Elektronika v LED žárovkách (přesunuto)

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Karel_z_hor
Příspěvky: 14
Registrován: 26 lis 2013, 01:00

Elektronika v LED žárovkách (přesunuto)

#1 Příspěvek od Karel_z_hor »

Už nějaký čas si sem tam objednám nějakou tu levnou LED žárovku z Číny a při rozebírání vadných kusů jsem identifikoval dva druhy zapojení:
1. proudový zdroj tvořený svitkovým kondenzátorem, můstek, vyhlazovací kondenzátor a nějaké odpory (někdy pouze paralelně ke kondenzátorům, někdy i sériově s diodami proti proudovým špičkám při zapnutí)
2. variace s transformátorem

Která z těchto dvou variant je spolehlivější a účinnější?
Přílohy
DSC_0043.JPG
2.
(233.62 KiB) Staženo 145 x
DSC_0036.JPG
1.
(226.72 KiB) Staženo 156 x

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#2 Příspěvek od fredis »

Hlavně je to o kvalitě použitých součástek, takže si moc nevybereš. A kdyby nedej bože i kvalitní byly, tak je zase hezky zapájí tou bezolovnatou sračkou.. :roll:

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Párkrát jsem už opravoval jednoduchý zdroje se srážecím kondíkem z číny. Pokud byla nouze o místo, nikdy se mi tam nepodařilo nacpat novej s původní hodnotou. Seriózní výrobci totiž takový rozměry s danou kapacitou nenabízí, nejdou udělat. To jen ojebaný z číny, který za chvíli odejdou.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

"kondenzátorový" LED světla se dobře stmívají. Dáš paralelně k hlavnímu vypínači světla několik dalších, který zapojíš přes kondenzátory třeba 100nF/400VAC Nějak to moc hrotit nemusíš, každý ten kondenzátor bude stejně v sérii s tím v LEDce..
Měničová má zase na druhou stranu galvanicky oddělený chladič a jejich svit nezávisí na napětí a nebo frekvenci.. Některý ty LED žárovky z kovovým tělem a kondenzátorovým předřadníkem jsou podle mě docela nebezpečný, když tu LED od toho plechu odděluje jen vrstva oddělující vodivou cestu od hliníkovýho substrátu (něco jako plošný spoj na hliníkový desce na motorku z disketové jednotky.)
Já preferuju LED žárovky ze spínaným zdrojem - měničový..

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#5 Příspěvek od Hydrawerk »

Některé LED žárovky mají spínaný zdroj s trafem a přitom umožňují připojení přes stmívač. https://plus.google.com/photos/10626421 ... 8271262961

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Nakadah »

Měničové LED 4W GU10 kupuju pro firemní aplikace přímo z číny. Ročně to je přes 300-400ks. Je pravda, že se pak mění celkem pravidelně, ale shoří z 98% jenom na LEDkách samotných, měniče minimálně. Holt jsou to 1W LED moduly zapojené 4 do série a jeden z nich prostě časem odejde. Obvod se přeruší a je po svitu. Toť celá závada.

Uživatelský avatar
Karel_z_hor
Příspěvky: 14
Registrován: 26 lis 2013, 01:00

#7 Příspěvek od Karel_z_hor »

Je mi jasné jak funguje zapojení se srážecím kondenzátorem. Jak ale funguje zapojení s transformátorem? Mohl by mi někdo prosím dát odkaz na nějakou teorii k tomu?

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#8 Příspěvek od Kvicala_r »

Nakadah píše:Měničové LED 4W GU10 kupuju pro firemní aplikace přímo z číny.
Jak často odchází? Nemáš obavu, že by mohlo i dojít k požáru?
Pokud jsou osvědčené, hoď prosím link.
Díky!

Já koupil naposledy u Janči LED-POL 6W (480lm), 3000K a svítí celkem obstojně. Záruka dva roky a cena kolem stovky je celkem únosná. Pouzdro vypadá jako nějaký plast šmrcnutý keramikou - lepší tepelná vodivost.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#9 Příspěvek od ohryzek36 »

Karel_z_hor píše:Je mi jasné jak funguje zapojení se srážecím kondenzátorem. Jak ale funguje zapojení s transformátorem? Mohl by mi někdo prosím dát odkaz na nějakou teorii k tomu?
Někde jsem zahlédl zdroje k LEDkám s IC LNK403-409/413-419 (už nevím který) - jsou určené pro buzení LED diod a kromě takových samozřejmostí, jako je galvanicky oddělený výstup zvládají i zpracování signálu z obyčejného triakového stmívače.

Tady je nějaké info.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Po zkušenostech z minulýho týdne se soklu GU10 budu obloukem vyhýbat. Za Boha jsem nemohl nasadit LED žárovku s touhle paticí do lampy na tyto zdroje. Asi má každý výrobce jiný normy na rozměry GU10. Musel jsem nakonec koupit jiný LED žárovky, který tam šly lehce..

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“