

Uživatelský avatar
alcan
Příspěvky: 90
Registrován: 24 črc 2006, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od alcan »

no díky, na to už nebudu mít dostatečné vybavení. Už jen to zahřívání jsem dělal jen horkovzdušnou pistolí :)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Dvoupólovou součástku lze obyčejnou mikropáječkou odpájet úplně bez problémů, vezmi si nějaký šrot a trénuj.

Uživatelský avatar
alcan
Příspěvky: 90
Registrován: 24 črc 2006, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od alcan »

Díky Zaky ! Zkusím to na něčem

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od CZJKP1 »

Já zapnu dvě ERS50 naráz, vezmu jedno pero do jedný ruky, druhý do druhý ruky a každým hrotem to zahřeji z jedné strany :D, potom tu součástku mezi těma hroty přizvednu a položím vedle ale nepájim SMD rád... Měnil jsem takhle kamarádovi ledky v tachometru v autě, chtěl jinou barvu, přepočítal mu odpory a prý spokojenost :-)...

Uživatelský avatar
alcan
Příspěvky: 90
Registrován: 24 črc 2006, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od alcan »

jo taky řešení.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od pocitujlasku »

alebo obetovat zopar penazi a kupit taketo nieco
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od rezis »

Dobré tavidlo, přidat cínu a normálně jedná druhá jedna druhá a je venku.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
alcan
Příspěvky: 90
Registrován: 24 črc 2006, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od alcan »

tak jsem to zkoušel vyndat znovu a fakt to nejde. Výždyť je to velký asi jako mravenec faraon :). asi budu muset pořešit nějakou výbavu, protože představa že to SMD tam budu muset naletovat zpátky mě děsí.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Originálně osazovaný SMD jsou lepený k desce epoxidem, možná je Alík v tom přilepení ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Neletuj špičkou hrotu, ale bokem. Musíš přidat cín kvůli přenosu tepla. Je to všechno jen rukama. I když je to teoreticky přilepený (tomu moc nevěřím), dá se to bočním tlakem po zahřátí "odlepit".

Druhá varianta je, že to prostě naletuješ nad tu původní přepálenou pojistku (nebo vedle), ničemu tam nevadí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“