Mosfet zesilovač

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
thunderstrike
Příspěvky: 373
Registrován: 06 úno 2005, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Mosfet zesilovač

#1 Příspěvek od thunderstrike »

Dobrý den,scháním schema na nějaký mosfet zesilovač alespoň 100W(8Ohm) nejlépe IRF540+9540-mám jich tu pár..Dík

Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#2 Příspěvek od right13 »


Uživatelský avatar
tatous
Příspěvky: 122
Registrován: 06 zář 2004, 02:00
Bydliště: Støední Èechy

#3 Příspěvek od tatous »

Podívej se tøeba do PE 01 / 2006 str.26

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#4 Příspěvek od Petr603 »

mrkni na www.czechaudio.com ,stahni pdf casopisu "Audio Amatér" ,je tam V-MOS-60 ,urcite lepsi alternativa nez ten zesik na svetu-elektro.Zrovna sem dokoncil jeden modul,zatim ho mam na osciloskopu a trapim ho do umele zateze :wink: Koncove fety tam jdou dat temer jakekoliv..

Uživatelský avatar
thunderstrike
Příspěvky: 373
Registrován: 06 úno 2005, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od thunderstrike »

Ten V-mos je zajímavej,asi ho zkusim...Dík

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#6 Příspěvek od Petr603 »

No ja ho vcera pekne potrapil, sinusem,trojuhelnikem, obdelnikem az do limitace a nechat zabrat tepelnou ochranu :D a to nekolikrat po sobe.Vsechno zvladl a prezil bez uhony.Akorat postrehy pri ozivovani:
V navodu je psano oba trimry do stredni polohy,ale tak se me to nepodarilo.Trimr pro nastaveni klidoveho proudu uz v tomto miste nastavil tak velky klidovy proud ze to muj zkusebni (jen 1A zdroj) vyhodnotil jako zkrat.2hodky sem hledal chybu,kontroloval DPS oproti schematu.... vsechno bylo v poradku,(az na uz zname asi 3 chyby, 2 budici tranzistory maji prohozene cislo (nastesti nevadi,jsou stejne),pak je v osazovaku otocena jedna dioda a jeden rezistor oznacen spatne,na to sem ale prisel uz pri osazovani).Chtel natocit vic doleva a tam musel byt i trimr druhy pro tepelnou pojistku (trochu se vzajemne ovlivnuji).Jak sem toto udelal uz sem to bez problemu nastavil na co nejmensi prechodak,teplotu zaberu pojistky.... Ted se chystam na poslechove testy :)

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#7 Příspěvek od Petr603 »

Pro pripadne zajemce, predelaval jsem puvodni predlohu DPS aby byla pouzitelna pro vyrobu fotocestou pripadne nazehlovanim toneru.Ta puvodni byla des a hruza.Ke stazeni zde: http://sweb.cz/pjotr.603/V-MOS-60.jpg Jo a pozor,je zrcadlove otocena ! (zrovna jsem ji zkousel tisknout na nejakou spesl folii pro nazehlovani toneru,v tomto pripade je otoceni potreba)

Je vicemene ponechana jak byla puvodni az na zesileni nekterych cest + zvetseni pajecich plosek, zmensena roztec kondenzatoru ve vystupnim filtru,taky elytu a blokovacich kondenzatoru.K tomu preruseni kladne napajeci vetve pro pripadne pripojeni pomocneho zdroje (mel by byt 7-10V), odstraneni prebytecnych pajecich bodu... to je tak asi vse :D

Uživatelský avatar
Destroyer
Příspěvky: 47
Registrován: 11 srp 2006, 02:00
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Destroyer »

Tento zesilovač jsem postavi s Mos IRF 540 a IRF9540 a je tam nějakej problém nejen že chybí kapacitní vazba na vstupu ale taky to nehorázně zkresluje a nevim jestli do toho chvílema nejde stejnosměrnej proud (shořel mi pokusnej repro 8Ohm) hřeje se to jako blázen a ty budiče BC546,BC556 no tak ty sou skoro v kapalnym stavu jak vatrujou nevíte někdo čim by to mohlo bejt ?? :roll: mě už fakt nic nenapadá leda že by byly špatný ty BCečka.

vše je zapojeno tak jak má být ale někde je tam chyby a nedovedu na ni přijí prosim zkuste se mrknout na schéma a najít tam něco čim by se tohle mohlo stát napájim to +-40V a teče tam jen 0,45A při zátěži 10 Ohm rezistoru (s reprem to už ani nezkoušim z toho se jen zakouří)

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jef111 »

To:Destroyer
V prvé řadě naměř ss složku na výstupu ve stavu bez buzení, pak třeba i s buzením. To Ti řekne hodně. Jak velký máš klidový proud (bez buzení) ? Těch 0,45A jak jsi psal je klidový proud?
Jinak se mi tak zdá že to nejspíš bude kmitat. Podívej se na to osciloskopem a hlavně blokuj napájení keramikou.
A četl sis tu diskuzi pod návodem? Tam je toho hodně napsáno.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Návštěvník

#10 Příspěvek od Návštěvník »

Jo jo to sem si èetl tam má taky nìkdo ten stejnej problém jako já ale neni tam k tomu žádný øešení takže je mi to docela na nic stejnosmìrná složka je 0,01 V bez buzení klidový prod je 0,01A ale nevim taky my shoøely repra a nevim z jakýho dùvodu z nièeho nic vylítnul proud nahoru a než sem si toho všimnul na ampermetru tak už se z repra valil hustej dým. A jak to myslíš s tou blokací napìtí keramikou ?

Uživatelský avatar
Destroyer
Příspěvky: 47
Registrován: 11 srp 2006, 02:00
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Destroyer »

Anonym píše:Jo jo to sem si četl tam má taky někdo ten stejnej problém jako já ale neni tam k tomu žádný řešení takže je mi to docela na nic stejnosměrná složka je 0,01 V bez buzení klidový prod je 0,01A ale nevim taky my shořely repra a nevim z jakýho důvodu z ničeho nic vylítnul proud nahoru a než sem si toho všimnul na ampermetru tak už se z repra valil hustej dým. A jak to myslíš s tou blokací napětí keramikou ?
posláno mnou

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jef111 »

1)- Ten klidový proud by měl být rozhodně větší, zkus jej nastavit někde okolo těch 70 až 100mA.
2)- Když Ti shořelo repro tak aspoň máš zkušenost, že když zkoušíš zesilovač tak VŽDY jedině do umělé zátěže (nebo do repráku kterého nebude škoda).
3)- Náhlý vzrůst proudu ukazuje nejspíš na rozkmitání. Musíš měřit osciloskopem, zkus nějak docílit situace kdy proud náhle vzroste a pak změř ss složku a zkontroluj kmitání.
4)- Blokovací keramikou na napájení jsem myslel keramický kondenzátor o kapacitě třeba 220nF zapojený z každé napájecí větve proti zemi přímo na DPS zesilovače, tak, aby byly co nejblíže vlastnímu zesilovači. Mohou pomoct zabránit rozkmitání.
5)- Máš původní desku z návodu nebo vlastní návrh?
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Destroyer
Příspěvky: 47
Registrován: 11 srp 2006, 02:00
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Destroyer »

no mam vlastní návrh ale je dobře teda alespoň podle Eaglu

:?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

A co ten Eagle, on má vzdělání v oboru nf zesilovačů ?

Uživatelský avatar
Destroyer
Příspěvky: 47
Registrován: 11 srp 2006, 02:00
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Destroyer »

no takhle sem to nemyslel ale podle schématu je to dobře

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“