Podsvícení budíku

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

Podsvícení budíku

#1 Příspěvek od Olchor »

Na nočním stolku mám budík, napájený 2x knoflík LR44. Rád bych tam dodělal trvalé podsvícení. Stačí opravdu nepatrný svit, v noci je oko dost citlivé. Počítám, že bych mohl obětovat cca 5µA trvalého proudu do LED. Na barvě moc nezáleží, která LED by byla nejvhodnější? Která subjektivně svítí nejvíc při takovém proudu?

Uživatelský avatar
mikosa
Příspěvky: 93
Registrován: 29 dub 2007, 02:00
Bydliště: Bílovec - Novojičinsko

#2 Příspěvek od mikosa »

Asi žádná při takovém proudu .

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Zelená LED 3mm nízkopříkonová ještě slabounce svítí při 40µA. Pod 12µA LED už nesvítí vůbec. Takže ty 4µA jsou asi jen přání.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

nejcitlivější bývají nejspíš modré LED,
ale mám odzkoušeno, že okem je vidět modrý čip až při cca 20 µA,
ale na svícení potřebuje cca 2 mA !
a to je asi tisíckrát víc než si myslíš . . .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Mozno nejaka InGaN bude trochu svietit.

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#6 Příspěvek od Ondra2 »

InGaN je stále jen modrá (fialová, blízké UV...). Bílá - InGaN + fosfor na tom bude ještě hůře. Na jednowatových LEDkách jsme běžně mívali svody v řádu stovek uA a to nebyl žádnej čínskej šmejd.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Zdarec.
Budík na dvě LR44 - Ty baterie mají "kapacitu" samy o sobě mizernou a proto je blbost se snažit o trvalý podsvícení, ať je to jakkoliv.
nedávno jsem podobnou otázku řešil u jedněch hodin, co byly na dvě tužkový a displej LCD měly podsvícený bílou LED.
Řešil jsem to trvalým napájením svítícího obvodu z externího zdroje. Nakonec to ale dopadlo tak, že dotyčný, který mě o to žádal to chcel vypnout, tak se úprava zrušila.
I já jsem ocenil, že u mého radiobudíku svítí pouze slabě ve spodní části zelený bod (Oregon Scientific BARM 839). když na celý budík zatlačím, rozsvítí se displej celý zřetelně zeleně podsvícenej. Když spím, tak mi tam nic jinýho nesvítí.
Jinak zvaž tohle:
Pokud máš LCD displej, tak modrý podsvícení má nejnižší kontrast. Nepatrný svit ve dne je v noci otřesný jas. Zvlášť u světla z obsahem modré barvy se špatně usíná. jak vypadá modře podsvícený displej je tady ukázaný v jednom fóru, kde je fotka Elix DRAGON SY101 z modrým displejem.
Já doporučuju oranžovou, nebo žlutou barvu. Jinak, než externím napáječem neproveditelné. LEDka je připojena přes spínací tranzistor a odpor na napájení 3V. Ten obvod můžeš odpojit od + a napájet třeba nabíječkou z mobilu. GND bude společný (-)
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 04 lis 2015, 15:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Su aj zelene.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#9 Příspěvek od bu2520 »

můj sonoclock 500 má podsvícení lcd zelené a neruší to navíc jen tak mdle svítí. Když už jsme v bastlírně co kuchnout solární lampičku dají se sehnat i do třiceti korun a použít solár baterku a elektroniku z ní. Pochopitelně bych použil méně agresivní diodu.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#10 Příspěvek od serviceman »

Mám budík na jednu baterku a s tlačítkem na žárovičku. Stačí to a vyhovuje.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

musíš taky splnit podmínku, aby to nějak vypadalo. solární panel by jsi musel někam umístit a akumulátor taky. Přídavný adaptér je nežádoucí?
Jinak ano, přídavný adaptér ve formě solárního článku, akumulátoru a elektroniky ve vhodném pouzdru by šel použít..

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#12 Příspěvek od bu2520 »

no konkrétně jsem v létě v Hornbachu koupil tyto lampičky za 27Kč kus. Dají se rozložit na vrchní část která má velikost svíčky kalíšku a je v ní všecho včetně vypínače s nerezovým okolkem jen vytáhnout vodiče na led.
Přílohy
tn_nightlamp5sol.jpg
(2.05 KiB) Staženo 53 x

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#13 Příspěvek od MetalGod »

Co se tejče barvy světla, ideální je λ=505nm, taková zelenomodrá.
Voko má v sobě tyčinky a čípky. Čípky pro barevný vidění (maxima 565, 535 a 440nm), ale těch je málo (asi 2x 7M) a maj blbou citlivost, hlavně modrý, kterejch je ze všech nejmíň (nevím teď kolik, asi kolem mega na voko), u kterých se s věkem citlivost snižuje rychlejc jak u ostatních.
Pak jsou tady tyčinky, který sice viděj černobíle, ale jsou na světlo mnohem citlivější jak čípky. No a voko jich v sobě má 130M (takže si nad nosem nosíme dvě 130MPx kamery, při započítání čípků 137MPx). No a tyčinky maj právě za tmy maximum citlivosti na 505nm.
Tahle taková fosforová zelená sice za velice nízkých intenzit se bude jevit v odstínech šedý, ale vidět bude spíš jak třeba taková červená.
Ale stejně - 4µA je strašně málo, to přidej dvě nuly.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od forbidden »

Dej si k tomu tritiovou svítící tyčinku a máš vystaráno.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

To mě už taky napadlo, že stačí zajet k Černobylu, natrhat si šišky a udělat z toho dekoraci k hodinám. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“