FM přijímač - zprovoznění

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Nespěchej s tím, napřed je třeba ten přijímač rozehrát. O předzesilovači se můžeme bavit potom.

A ještě maličkost: KF907 s nulou na G2 toho moc nenazesiluje, má při tomto napětí G kolem maximálně 4 dB - já v tuneru řídím zpožděné AVC napětím 0,5 až 3,5 V o 17 dB, poctivě naměřených pomocí útlumáků při sledování limitace v mezifrekvenci. O moc víc to nejde, při Ug2s nad 4 V začne stupeň ohavně šumět, i když má na vývodu D feritovou perlu, ale tolik zatím ten FM tuner stejně nepotřeboval, se 3 laděnými obvody před směšovačem je odolný proti křížové modulaci beztak dost slušně.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#17 Příspěvek od danhard »

Hill píše: A ještě maličkost: KF907 s nulou na G2 toho moc nenazesiluje ...
Viz charakteristiky BF960, BF961 (KF907,KF910).
Nejlepší podmínky jsou někde před dosažením maximální strmosti, pak se šum zvětšuje s protékajícím proudem.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#18 Příspěvek od samponek »

Asi mě ukamenujete, ale ono to s tím G2 =0 trochu zesiluje, za tím je v krabičce ještě BFR se společnou bází a dokupy to zesílení je už i tak moc veliký, myšleno bez laděného obvodu na vstupu je to tak akorát na kousek drátu jako anténa.

Když tam bez toho varikapu před KF907 dáš velkou anténu, tak nastanou problémy. Proto mám u prvního zapojení na G2 0.5V. Nechci KF907 předepisovat zesílení třeba G2 3V, když vím, že potom to není dohromady s druhým zesilovačem dobrý a chci, aby to zakladateli vlákna skutečně hrálo.

cívky mají 8 závitů, drátem 0.8mm na průměru 5mm, je to silný drát, ale líp se do nich potom vrtá a zůstanou tak.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#19 Příspěvek od danhard »

Všechno se dá vyčíst z dobrýho datasheetu, což ty teslácký tranzistory většinou namají.
http://www.arrad38.fr/datasheet/BF966.pdf

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#20 Příspěvek od monterjirka »

To zapojení potřebuje poměrně silný signál, aby se "rozchodil"...
Může se stát, že bude mít tranzistor výrazněji odlišné parametry a pak bude třeba "sáhnout" na pracovní bod.
Je třeba mít "volně" navázanou anténu, jinak to má vliv na "vypadávání oscilací"...
Je dobré mít u tohoto zapojení předzesilovač, který kromě zesílení signálu také omezí vyzařování do antény, jinak by vás nějaký soused mohl "umlátit radostí, že vy oblíbenou stanici přijímáte a jemu příjem v pásmu rušíte".

Na takové pokusy a experimenty je zajímavé jedno "nekatalogové" zapojení s IO MAA 661, myslím, že to je také z dílny pana Klabala, vyšlo v modrém AR i jako kniha.
To stojí za vyzkoušení.

Uživatelský avatar
Denmer
Příspěvky: 56
Registrován: 07 črc 2015, 02:00

#21 Příspěvek od Denmer »

Díky všem za rady, zkusím to tedy propájet mezi sebou bez kontaktního pole a ozvu se s výsledkem. :)

EDIT:
Z Milanovo rady, jak zjistit, zdali obvod kmitá, jsem zjistil, že nekmitá (při doteku kolektoru tranzistoru se proud nezměnil ani o 1mA). Také jsem zkusil, jestli bude rádio při zapnutí přijímače šumět - výsledek byl spíše opačný - po zapnutí přijímače hrálo rádio normálně, po vypnutí hrálo tak, když má slabý signál. Jediná odlišnost v mém zapojení a schématu je kapacita 10,15 a 18pF místo těch třech 12pF, ale myslím že to podstatný problém asi nebude - v původním odkazu na schéma je dole obrázek již hotového přijímače, kde je vidět kapacita těchto kondenzátorů -> 15pF.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#22 Příspěvek od ok1hga »

Denmer píše:Jediná odlišnost v mém zapojení a schématu je kapacita 10,15 a 18pF místo těch třech 12pF, ale myslím že to podstatný problém asi nebude.
klidně to může být tvůj problém . . .
hlavně když nevíš co tam ty kondíky dělají, jakou mají funkci . . .
a co změnit, když tam dáš kondík s větší kapacitou . . .

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#23 Příspěvek od FERYACT »

Zda oscilátor kmitá je serioznější zjišťovat diodovou sondou.

Uživatelský avatar
AB1
Příspěvky: 312
Registrován: 23 lis 2009, 01:00

#24 Příspěvek od AB1 »

Hill píše: Jo, a drobnost: toto není superreakční přijímač, .
Myslím, že to je superreakční přijímač.
Typické pro něho je zapojení RC členu R3 C4, který určuje nadzvukový přerušovací kmitočet.
Demoduluje FM i AM signál s velkou citlivostí.
Mám s těmito detektory nějaké zkušenosti z doby kdy jsme dělali různé jedno a vícekanály pro modely.

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#25 Příspěvek od ross4435897 »

... nahodou jsem narazil na tento link

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“