Transiwatt TW40, brum na dotek

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#31 Příspěvek od Celeron »

Sendyx, v tom 1979 roce mohly být už ty nižší 5G-čka? Jestli v tom 25 kusým svářečkovým bloku by byla půlka bez kapacity, kdoví jestli by se to na sváření vůbec poznalo... Jmenuje se to středofrekvenční svářečka, kdoví jakej kmitočet tam vlastně je, když to sváří, tak pěkně hraje. Kdoví jaký bylo chování tesláckejch elytů na vyšším kmitočtu. Na low ESR si Tesla asi tenkrát nehrála... No kdyby se musely elyty měnit, tak bude asi lepší ji odstrkat do Břemusu a za cenu 25 elytů pořídit kvalitní invertor přes rameno.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
bak65
Příspěvky: 20
Registrován: 13 srp 2015, 02:00

#32 Příspěvek od bak65 »

Zdravím, děkuji za rady a podněty a pomoc v boji s tímto zesilovačem. Vyměnil jsem elektrolytické kondenzátory: C1, C2, C3, C5,
C303-403, C304-404, C305-405, C306.406. Promotal lankem hřídelky potenciometrů. Děkuji.
Už v tom nelupe, nepraská, při doteku na knoflíky se nezvyšuje brum.
Brum tam ale je, (bez toho abych se zesilovače dotýkal), je sice daleko menší a to i při zcela stažené hlasitosti. Z levého kanálu je k tomu docela výrazný šum. Při hudbě se to trochu ztratí ale je to tam. Ten brum a šum tam byl i před zásahem, nebyl ovšem prioritou, ty lupance a velký brum při doteku knoflíků, to přehlušilo.
Jinak zvuk je docela pěkný, teplý. příjemný.
Je ten brum vlastnost nebo chyba? A co s tím šumem?
Vím, že je o tom zde napsáno mnoho ale pro mě je to cizím jazykem.... Tak prosím ne moc odborně, děkuji všem.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#33 Příspěvek od Sendyx »

Celeron, netuším, ale někdy zkusím dopátrat, kdy se to změnilo. Mám tušení, že tam byla změna fólií nebo aspoň separátoru, starší svitek byl větší.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#34 Příspěvek od Hifista »

bak65: šum je většinou způsoben tranzistorem T103/203, zvláště pokud je použitý potenciometr hlasitosti s hodnotou 1M. Na tuto pozici je nutno z tranzistorů KC anebo ekvivalentů vybírat nejméně šumící kousek.
U brumu je nutno rozlišit, jestli jde o horší filtraci ve zdroji, anebo jde o nějaké bručení indukované do obvodů zesilovače.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#35 Příspěvek od Celeron »

Ten brum, matně vzpomínám, že u TW bylo doporučený zapojení zemí do jednoho bodu a možná tam byl kondík mezi signálovou zemí a kostrou. Už je to moc dlouho, co jsem ho bastlil, ještě křrmík/germánium konec. Chtělo vy to origo dokumentaci.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#36 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, těch dokumentací existuje vícero, nabízím tuto: http://leteckaposta.cz/295276061

Uživatelský avatar
bak65
Příspěvky: 20
Registrován: 13 srp 2015, 02:00

#37 Příspěvek od bak65 »

Hifista píše:bak65: šum je většinou způsoben tranzistorem T103/203, zvláště pokud je použitý potenciometr hlasitosti s hodnotou 1M. Na tuto pozici je nutno z tranzistorů KC anebo ekvivalentů vybírat nejméně šumící kousek.
U brumu je nutno rozlišit, jestli jde o horší filtraci ve zdroji, anebo jde o nějaké bručení indukované do obvodů zesilovače.
Moc děkuji,
ŠUM: Ano ,ano, ono se to v návodu i píše, nyní to vidím.... Cituji: tranzistor npn ( s malým šumem) KC 149 ( KC 509, KC 148)) F < 4db
Hmm. Zkoumal jsem na netu kde koupit, u DENKL jsem je našel. Jenže u mě ten výběr (ten správný s malým šumem) spočívá v tom, že bych jich nakoupil habakuk a pájel, zkoušel, pájel... A to asi není ten správný postup. Mám jen páječku a měřák z OBI.
Laicky: Je dnes dostupná nějaká náhrada, která byť dražší, bude určitě vyhovovat? Něco jako vyšší třída?
BRUM: Tak to rozlišení asi nezvládnu, to asi bude vyšší dívčí...

Uživatelský avatar
bak65
Příspěvky: 20
Registrován: 13 srp 2015, 02:00

#38 Příspěvek od bak65 »

TubeGuru píše:Zdar, těch dokumentací existuje vícero, nabízím tuto: http://leteckaposta.cz/295276061
Ano, mám staženo číslo 4, TW 40 JUNIOR

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#39 Příspěvek od BOBOBO »

Místo pájení patici a opravdu vyzkoušet .

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#40 Příspěvek od ZVUK2000 »

Proč tak složitě. Sežen teslacké KC239F. Ty eFkové jsou přímo nízkošumové.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#41 Příspěvek od Celeron »

TubeGuru píše:Zdar, těch dokumentací existuje vícero, nabízím tuto: http://leteckaposta.cz/295276061
To je ale 120-ka. On řeší 40-ku. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#42 Příspěvek od Hifista »

Z dnes běžných typů s menším šumem je třeba vhodný BC 549 nebo 550, dříve se do vstupů hojně používal typ BC413 (i v Tesla rádiích), který se dá také ještě sehnat. Jelikož měření šumu je obtížné, tak to chce vybrat vhodný kousek z více kusů.

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#43 Příspěvek od Radim »

Kdysi jsem měnil v kazeťáku MK2500 (Unitra podle Grundigu) vstupní tranzistor kazetového dílu z nějakého BC109 nebo tak podobně na BC413. Šum se znatelně snížil. Ale dnešní nízkošumové tranzistory jsou už, aspoň podle katalogu, ještě lepší.
Pokud by se měl dneska porovnávat šum, chce to udělat třeba na kontaktní desce, dva stejné přípravky odpovídající použitému zapojení a napájené podobným napájecím napětím. V jednom by měl být trvale porovnávací tranzistor jako jakýsi standart a v druhém měnit ty vybírané tranzistory. Ten druhý přípravek by měl být uzpůsobený i jako možnost, že by tranzistor měl jiný - třeba vyšší zesilovací činitel , pokud na desce je možné odpor, kterým se nadstavuje klidový proud tranzistoru, taky měnit nebo trimrem nadstavovat.
Mezi oběma by mělo jít přepínat přepínačem, protože skokově je možné slyšet i sebemenší změnu . Kvalitní zesilovač s kvalitními sluchátky, které dobře zesilují i vyšší tóny je taky podmínkou.
Nesmí se ale zapomínat, že generovat znatelný šum mohou i odpory na vstupu zesilovače, pokud jsou nekvalitní nebo porušené, pokud přes ně prochází stejnosměrný proud.

Uživatelský avatar
bak65
Příspěvky: 20
Registrován: 13 srp 2015, 02:00

#44 Příspěvek od bak65 »

Může být např. tento?

technický popis = BC550CG (ONS). Garantovaný výrobce a prověřená kvalita. Vhodný pro audioaplikace. Výrobce ONSemiconductor
Typ
NPN Provedení TO92
Napětí (Vce, Vds) 45 V
Proud´0,10 A
Výkon P_max 0,60 W
Rychlost
neuvedeno
Kmitočet
250 MHz

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#45 Příspěvek od TubeGuru »

Ano, ještě šumové číslo kdyby tam tak bylo, ale v datasheetu asi bude, ten jsem neprohlížel.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“