Pozor na LED diody !!

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

Pozor na LED diody !!

#1 Příspěvek od beny66ka »

Včera jsem opravoval desku ze zabezpečovačky Jablotron H915. Jako indikace přítomnosti napájení je tam zelená LED zapojená na pin 2 7812-ky proti zemi.
Člověk amatér který to měl doma, poté co ústředna začala zlobit, měřil napětí na svorkovnici a testovacém hrotem zkratnul přívod AC 18V na chladič 7812-ky, který je spojen právě s dvojkou pinem. LEDka prý blikla a už nevítila.
Zapájenou jsem ji změřil, chovala se úplně normálně, v průchozím stavu úbytel cca. 1,9 V. Tak si tak spravuju a spravuju a na nic nemohu přijít.
Pak mě napadlo LEDku vypájet a zjistil jsem věci!!!!!

Při měření se chovala úplně normálně jako dobrá, ale nesvítila!!!!

Dal jsem novou LEDku a vše OK!!!! S tím jsem se tedy ještě nesetkal!!

Takže POZOR !!!

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Dovolím si tvrdit, že svítila!
Kdysi se mi podařilo přetížit LEDku a zelenou rozsvítit červeně.
Tak jsem se o to trochu zajímal, pár diod zničil...
Není až tak velkou vyjímkou, že se LEDka po přetížení změní a začne "svítit" v infračerveném spektru.
Jestli jsi ji ještě nezahodil, zkus ji připojit jako kdybys chtěl aby svítila a podívej se na ni na "displeji foťáku" (stačí tablet,...)

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od beny66ka »

Zajímavé, vyzkouším.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Jo, to jsou ty nový LED z číny kde si barvu zvolíš až doma po připojení na napáječ bez předřadnýho odporu. Dá se prý načipovat i RGB.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Já nedávno koupil nějaké LED u slona. Měli psáno 20mA, já je měl na výstupu jako indikaci (přes tranzistor PNP). Délka pulsu asi 1s. V původním zapojení jsem měl LED z TME s podobnými parametry. Okometricky jsem tam hodil odpor 150Ω (jsem si říkal, že trochu větší proud na tu chvilku snad nebude vadit, navíc ta LED z TME funguje už půl roku). Ale ejhle- LED od slona blikla jen asi dvacetkrát, a teď už svítí jak bludička. Znovu opakuji- v totožném zapojení ta LED z TME funguje bez problémů.
Tak jsem tuhle LED vypájel, dal tam novou a odpor zvětšil na 220Ω. Snad to vydrží.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od radioelectrum »

Já jsem se zase setkal s tím že se v LED svítidle vadná dioda rozblikávala. Při menším něpětí blikala pomaleji při větším rychleji, ale až po zahřátí.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

monterjirka píše:Dovolím si tvrdit, že svítila!
Kdysi se mi podařilo přetížit LEDku a zelenou rozsvítit červeně.
Tak jsem se o to trochu zajímal, pár diod zničil...
Není až tak velkou vyjímkou, že se LEDka po přetížení změní a začne "svítit" v infračerveném spektru.
Jestli jsi ji ještě nezahodil, zkus ji připojit jako kdybys chtěl aby svítila a podívej se na ni na "displeji foťáku" (stačí tablet,...)
To není možnost nebo výjimka, to je zákonitej jev - pokud se LEDka při přetížení vysloveně fyzicky nepřepálí, dojde jejím přehřátím k protavení PN přechodu a tím i k vytvoření oblasti s jinýma vlastnostma než původní vyzařovací oblast měla. Výsledný chemický složení a fyzikální charakteristika vzniklý oblasti pak vede k tomu, že klesne rozdíl kvantovejch hladin v elektronovejch obalech atomů. Menší rozdíl v energiích hladin má za výsledek i menší energii každýho vyzářenýho fotonu a tím i jeho nižší frekvenci = větší vlnovou dýlku. Finálním produktem je posun barvy světla směrem k červený až infračervený.

V infraspektru dokonce při průchodu proudu v propustným směru vyzařuje KAŽDÁ dioda - jde hlavně o to, že bez speciálního složení materiálu je účinnost vyzařování při týhle "funkci" mizivá (a navíc ani nikoho nezajímá), takže se o ní až na výjimky ve formě výzkumnejch mančaftů nic moc nevědělo a neví...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

A jinak, co způsobuje viditělný slábnutí vyzařování u LEDek v různých svítítkách do zásuvky, schodišťovky a podobně? Jasně, šmejdová výroba ale co se tam skutečně děje? Bílá leze na jiný čáry spektra?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

V bielej LED je luminofor a ten sa "vysvieti".
Ale videl som aj dost vadnych modrych LED - napriklad na serveroch DELL. Niektore svietia po rokoch uz velmi slabo, niektore vobec.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Hlavně - BÍLÁ barva u LED není pravý vyzařování čipu. Bílá LEDka je v podstatě to samý jako zářivková trubice - barvu světla určuje LUMINOFOR nanesenej na zdroji UV záření = na čipu. No a trvanlivost luminoforu je právě otázka doby, po kterou bude taková LEDka fungovat - je to hlavně o chlazení, protože jak se LEDka nadměrně ohřeje, životnost všeho jde do kopru ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#11 Příspěvek od ZVUK2000 »

rnbw píše: Ale videl som aj dost vadnych modrych
Já se setkal s opačným jevem. Některé přístoje co dostávám na opravu si majitel začerní Ledku fixem. Ony totiž na můj vkus svítí až moc. A třeba u takového mixpultu kdy musí člověk na mix čumět a modrá LEDka ho celou dobu oslepuje :D

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#12 Příspěvek od Hydrawerk »

Také mi odešly modré LED v PC Barbone. Snad že měly moc malý předřadný rezistor. Tak jsem je nahradil oranžovými.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Ano, tie modre LED svietia casto velmi silno, ked su nove. Po 5 rokoch uz mnohe nie.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#14 Příspěvek od ohryzek36 »

S těma modrýma mám také stejný problém - fixa nestačí, musí se to přelepit černou páskou a funkci zjišťovat jinax - mixpult stejně svítí jako vánoční stromeček i bez ní.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#15 Příspěvek od ZVUK2000 »

Proto je modrá LEDka dobrá na podsvětlení displeje, ale ne jako indikace.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“