podivný zásuvkový okruh

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kassquit
Příspěvky: 169
Registrován: 25 dub 2008, 02:00

podivný zásuvkový okruh

#1 Příspěvek od kassquit »

známemu vyhodil istič zrovna ked som bol u neho na navsteve, vyhodeny bol okrem fazy aj hlavny. tak som to trochu skumal je to rekonstruovany dom pred par rokmi, cela elektrika je nanovo nakablovana. Vyhodilo zasuvkovy okruh v suterene 3 zasuvky v jedenj miestnosti, priestor tak kalasciky pivnične vlhký, v ani jednej zasuvke nic nebolo zapopjene, mal som tam obyčajný digitalny avomet, na ističi faza proti nule bol odpor cca 6Mohm, istič som nahodil, normalne vo vsetkych zasuvkach faza svietila a za 20minut znova cvak, vyrazene oba sitice, aj faza aj hlavny. Otvoril som zasuvky, mierne zhrdzavene, vidno že tam je občas viac vlhkosti. Majitel tvrdi, ze vodič by nemal byt nikde v ziadnej krabici, priamo z ističa ide do 3 zasuviek v rade za sebou.
Co si o tom myslite? Mna na tom udivuje, ze na avomete mi ukaze tak vysoky odpor, pol hodinu je to zapojene a zrazu to ide do skratu, ze vyrazi oba istice. Je to mozne ze to ma zvod cez hrdzu v zasuvke? alebo je skor mozne ze je kabel poruseny vv stene a sposobuje to vlhkost?

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od beny66ka »

Nejspíše to nebude tak jednoduše zapojené jak hovoří majitel. Zkus si to lépe proměřit jak. co a kam vede.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

kassquit píše:mal som tam obyčajný digitalny avomet, na ističi faza proti nule bol odpor cca 6Mohm
zkus to změřit Megmetem . . .
malý multimetr na to má nízké napětí
Naposledy upravil(a) ok1hga dne 23 říj 2015, 22:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Habesan »

Když požaduješ jeden nepřerušovaný kabel, tak ti zahází čokoládu maltou, abys něvěděl, že to jsou dva kabely.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#5 Příspěvek od Achab »

Je potřeba změřit izolační stav fáze proti N i PEN megmetem aspoň 500V. Takové průrazy mnohdy způsoboval navlhlý bakelit přes ktrerý postupně vzniká uhlíková cesta (nemusí být ani na první pohled vidět). Často je možné na takovém obvodu naměřit určitý trvalý svodový proud (odběr) který zpočátku nestačí k vypnutí jističe, až za určitou dobu dojde k průrazu. Časem většinou zuhelnatění způsobí úplný průraz s okamžitým výpadkem po zapnutí.
Některé soudobé izolanty mají tuto nectnost taky. Svod přes zavlhlou rez je taky možný. Zaražený hřebík přes fázi do vlhké zdi nebo podobné "zazděné špeky" taky dokáží svoje.

Pokud není k dispozici megmet zkusil bych změřit jestli do obvodu neteče proud "naprázdno". Nebo postupně odpojovat fázi od jednotlivých zásuvek v okruhu (od první aby se vyloučila závada na přívodu) až se chyba přestane projevovat což je ale časově náročnější.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#6 Příspěvek od danhard »

Jestli jsou zásuvky průchozí, tak rozpojit fázi v první zásuvce a hledat dál.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#7 Příspěvek od feliz_navidad »

Habesan píše:Když požaduješ jeden nepřerušovaný kabel, tak ti zahází čokoládu maltou, abys něvěděl, že to jsou dva kabely.
Přesně to jsem chtěl napsat. Pokud si majitel nedělal elektriku sám a nebo někdo, na koho se lze 100% spolehnout, neví naprosto nic o tom, jak je to ve skutečnosti.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#8 Příspěvek od RadekB »

Jestli jsi obyc.multimetrem nameril pouhych 6Mohm, tak nechci videt, co nameri treba Eurotest. Holt je tam nekde chyba.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

Tady se aspoň závada projevuje výpadky ale někdy může mít nepříjemný vedlejší důsledek ve značném zvýšení odběru poruchovým proudem. K výpadkům i dlouhou dobu nemusí docházet a odběratel si toho ani nevšimne.

Známý takto natočil několik tisíc Kč ročně navíc což v jeho případě znamenalo nárůst odběru přes 50%. Když nepomohla výměna elektroměru byl přizván elektrikář který ovšem závadu nenašel. Nakonec byl příčinou děravý okap kterým zatékalo do špatně utěsněné novodobé bílé "acidurky" a vznikl výše zmíněný částečný svod. Závada byla zjištěna i bez měření v průběhu spotřeby 0,5l slivovice.
V jiném případě ve vlhké nepoužívané stodole svodem shořela úplně na popel stará rozvodná krabice. Pojistky držely a proud tekl ohořelými vodiči které ležely ve směsi malty a popela přímo do mokré zdi. V tomto případě by byl účinný chránič ale jako obvykle majitel nechtěl investovat "dokud to svítí"... Elektroměr se opět vesele točil - hlavně po dešti :).

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#10 Příspěvek od serviceman »

Měl jsem "mokro" ve venkovní krabici. Jistič držel a přišel jsem na to jenom když jsem se opřel o stěnu u krabice a ta byla teplá.
Naposledy upravil(a) serviceman dne 24 říj 2015, 19:57, celkem upraveno 1 x.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Habesan »

Achab píše:Závada byla zjištěna i bez měření v průběhu spotřeby 0,5l slivovice.
Jak probíhá to zjišťování závady pomocí slivovice???
Já obvykle s flaškou do elektriky nelezu.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#12 Příspěvek od Achab »

Habesan píše:obvykle s flaškou do elektriky nelezu.
Já taky ne ale jedna "baňka" na vzpružení mysli neuškodí, zvlášť když u nás jsou ty výpalky v každém baráku. Zbytek se může dorazit třeba za vydatné pomoci zákazníka až po opravě. :)
Přidal jsem to pro ilustraci že se podobná závada někdy ani nemusí dlouho a složitě hledat. Ale zdaleka ne pokaždé se tak zadaří...

Uživatelský avatar
pajap
Příspěvky: 226
Registrován: 16 bře 2007, 01:00
Bydliště: Kousek od Plzně

#13 Příspěvek od pajap »

Řešil jsem podobný problém tak, že jsem do série do fáze hned za jističem vřadil 100W (na 230V) žárovku, jistič nahodil a čekal...
Asi po hodině začala žárovka nepravidelně poblikábat a sluchem jsem našel místo, kde to pod omítkou prská (chce to naprosté ticho v domě), pak jen stačilo odsekat malý kus omítky - byl to hřebíkem přitlučený kabel před nahozením omítky, samozřejmě skrz fázový vodič.
Zdraví Pája...

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#14 Příspěvek od Kvicala_r »

JJ a na hřebíku visel obraz.

Kdysi mi známý vykládal, jak se ve sklepě dotknul nechtě hřebíku, kterým byl přichycený kabel - a ejhle byla tam... No někdy je to /nejen) v těch morých sklepech o hubu. Nejhorší je, když potom fachman místo přiznání barvy to místo zapraví.
Kamarádovi po nějakém zásahu zedníků nešel net - prý v tom místě nic nedělali - viděl jen čerstvě zapravené místo, no a v tom úseku mu v UTP jaksi chyběla jedna datová pára v délce cca 40cm.

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od beny66ka »

Jo, z vlastních zkušeností. S zedníkama je obrovský problém. Jakmile je někde nějaký kabel který jim stojí v cestě, neváhají a sekají !

Stalo se mi to několikrát, zejména když je již natažena kabeláž na cihle a poté se dělají omítky. To je potom peklo.

Neútočím na mistry zednické, ale taková je má zkušenost. Bohužel.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“