Komutátor vysavače (přesunuto)

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od kulikus »

Komutátor jsem zalil voskem, osoustružil ho a vyškrabal mezery. Po sestavení a zapnutí komutátor už nešlehá plamenem, ale jen vydatně jiskří. I po několika sekundách chodu je komutátor značně nahřátý a zůstávají na něm prstence z materiálu uhlíku. Jdou setřít jen obtížně.
Může to být důsledek odrbaného povrchu uhlíků, které tak mají menší styčnou plochu.
Řeším, zda motor zapnout na nižší výkon (s předřadníkem) a počkat, až se uhlíky zabrousí podle komutátoru, nebo je zabrousit na přípravku jemným smirkem. Kupovat nové se mi jeví jako je ztráta času.
Přílohy
DSC00822.jpg
Repasovaný komutátor motoru vysavače
(165.5 KiB) Staženo 41 x

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#32 Příspěvek od ohryzek36 »

Uhlíky můžeš zabrousit smirkem (hrubost 600 nebo 800) - ustřihneš pásek široký jako komutátor a tažením pod uhlíkem ho zajedeš, nebo připojením na snížené napětí (typicky 110V) - až se bude dotýkat 75% plochy uhlíku komutátoru, tak mělo by to být v pořádku. Jestli to bude hořet i potom (a čím dál tím víc), tak to byla fakt ztráta času.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#33 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, není dobré čerstvě osoustružený komutátor ihned provozovat. Je třeba počkat až zoxiduje a vytvoří se tenká vrstvička oxidu, (myslím, že se nazývá Beilbyho vrstva) která je nutná pro správnou komutaci. V navíjárnách po přesoustružení komutátoru nechávají celý rotor týden ve stojanu (jedná se o velké motory), až pak jej montují do stroje.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od kulikus »

Uhlíky jsem zabrousil jsemným smirkem (přes komutátor).
Plošky komutátoru jsem po vyškrabání vosku už nezaleštil.
Tak po minutě chodu motoru se na komutátoru objevil plazivec.
Je to tedy v kontíku.

Všem zůčastněným děkuju za rady a názory. Rád jsem to zkusil.
Přílohy
DSC00829.jpg
Plazivec na komutátoru
(130.6 KiB) Staženo 49 x
DSC00833.jpg
Plazivec
(61.15 KiB) Staženo 53 x

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#35 Příspěvek od mi-ro »

TubeGuru píše:Zdar, není dobré čerstvě osoustružený komutátor ihned provozovat. Je třeba počkat až zoxiduje a vytvoří se tenká vrstvička oxidu, (myslím, že se nazývá Beilbyho vrstva) která je nutná pro správnou komutaci. V navíjárnách po přesoustružení komutátoru nechávají celý rotor týden ve stojanu (jedná se o velké motory), až pak jej montují do stroje.
Slyším poprvé, prosím o podrobné vysvětlení.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#36 Příspěvek od JirkaCZ »

Ahoj, jestli bys chtěl nějakej tenhle motor tak mi napiš SZ. Mám jich doma docela dost, takže za poštovný ti nějakej pošlu :)

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od kulikus »

Díky. Už je to vyhozený tj. pryč.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“