Jak vyčíst náplň ATmega32A přes JTAG?

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Jak vyčíst náplň ATmega32A přes JTAG?

#1 Příspěvek od forbidden »

Mám tu na opravu jedno zařízení, u kterýho mám opravdu silný podezření na blbou ATmegu. Na desce je vyvedený JTAG rozhraní a ATmega je v TQFP. Mám tu i druhý stejný a dobrý. Je nějaká šance vyčíst náplň přes ten JTAG? S Atmelama nemám absolutně zkušenosti, ani na ně nemám vybavení. Můj univerzální programátor je sice umí, ale zase nemám redukci na DIL a navíc se mi je nechce zbytečně odpájet z desky. Případně je někdo z Brna, kdo by to uměl načíst a třeba vypálit do čisté?

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od mtajovsky »

Přes JTAG to jde normálně přečíst, pokud není čtení z paměti zablokované. Což bych se u komerčního zařízení divil, kdyby nebylo.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Toho se taky bojím, ale ono je to poměrně jednoduchý jednoúčelový zařízení (mlýnek na kafe). To se někomu těžko vyplatí kopírovat. Minimálně za zkoušku mi to stojí zkusit načíst.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Ak je to nejaka Cina, tak to mozno nebude zamknute. Keby bolo, tak si napis vlastny program :D

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Jsou to taliáni, žádná čína. Naprogramovat bych to zvládl, ale s PICem, ATmegy neznám a neumím.

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#6 Příspěvek od frpr666 »

Udělat náplň do Atmel je podobné jako udělat náplň pro PIC.
Hlavní rozdíl je, že typicky 8bit. PIC CPU má jen jeden akumulátor na kterém se odehrává většina operací a hardwarový (omezený) zásobník.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Habesan »

Já bych se vrátil k samotnému vyčtení a zapsání paměti.
Je problém udělat si z pěti drátků redukci z toho DIL na ten JTAG konekor ???
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

To problém není, to mě nenapadlo. Na tom JTAGu jsou všechny signály potřebný k programování běžným programátorem? Myslel jsem, že je to nějaký speciální rozhraní. Že na běžný programování se používají jiný vývody. Pokud je to tak, tak pět drátů napájím a nastrkám přímo do patice programátoru. Zkouknu někde na netu, co tam je a vyzkouším to.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od lesana87 »

Běžné programování se dělá přes SPI, to jsou jiné dráty než JTAG. Takže pokud máš obyčejný ISP programátor, na JTAG s ním nepochodíš, na ten potřebuješ JTAG programátor/debugger. :)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od forbidden »

No mám obyčejnej univerzální programátor na všechno možný, od pamětí, přes mcu po logiku. O JTAGu není nikde ani zmínka. Tento mám.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od mtajovsky »

Z popisu není jasné, jaké rozhraní je pro ATMega použito, ale tipoval bych SPI.

Pro rozhraní JTAG lze použít velmi levné záležitosti jako JTAG ICE ve spojení a AVR Studiem 4.xx (4.19).

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

JTAG ICE je sice levnej, ale půjde to zas z číny měsíc. Já bych to potřeboval vyřešit tak do týdne.

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od popopepe »

A to si nemůžeš k tomu TQFP připájet 4 drátky pro MOSI, MISO, SCK a RESET (a dva další potřebné někde na desce pro napájení a zem) a přečíst to normálně programátorem, který máš? Vždyť je to práce na dvě minuty.

Uživatelský avatar
marli
Příspěvky: 173
Registrován: 15 bře 2007, 01:00

#14 Příspěvek od marli »

Můžeš narazit na následující problémy:

Bude zapnutá ochrana proti vyčtení kódu. (po SPI)

JTAG bude disabled - to poznáš pokud jsou nějaké piny dedikované pro JTAG použité jako normální IO. To by mělo jít napravit přepsáním pouze konfigurační paměti po SPI.


Zkusil by se připojit na ISP connector (MISO MOSI SCK RESET, at už je to na tom vyvedeném konektoru, nebo přes pár drátků přímo z pinů), a zkusil to vyčíst. Pokud to nepůjde a je to něco hodně jednoduchého, zkus se ozvat a můžeme zkusit dát ten program dohromady.

M.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od forbidden »

U PICů nejde použít ICSP pokud jsou na ty piny připojený nějaký periferie, který to programování znemožní. U ATmegy to bude nejspíš podobně ne? Musel bych je odpojit a vzhledem k oboustranné desce s prokovy, kde je pár cest i pod tou ATmegou to není nejlepší nápad. Možná by se to i podařilo, ale zatím se mi do toho nechce. Spíš jsem vkládal naděje do toho JTAGu, když má na desce konektor.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“