zapojení vývodky na sí￾ových kabelech

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#16 Příspěvek od weed_smoker »

Ty s černou a bílou mám taky,ale PE čistě zelenej(tmavě) bez žlutýho pruhu.Na propísknutí mi vyšlo,že černá=L a bílá=N.Stejně se zapojovaly kabely vypínače u AT zdrojů - hnědá na černou a modrá na bílou,hnědá a modrá byl přívod,černá a bílá z vypínače do zdroje.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#17 Příspěvek od sr71 »

Øeším problém se zákazníkem, kterému byla dodána UPS s "prohozenými" L a N na výstupních zásuvkách. Ten zákazník poukazuje na normy ÈSN33 2180 a 33 2130, ve kterých je pøedepsána fáze vlevo. Znáte nìkdo prosím tyto normy?

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#18 Příspěvek od ohryzek36 »

Hledej na uloz.to soubor normy.iso (má 143MB) - dá se buď vypálit, otevřít jako virtuální disk nebo jednoduše otevřít ve winraru. Obě tyto normy (a nejen ty) tam jsou, ale protože jsou naskenované, tak v nich nejde jednoduše hledat (přes Ctrl+F) a tak si je musíš pročíst.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#19 Příspěvek od serviceman »

ČSN 33 2180 praví
6.2.2. Zásuvky se připojují tak, aby ochranný kolík byl nahoře a střední nebo nulovací vodič byl připojen na pravou dutinku při pohledu zpředu. Totéž platí i pro dvojité zásuvky.

Poznámka: Výjimku tvoří dvojité zásuvky staré konstrukce a rozdvojky.

ČSN 33 2130 praví
2.3.3. Zásuvky musí mít ochranný kolík připojený na ochranný vodič — viz též ČSN 34 1010. Jednofázové zásuvky se připojují tak, aby ochranný kolík byl nahoře a střední (nebo nulovací) vodič byl připojen na pravou dutinku při pohledu zpředu — viz též ČSN 33 2180.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#20 Příspěvek od sr71 »

to ohryzek36: už to stahuji, díky

ok, normy ale nejsou závazné ne?, nebo jde o starou normu? nebo jak jinak vysvìtlit, že na druhou stranu se L i N považují za pracovní vodièe a je dovoleno napø. v rodinném domì zapojit instalaci i s fází vpravo (za pøedpokladu že to tak bude v celém objektu)

Zkrátka zákazník má nìkde zdroj 230/24V, minus pol výstupu zdroje je spojen s N (PEN) a když pøed ten zdroj vøadil UPS s prohozenými vodièi na výstupu tak mu to jde do zkratu, takže se snaží tvrdit že UPS je nevyhovující z hlediska legislativy (mám telefonicky potvrzeno pøímo od pracovníka zkušebny EZÚ že pozice vodièù L, N je lhostejná, konkrétnì i na UPS)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Jeho zdroj je nevyhovojuci, nesmie spajat PE s N.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#22 Příspěvek od sr71 »

rnbw píše:Jeho zdroj je nevyhovojuci, nesmie spajat PE s N.
také mì to pøijde divný - já bych ten minus pol výstupu zdroje asi spojil jen s PE

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Habesan »

Kup mu rozdvojku za 30,-Kč, ať si fázi s nulákem obrátí jak je libo.

Normou ČSN 33 2000-4-46 je tento požadavek uveden pouze jako přednostní.

Bylo by dobré uvést přesný typ té UPS.
sr71 píše:má někde zdroj 230/24V, minus pol výstupu zdroje je spojen s N (PEN)
Takže N nebo PEN ???
Buď tam má N+PE nebo PEN, to není totéž.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#24 Příspěvek od sr71 »

UPS je tato http://www.eastups.com/en/products_show_30_33_91.html (verze bez LCD), ale to asi není podstatný
S tím PE, PEN - podle toho jak mi to zákazník popisoval - jedná se o nìjaký rozvadìè, kde je pøívod v TN-C a pak má PEN rozdìlené na N a PE, takže v tom rozvadìèi má PEN, PE i N, a prý ten minus pol zdroje pøizemòuje na N i PEN 8O , nevím nevidìl jsem naživo. Ale zaèínám být pøesvìdèen že problém bude v tom zákazníkovi :D

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#25 Příspěvek od varok »

Jak už jsem slyšel, četl a viděl mnohokráte, tak i když je starý typ elektroinstalace, tedy TN-C, tak je většinou jen dvoudrátová, L a PEN. Tedy PE a N spojené. Jestli mají rozděleno na PE a N každý samostatně, tak už o TN-C soustavu nejde, ne?

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#26 Příspěvek od beny66ka »

Jestliže se PEN rozdělí AŽ kdekoliv za zdrojem nejde již nikdy o soustavu TN-S, ale o TN-C-S !!!

Krásně vysvětleno např. tady:

http://www.janhlavaty.cz/2014/12/tn-c-tn-c-s-tn-s.html

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“