osciloskop OML2

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

osciloskop OML2

#1 Příspěvek od Ivan_Ryger »

dobry den, neviete prosim, kde by sa dala zohnat schema na tento osciloskop?
Vn zdroj ma rieseny netradicne, mam poruchu-maly jas, ide iba na doraz potenciometra, mam pocit, ze je nizke VN, resp. prekrocene Ug2, Ug1...
Neviem, ake by mali byt spravne hodnoty.
Dakujem.
Ivan

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Mám iba OML-3. Ak si myslíš, že pomôže, môžem poslať.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#3 Příspěvek od Ivan_Ryger »

dakujem za ochotu. Skusim porovnat, mozno pomoze.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#4 Příspěvek od Nagant »

Mám OML-2M, schéma je přílohou příručky, nemám to bohužel zrovna doma, ale u rodičů, kam se dostanu tak do 14 dnů, možná do týdne. Tak případně naskenuju či nafotím, pokud se ten papír za ta léta nerozsypal (a pokud to neseženeš dřív).

Mimochodem, mám u tohoto osciloskopu stejný problém - nízký jas, není skoro nic vidět, tak by se mi taky nějaká rada hodila. :D

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Scéma k tomuhle skopu kdesi mám, taky jeden vlastním. Nízký jas je na 20% způsoben vadou zdtroje nebo obvodu zatem'nování (hnusné ruské kondy nebo svod na desce), ale většinou vadnou obrazovkou. Ještě jich pár ks mám :o)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Co si vzpomínám, jas nebyl zrovna silnou stránkou ani nového kusu, víceméně pro viditelnou stopu to bylo na 90% maxima poťáku a měnil jsem tam odpory v nějakém děliči. Pak mi obrazovka ztmavla během 1 týdne tak, že nebylo vidět skoro nic, prostě šla do kytek. Nemá moc velkou životnost, podle papírů jen 750 hodin. Tipuju, že najela mnohem víc, možná násobek.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#7 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Dakujem. Myslel som, ze to bude nejaka zavada vo VN. Ug2=Ua, co sa mi napaci a navyse regulacny rozsah jasoveho potenciometra je velmi nizky.
No ta obrazovka je asi smejd, lebo nez nabehne stopa, cakam cca 5 min.
Potom je to bieda.
Ale aj tak by som este preventivne pozrel do schemy.
Dakujem vsetkym za cenne pripomienky.
Ivan

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#8 Příspěvek od Nagant »

Těch 5 minut je podle mě ještě vcelku normální situace. Co si tak pamatuju, tak v návodu psali, že se parametry ustálí 30 minut po zapnutí. Tím sice asi neměli na mysli objevení paprsku, ale mně i u nového osciloskopu trvalo nějakou tu minutu, než se paprsek vůbec objevil a než najel na plný jas. Teď mi to nenajede na kloudný jas ani za 2 hodiny.

750 hodin to najeto určitě nemá, možná pár desítek hodin, jakožto "oscilograf maladovo ljubitela" to bylo používáno opravdu jen pro občasnou radioamatérkou práci.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Mi jas naplno nabíhal asi za 20-30 vteřin. Myslím, že máte pánové načase vyměnit všechny ty MP kondíky, co tenhle škopek má. Hlavně kolem vn a v časovce.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#10 Příspěvek od Nagant »

Schémata osciloskopu OML2-M a popis obrazovky 6ЛO1И jsem dal na Upload do sekce Schémata / Ostatní.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Pokud někdo budete měřit něco na zdroji nebo na báni, tak si uvědomte, že jednak je třeba měřit něčím s velkým odporem (vn sonda nejlépe), jednak se měřením ovlivňuje měřený obvod. Jestli vezmete běžný digitál za 150Kč a sáhnete na těch 1300V, bude po něm.

Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

#12 Příspěvek od zdenekxxx »

Mám doma tento osciloskop i s návodem. Mě je v podstatě nanic, takže pokud by jej někdo chtěl koupit za 300Kč, je jeho. Jsem z východních čech, možnost předat i v Brně.

kontakt na zrx.zoro@centrum.cz

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#13 Příspěvek od Nagant »

Teprve včera jsem lepil naskenované půllisty (A4ky) k sobě a zjistil, že mi v naskenovaném chybí kus listu 3 (část b). Napravím!

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#14 Příspěvek od Nagant »

Opraveno.
Přidal jsem i schéma osciloskopu OML-2-76.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#15 Příspěvek od Nagant »

Tak jsem v osciloskopu OML-2M vyměnil naprosto všechny elyty a osciloskop už jasí, jas naběhne do dvou minut a koukat se už na to nechá.

Je zajímavé, že jsem místo +240V naměřil kolem 255V, to bude ale asi podle všeho dáno nynějším napětím sítě 230V.

Pozor při měření na bodech 24 a 25 modulu X, oproti zemi (krytu osciloskopu) je tam skoro 1000V :!:
Nevím, kde vzali napětí tam udaná, sice píšou, že napětí na emitoru V41 a bázi V42 se má měřit oproti bodu 24 a napětí na kolektoru V43 oproti bodu 25 (tabulku s napětími z manuálu případně doplním), když jsem měřil mezi bodem 19 zdroje a 25 modulu X naměřil jsem +41V, na bodu 24 pochopitelně 0V.
Mimochodem, neměl by být C11 spíš větší kapacity?

Ještě mám problém, že v ose X je sinusovka v cca první třetině roztažená. Čím se to může doladit, trimrem R40?

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“