Identifikace součástek řadiče galvanometru (zamčeno)

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sklerotik
Příspěvky: 24
Registrován: 29 říj 2015, 01:00

Identifikace součástek řadiče galvanometru (zamčeno)

#1 Příspěvek od sklerotik »

Tak mám opět prosbu a radši zakládám obecnejší vlákno :)
Rychlý úvod - opravuji řadič galvanometru, naštěstí mám dva a jeden je plně funkční, mám tedy kde měřit. Bylo tam špatně otočené napětí na přívodu a postupně zjišťuji co je vše špatně, bohužel jsem jen truhlář s omezeným elektro rozhledem, prosím tedy o pomoc a rád se revanšuji i zasláním něčeho dobrého nebo hezkého.

Odešel jeden komparátor, u něj jsem identifikoval i tři špatné odpory. Pak jsou tam dvě špatné diody, které ale nevím jak identifikovat nebo změřit :( poradí někdo pro opravdového laika, který má jen multimetr, pájku a odhodlání to opravit?

Dále se mi zdá, že jsou špatné dva kondenzátory, na funkční desce ukazují něco jiného než na nefunkční. Jak se dá kondenzátor změřit, když na něm není nic napsaného?

A pak poprosím o identifikaci tohoto elektrolytu a dotaz, proč jeden je v bužírce a druhý ne?
Přílohy
IMG_3881 (1).jpg
(284.37 KiB) Staženo 38 x
IMG_3931.jpg
(176.25 KiB) Staženo 64 x
IMG_3871 (2).jpg
(135.09 KiB) Staženo 50 x

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#2 Příspěvek od lesana87 »

Nějak nevidím smysl v založení nového vlákna. Jak změřit ty diody už jsi radu dostal, pokud chceš ty součátky měřit s jistotou a bezpečně, musíš je vypájet.

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#3 Příspěvek od KUBO »

Tie kondenzátory sú 1000uF. Predpokladám, že budeš mať vadné aj tie integrované obvody čo sú prišrubované na hliníkový chladič(plech). Diody odmerať podľa dobrej dosky, ale to ich treba vybrať a použiť k meraniu prípravok, alebo lab. zdroj s omedzením prúdu na 2mA. Odpory treba merať pokiaľ to ide vypájkované. Takže to zver nejakému odborníkovi v tvojom okolí.
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
sklerotik
Příspěvky: 24
Registrován: 29 říj 2015, 01:00

#4 Příspěvek od sklerotik »

Díky, odborník bohužel právě žádný není :(

Radu na změření jsem dostal, ale moc moudrý z toho nejsem, jiné vlákno, kvůli tomu, že teď je to celé obecnější a o více součástkách.

Vypájet je není problém, zdroj také není problém, ale jak to změřit nevím :( vypájím připojím sériově přes zdroj a měřím napětí? Kolik napětí mám pustit ze zdroje?

Jinak integráče s chladičem - zesilovače, by měly bý v pořádku, je před nimi pojistka, která praskla, tak předpokládám je zachránila.

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#5 Příspěvek od KUBO »

Nezachránila. Aké označenie majú tie integráče?
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
sklerotik
Příspěvky: 24
Registrován: 29 říj 2015, 01:00

#6 Příspěvek od sklerotik »

jsou to lm3886 a 7812. Na druhé desce, která taky nejela, byla taky vypadlá pojistka, to jsem vyměnil a vše jede v pořádku, z toho soudím, že to mohla zachránit, ale samozřejmě to tak být vůbec nemusí

Uživatelský avatar
sklerotik
Příspěvky: 24
Registrován: 29 říj 2015, 01:00

#7 Příspěvek od sklerotik »

Ty 1000 mikro kondíky jsou na jaké napětí? Do desky jde +15 a -15 takže tipuji na 30V?

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od lesana87 »

Kondenzátory jsou na 25V.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od lesana87 »

sklerotik píše:Vypájet je není problém, zdroj také není problém, ale jak to změřit nevím :( vypájím připojím sériově přes zdroj a měřím napětí? Kolik napětí mám pustit ze zdroje.
Možná si ještě jednou přečti, co jsem ti v tom jiném vláknu napsala.

Uživatelský avatar
sklerotik
Příspěvky: 24
Registrován: 29 říj 2015, 01:00

#10 Příspěvek od sklerotik »

Změříš ji diodatestem v závěrném a v propustném směru. Z úbytků zjistíš, jestli je to normální dioda/zenerka/Schottky/zkrat nebo je přerušená. U zenerky pokračuješ přivedením napětí v závěrném směru přes vhodný odpor. Například 25V přes 2k2 by mělo stačit. Na diodě naměříš zhruba Zenerovo napětí.
Tu černou tipuji na normální/Schottky, ty modré na zenerky.
Čtu, ale přiznám se, že moc nechápu :) Diodatest je nějaký přístroj? Ten bohužel nemám :( Jak z úbytků zjistím co je co? Případně si to i vygooglím, ale nevím co hledat :( Bohužel jsem fakt truhlář :(

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od lesana87 »

Diodatest je funkce, kterou má většina multimetrů, pozice přepínače je označená symbolem diody. Máš?

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#12 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, možná, že je i nějaký přístroj s názvem "dioda test" i když spíš tester;
tady je to myšleno jako režim multimetru. U těch s otočným přepínačem bývá vedle nejnižšího odporového rozsahu (zpravidla 200Ω) a poloha bývá označena schematickou značkou diody a notou. Multimetr "pouští" do diody malý proud a měří napětí na ní (přechodu PN). Když bude dioda v propustném směru, ukáže displej o něco více než 0,5V podle typu multimetru, (každý testuje trochu jiným proudem), při připojení diody v závěrném směru se na displeji ukáže "1" nebo "OL" zase podle typu, znamená to, že hodnota je mimo rozsah měření. Jestli jsou ty zenerky na větší napětí než 9V, tak je multimetrem v závěrném směru nezměříš, ale v propustném bude úbytek stejný jako u obyčejné diody z téhož materiálu (Si). A když bude přechod PN v pořádku v propustném směru (nebude to zkrat nebo přerušené) je velká pravděpodobnost, že i opačný směr bude OK.
P.S. Nestěžuj si, že jsi "bohužel truhlář". Jestli jsi dobrý truhlář, je to v pořádku: "Ten dělá to a ten zas tohle" :) .

Uživatelský avatar
sklerotik
Příspěvky: 24
Registrován: 29 říj 2015, 01:00

#13 Příspěvek od sklerotik »

Super, díky moc, tak to přesně na tom multimetru skutečně je! Diody proměřeny, dvě jsou špatné, jak zjistím třeba i na těch dobrých, které tam mám dát? Chápu, že je změřím přes zdroj a odpor (odpor mám u arduina, takže ráno proměřím), ale podle čeho poznám, že to je ta konkrétní? Je nějaká tabulka, která mi řekne, že když je úbytek napětí tolik a tolik procent, tak je to tento typ?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od Michal22 »

Ty potřebuješ zjistit nejdřív jestli je to normální dioda nebo zenerka. A pokud zenerka, tak musíš vědět její Zenerovo napětí.
Měřit můžeš nějak takhle. Pokud to bude normální dioda, tak budeš mít na připojeném multimetru zase těch 30V. Pokud to bude zenerka, tak ti multimetr ukáže právě Zenerovo napětí. No a potom si objednáš zenerku se stejnou hodnotou napětí.
Pokud tu diodu otočíš, bude ti multimetr ukazovat něco přes půl voltu, pokud bude dioda proražená, tak multimetr ukáže nulu.
Při měření multimetrem zenerky vykazují o něco větší úbytek v propustném směru než normální diody. A protože nevíme jaký máš měřák, nemůžeme ti přesně říct koli máš naměřit (každý multimetr měří úbytek jiným proudem, tak vykazuje jiné hodnoty).
Prostě toto je taková latina, když ji neznáš, tak to za jeden večer nedoženeš. Trochu pochybuju, že si s tou vadou poradíš.
Přílohy
Zener.jpg
(21.83 KiB) Staženo 38 x
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Než abych Ti musel dát BAN za zaneřádění fóra jedním tišťákem, tak mě to raději pošli, i když moc nestíhám. Adresu najdeš, když klikneš na WWW v mojí odpovědi.

Pokud jseš truhlář, já už si na Tebe něco najdu.

Ale tady LOCK.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Zamčeno

Zpět na „Součástky“