Regulovatelný zdroj - tranzistor

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od AmarokCZ »

Co říkáte na to, že by se udělal usměrňovací můstek kde by byly dva tyristory (jako u zd2.jpg) řízené obyčejným OZ?? To by taky fungovalo a bylo by to jednodušší.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Crifodo »

Podobný zdroj s regulací v primáru trafa vyšel někdy v roce 1976 ve Sdělovací technice. Je to už dneska docela překonaná koncepce, těžiště spočívá v kilech "železa", bez odrušení je schopné to docela daleko rušit příjem na AM a chce to mít dobře ošetřenou možnost průrazu triaku špičkou v síti. Takhle se to dělalo, když nebyly k dispozici ani výkonové ferity, ani rychlé spínací tranzistory s velkým Uce.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zas je to bezpečnější na bastlení než FETy. Já bych to řešil právě tím měničem s FETem na mnohem vyšším kmitočtu, ovšem to si musí vybrat sám...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od AmarokCZ »

Potřeboval bych dořešit ještě jednu věc - napěťové špičky na trafu. Obávám se toho, aby špičky neodpálili diody nebo tyristory v usměrňovači a samozřejmně aby se ten bordel nedostal do sítě. Myslíte, že by stačilo na primár a sekundár dát obousměrný transil (na primár 400V a sekundár 40V)?? Kámoš mi říkal, že to tím tak maximálně zhorším, jenže se mi tomu nechce věřit, páč on pořád kecá kraviny.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ZdenekHQ »

Viz tyristory :
Tam moc velký napěťový špičky nevzniknou, protože v okamžiku sepnutí "jehla nevzniká" (pouze se zvýší proud trafem) a proud zaniká až průchodem "nulou",tudíž jehla taky nevznikne, takže podle mě stačí na vstup klasickej síťovej filtr, popř. zdvojenej.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od AmarokCZ »

Nj, to sem si neuvědomil, díky.

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od ViPali »

ZdenekHQ píše:Viz tyristory :
Tam moc velký napěťový špičky nevzniknou, protože v okamžiku sepnutí "jehla nevzniká" (pouze se zvýší proud trafem) a proud zaniká až průchodem "nulou",tudíž jehla taky nevznikne, takže podle mě stačí na vstup klasickej síťovej filtr, popř. zdvojenej.
To nie je celkom pravda. Predstav si trafo 45V na sekundári a cez tyristor nabíjaš kondík napr. na 35V. Ak tyristor zopne krátko za vrcholom, napr. 42V a kondík je už vybitý na 34V, tak v tom momente cez tyristor a trafo tečie skratový prúd z potenciálu 8V. Pri Zi=0,5 (Ohm) je to 16A. Týmto prúdom sa nabíja kondík na 35V po dobu kým výstupné napätie trafa neklesne pod 35V. V ďaľšom priebehu sínusovky je tyristor zatvorený. Tie úzke prúdove "nárazy" sa prejavia tým, že ti bude doslova "klepať" trafo a prejavuje sa to aj u predávaných transformátorov, nielen u domavinutých. Mám s tým osobnú skúsenosť, ten "klepavý" zvuk sa ťažko odstraňuje. Pomáha sériový odpor, ale môžeš si dovoliť napr. 5Ohm/5W?
Ako elektrikár sa cítim slobodne.
Môžem hovoriť do vedenia!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od ZdenekHQ »

Však jsem psal, že v okamžiku sepnutí tyristoru se skokově zvýší proud, což pochopitelně bývá slyšet. Ovšem napěťová jehla vzniklá při rozepnutí spínače na indukčnosti mimo průchod nulou by se objevit neměla - tudíž transily nejsou potřeba a ani jsem je nikdy neviděl, že by je používali. Síťovej filtr ano, aby rušení nešlo zpět do sítě a kvůli "harmonizaci" odběru proudu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od AmarokCZ »

5ohm si opravdu nemohu dovolit, jelikož trafo 24V/8A má vnitřní odpor 150mOhm a to už je pro mě dost velká zátěž, protože "jedu" s napětím dosti nadoraz.....
Jedniné co bych mohl aplikovat je nějaké omezení na primární straně....

Jinak to trafo je starodávný (Mechanika Praha), má mrtě vinutí navíc (asi 8 primárů), jádro je dimenzovaný asi na 600VA a při zkratu natvrdo (proud přibližně 80A - dá se tím "pěkně" svářet malý věci) to hlučí cca stejně jako při zátěži 8A a ani se přitom trafo nezaklepe.

Jinak mám k tomu tyristory TYN616 a diody KY712 - myslíte, že tu proudovou špičku vydržej?? Předpokládal bych, že jo, ale ....

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#25 Příspěvek od taz »

Takový předregulátor vyšel před pár lety v časopise Elektor. Bylo to mezi diodový můstek a filtrační kondenzátor, snímalo to napětí z výstupu a do filtračního kondenzátoru to pouštělo o 3V více.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“