Paralelní zapojení DC-DC step down měničů

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#31 Příspěvek od Olchor »

I kdyby to fachčilo OK, máš tam 2x tolik součástek co já, tlumivky, velké kondy...

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#32 Příspěvek od samponek »

Tlumivka tam být musí, na ní se to zhubňuje a jedna štěnica z PC zdroje :D

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#33 Příspěvek od danhard »

Olchor píše: Pro nepřátele operačních zesilovačů jiné řešení.
Toto zajisté nefunguje pro napětí na fetu větší než cca 3V :roll:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od ZdenekHQ »

Navíc žádnej aku v stand-by režimu (nikde jsem si nevšiml, že by se jednalo o cyklické nabíjení) není po dosažení napěťové úrovně těsně před začátkem plynování plně nabitej, proud do něj teče dál. Nabíječ musí umět omezit proud při začátku nabíjení a pak držet konstantní napětí.

Takže ty tvrdý pulzy musí ten akec při plným nabití přivádět k šílenství blahem....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#35 Příspěvek od Olchor »

to danhard - jo, máš pravdu, muselo by se to ještě trochu upravit.:(

to zdenekHQ - takto běžně fungují levnější solární nabíječe. Není tam žádná spojitá regulace, žádný měnič, jen PWM pulsy, které propojují FVE přímo na baterku, střídou mění proud. Frekvence cca 20Hz.
Baterka se v režimu konstantního napětí stejně nenabije do plnejch, tak max. na 90% ( olovo), takže pulzy nevadí. Ani lionce to vadit nebude, k přebití nedojde, maximálně vlivem hystereze bude lehce podbitá.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nojo, jenže jednak ta PWM "leze" i do zařízení, co jsou z těch aku napájený a bývá to někdy poznat, jednak to vyžaduje "tvrdej" aku s malým vnitřním odporem a vhodnou "odolností" - např. trakční aku.

Tady jsme na EB - někdo to použije bez znalosti podmínek provozu a nebude se stačit divit. Stačí, když si na Google jen zobrazí ten obrázek a dál nic nebude hledat. Přiznávám, že tady se projevuje moje profesionální deformace...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jen poznámka - tohle je sice lineár, ale má proudové omezení a šel by transformovat na ten "tvrdý" pulzák, ale s proudovým omezením atd.

Dobrá je ta fligna se zvednutím napětí pro gate fetu, často se na potřebné "pře(d)pětí" zapomíná, ale na druhou stranu i tohle má chyby, pokud by to někdo použil jako regulovaný zdroj.
Přílohy
TL431 Properties and Applications 7.jpg
(30.57 KiB) Staženo 31 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 171
Registrován: 18 lis 2015, 01:00
Bydliště: Brno-venkov

#38 Příspěvek od volente »

No na FVE se změnou osvitu nemění až tak napětí jako proud který je schopen dodat.
Na panelu bude skoro pořád napětí blízké nominální hodnotě, i pod mrakem.
jen pod mrakem je schopen dát pár desítek mA a při přímém naslunění za ideálních podmínek až 8A..
Pravdou je že se PWM u levných regulátorů projevuje i na spotřebičích, konkrétně LED osvětlení poblikává.
Původně jsem zamýšlel zapojit panely s MPPT napětím 30V na nabíjení 12V aku. Proto jsem založil tohle téma. Šlo o to že linear, ani PWM nedokáže na rozdíl od BUCK konvertoru převést napětí na proud.
Jednoduchý MPPT regulátor se dá prý vytvořit i s obvodem TL494 s tím že udržuje napětí na vstupu na nastaveném MPPT napětí.
Jenže nevím jak na to.
Musím se ještě hoooodně učit , mami. :-)))

Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 171
Registrován: 18 lis 2015, 01:00
Bydliště: Brno-venkov

#39 Příspěvek od volente »

samponek píše:Spínací ztráty nemají důvod být větší, když bude na vstupu stejné napětí jako nastavené na výstupu, tranzistor bude otevřený. Když bude vyšší, začne spínat.

Když natočíš trimr napětí naplno, je z toho čistokrevný zdroj proudu.
Vlastně se mě tohle asi líbí nejvíc. Součástky mám po ruce, a na nepajivém poli to můžu vyzkoušet. Jen nějaký ůdaj k těm použitým tlumivkám. Mám tady něco ze základových desek a něco z PC zdrojů.
A dále tam nechápu ten odpor 0,047 zapojený paralelně k mínusovému vodiči.
Aha není paralelně k mínusu-zemi, je seriově, asi se na něm něco bude měřit. Třeba ůbytek napětí?

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#40 Příspěvek od samponek »

Velkou tlumivku natoč na zelený toroid, nebo na jádro z televize, malou tlumivku dej z kanálového voliče.
0.047Ω je proudový bočník na 10A, odpor dej podle proudu, aby na vstupu bylo třeba 100mV a dobře se to regulovalo trimrem, tam na vstupu musí být taky 100mV.
Mezi pin 2 a 3 dej vazbu 10k a 100n v sérii, kdyby ti vadil rozsah regulace posunutý tím M47

Tlumivky z PC zdrojů ani MB se na to nehodí, mají moc málo a kádéčko by nestíhalo spínat, musí to být pomalejší a indukčnost větší ( 0.5mH ) kmitočet můžeš zmenšit zvětšením 1n podle toho jakou najdeš tlumivku, čím bachratější, tím lepší.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#41 Příspěvek od Olchor »

No, pokud by jsi jel z 30V na 12V, pak už má měnič smysl, proudový zisk bude významný. Stabilizace pracovního bodu konstantním napětím je možná, ale není to MPPT ( maximum power point tracker) Chybí ten tracker, tedy aktivní vyhledávání bodu. Zisk bude o něco menší ( MPP se mění nejen s osvitem, ale i teplotou), ale ne o moc. Takový měnič by byl pro tvůj účel asi nejvhodnější, ale zapojení neznám.
Ještě drobná úprava mého zapojení - přidána zenerka D1 na cca 10V, tak by to už snad makat mohlo, na T1 nebude nikdy víc jak 12V.[/b]
Přílohy
Bez-názvu-1.jpg
(14.31 KiB) Staženo 41 x

Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 171
Registrován: 18 lis 2015, 01:00
Bydliště: Brno-venkov

#42 Příspěvek od volente »

Tak jsem vše přehodnotil a půjdu cestou 24V systému a regulace řízené Arduinem podle potřeb použitých akumulátorů. Přikládám schéma zapojení silové části. Poprosil bych o vyjádření k hodnotám odporů v GATEch mosfetů a celkově zapojení jejich buzení.
Děkuji
Přílohy
solarregl.png
(44.74 KiB) Staženo 42 x

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#43 Příspěvek od samponek »

Všechno je špatně, vybouchne to. :cry:

Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 171
Registrován: 18 lis 2015, 01:00
Bydliště: Brno-venkov

#44 Příspěvek od volente »

No tak to asi nee, řekneš důvod?

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#45 Příspěvek od samponek »

Kvůli překročení Ugs. 30V je moc.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“