Zapojení větráku 12V

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sodobar
Příspěvky: 6
Registrován: 20 pro 2011, 01:00

Zapojení větráku 12V

#1 Příspěvek od Sodobar »

Ahoj,
mám malý větrák z počítače. Je na 12V. Rád bych jako zdroj použil baterii (baterie). Mám plán jak to udělat, ale protože jsem celkem lama, tak bych si rád ověřil jestli to není úplná blbost :-) Informace o elektronice nemám ze školy, ale z internetu, tak se mohlo stát, že jsem některé věci špatně pochopil...

1. Velký 12V akumulátor nechci. Jako vhodný zdroj se nabízí devítivoltové baterie. Zapojím dvě 9V baterie do série a dostanu 18V.

2. Pak mám ale 18V zdroj a větrák má jen 12V. Počítám tedy, že pak je třeba 6V "ubrat". Stačilo by přidat do obvodu dvě třívoltové LED?

3. Co místo LED použít rezistor? Kolik "spotřebuje" rezistor v porovnání s LED?

4. Pokud bych použil rezistor, platila by následující rovnice?

6(počet voltů, které je třeba "eliminovat") x 0,45 (počet amper - údaj z větráku) = 2,7 W - potřebuji tedy 3W rezistor?


Díky za rady.
Snad jsem se úplně neztrapnil... :-)

Uživatelský avatar
so92
Příspěvky: 37
Registrován: 18 led 2015, 01:00

#2 Příspěvek od so92 »

Zapoj větrák na 9V baterku a hotovo. Nemusíš nic ubírat, ani přidávat. Točit se bude.

Pokud ale na těch 12V trváš, použij dvě baterky, a lineární stabilizátor na 12V. Zapojení je primitivní, filtrační kondenzátory můžeš vynechat, takže budeš potřebovat jen jednu součástku.
Naposledy upravil(a) so92 dne 23 lis 2015, 11:24, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Pokud má ten větrák 0,45 A, tak to ta 9V baterka dlouho neutáhne. :lol: Připrav si pořádnou zásobu.

Uživatelský avatar
so92
Příspěvky: 37
Registrován: 18 led 2015, 01:00

#4 Příspěvek od so92 »

Mimochodem, ta půl ampéra mi přijde trochu moc

Uživatelský avatar
Sodobar
Příspěvky: 6
Registrován: 20 pro 2011, 01:00

#5 Příspěvek od Sodobar »

Mám tu dva. Viz foto.
Ventilátor nepoběží pořád, přidám tam vypínač.
Na 12 voltech netrvám, jen jsem myslel, že když na větráku píší 12V, tak by to mělo mít 12V :-)
Lineární stabilizátor je lepší než rezistor?
Mimochodem, jestli máte lepší nápad jak to zapojit, tak sem s ním.
Jo a není to žádná kritická součástka, ale věc na hraní. Zapnu - točí/točí a svítí. Vypnu - netočí/netočí a nesvítí.
Přílohy
Ventil.jpg
(166.5 KiB) Staženo 105 x

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Na 9 V se bude točit v pohodě, není třeba zbytečně mařit energii na odporu, nebo stabilizátoru.

Uživatelský avatar
Sodobar
Příspěvky: 6
Registrován: 20 pro 2011, 01:00

#7 Příspěvek od Sodobar »

forbidden píše:Na 9 V se bude točit v pohodě, není třeba zbytečně mařit energii na odporu, nebo stabilizátoru.
Ok, dík.
Mimochodem, jak příště poznám, co "bude v pohodě" a co už ne? Kromě mé oblíbené metody pokus-omyl.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

Zrovna v tomto případě to jsou zkušenosti z mých pokusů/omylů. :lol: Pokud na to chceš jít vědecky, tak možná v datasheetu příslušnýho větráku bude uvedený minimální napětí, ale nesázel bych na to.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Ty 12V větráky jsou obvykle dimenzovaný pro práci v PC - a umějí běhat s příslušně sníženýma otáčkama a tím i sníženým litrovým výkonem i na napětí 5V. Dokonce jsem viděl takovej větrák zapojenej mezi výstupy 12V a 5V klasickýho PC zdroje - červeným drátem samozřejmě na +12V, takže pro větrák zbejvalo 7V ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#10 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ano ventilátor funguje běžně na nižší napětí. A často se toto využívá třeba v zesilovačích kdy se podle teploty mění otáčky.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Habesan »

EKKAR píše:mezi výstupy 12V a 5V
Před pár lety jsem byl upozorněn, že v takovém případě musí nějaký spotřebič v té 5V větvi odebírat proud, který předtím protekl tím větrákem.
(V praxi to nebývá problém.)
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

To zapojenie neodporucam - videl som, ze sa zdroj nahodne vypinal. Ked som ten ventilator odpojil, vypinanie prestalo.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“