Nezná někdo fígl jak opravit "vyskočený" vypínač ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
cirus
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 252
Registrován: 24 lis 2008, 01:00

#16 Příspěvek od cirus »

Moc jsem se nesek když jsem psal, že stojí stovku.
http://www117.abb.com/catalog.asp?thema ... egory=1068
Samotný střeva se neprodávají.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#17 Příspěvek od jandu »

Druhá možnosť je odvrtať nitovanú mosadznú štvorcovú maticu - zo spodnej strany. Po vložení kolísky odvrtanú maticu nahradiť skrutkou s pájacím očkom.

Že na ktorej strane - to už neviem, robil som to už asi pred 20 rokmi.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#18 Příspěvek od monterjirka »

petrfilipi píše:... není možné, že to ve výrobě sestaví a teprve až pak zanýtují?
...
Předpokládám, že výrobce na to má nějaký "přípravek", který nahradí "několik rukou".
Někdy je to výzva, dokázat si, že to dokážu... I když je to spíše "popelnicová záležitost".

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#19 Příspěvek od kokun »

cirus píše:Moc jsem se nesek když jsem psal, že stojí stovku.
http://www117.abb.com/catalog.asp?thema ... egory=1068
Samotný střeva se neprodávají.
Nedávno jsem vyměňoval jednoduchý vypínač (spínač č. 1) - stál 50,-Kč.
Když jsem se ptal, jestli neobjednává i samostatná střeva (před páru lety stávala 26,-Kč), tak jsem dostal odpověď:
"Dělají se, ale neobjednávám - stojí totiž 48,-Kč, takže neřeším!" (tak nač si zvyšovat sortiment o další položku) 8O :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 171
Registrován: 18 lis 2015, 01:00
Bydliště: Brno-venkov

#20 Příspěvek od volente »

Při tzv. rekonstrukci, po trápení s různými vypínači (hlavně že se líbí), poberu co jsem odmontoval a s dovolením majitele si to odnesu. Takže různých mechanik i celých vypinačů mám tak na dva životy. Jen je mi doma nadáváno že tahám domů bordel. :lol:


Oprava pravopisu.
Naposledy upravil(a) volente dne 15 pro 2015, 20:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#21 Příspěvek od Artaban001 »

Taky jsem si tenkrát říkal, že když se to vyrobilo, musí to jít poskládat. Tak jsem bádal, jak to složit. Bral jsem to jako hlavolam. Vypínače šly stejně do šmelcu.
Podle mě (možná se pletu) to po složení nejde zanejtovat. Ten mechanizmus je tam v "napnutým stavu", aby měl ten pohyblivý kontakt přítlak. Kdyby jsi prvně nasadil kolíbku, nedostaneš se do prostoru k pohyblivýmu kontaktu. Pokud si prvně nasadíš pérko do očka, rozvidlený konec Ti přirozeně spadne dolů a nedostaneš se tam. Pochybuju, že by se Ti jej podařilo nasadit do výstupků pomocí nějakýho lanka - není tam moc prostoru.
Proto jsem šel tou cestou, že jsem ten plech, co drží kolíbku trochu ohnul ven. potom jsem vypínač otočil vzhůru nohama a navlečený pérko jsem zaklesl do oka v kontaktu. Rozvidlený konec pérka jsem prvně zaklesl do výstupku a potom jsem kolíbku i z pérkem zahákl na držák. Držák jsem kolíbkou zatlačil zpět a kdyžtak ještě zevnitř dotlačil držák (vnější stranou kolíbky jsem prostrčil tenký šroubovák). To, že je držák vyhnutý způsobí, že je pérko míň stlačený a proto jde líp nasadit kolíbka na držák. Ohnutím zpět se pérko víc napruží a obnoví (do určité míry) mžikovost kontaktu.
Ovšem - ohnutý držák se většinou nepodaří vrátit do původní polohy. Pérko nadměrně namáhané na ohyb mírně povolí. Díky tomu má např vypínač snahu se sám vypínat, nebo zapínat (na jednu stranu vhodný jako zvonkový tlačítko). Malý přítlak znamená velký přechodový odpor, takže se bbuď vypínač slepí (na zářivkových světlech), nebo začně "škrčet" (opálí se na tolik, že před vypnutím dojde k oblouku na nedolíhajícím kontaktu) a postupně odejde - v krajním případě shoří.
proto tuhle "blbinu" doporučuju jen jako ukrácení dlouhé zimní chvíle. Z vlastní zkušenosti vím, že z nouzovýho řešení se stane trvalý, takže nedoporučuju ani jako nouzovku.

cirus
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 252
Registrován: 24 lis 2008, 01:00

#22 Příspěvek od cirus »

Když se mi podaří dostat do té dírky v kontaktu ten háček na konci pérka, tak ty vidličky přilehnou ke spodní stěně bakelitu. Proto se mi jeví jako vhodné do ní vyvrtat zespoda dirku (jak poradil jandu), aby se s pérkem dalo manipulovat. Zítra to tak zkusím.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#23 Příspěvek od Hill »

Tento strojek 6+6 (dva schodišťáky v jednom, použitelný i jako lustrák) jsem koupil asi za 30 korun letos zjara v prodejně Cerea (dříve Helagra a ještě dříve ZNZZ) v Hořicích.
Znamená to, že je stále ještě někde v prodeji za cenu, za kterou se oprava nevyplatí.
Přílohy
strojek_6a6.jpg
(57.4 KiB) Staženo 43 x

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#24 Příspěvek od Achab »

Tento spínací mechanismus se vyrábí (nebo vyráběl?) snad přes 50 let a za tu dobu nebylo nutné ho podstatněji inovovat. Doma mám většinu těchto vypínačů ještě ve starém provedení - bílé víčko soudkovitého tvaru na 2 šroubky, kolíbka spínače v otvoru víčka. Za 40 let se měnilo pouze 4-5 kusů na dvou exponovaných místech a to za stejný typ s novým rámečkem. Je to stará spolehlivá klasika.
Některé novodobé "předesignované" a předražené vypínače co jsem měl v ruce nefungovaly ani nové z obchodu, některé mají zase různé jiné nectnosti.

Ale jak už bylo řečeno párat se s nějakým "rozhašeným" kusem se za pár korun nevyplatí. Taky jsem si pár schoval z rekonstrukcí. Lidi to vymění v domění že s lepším designem dostanou i lepší kvalitu a spolehlivost - přitom je to mnohdy kvalitou "downgrade".

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#25 Příspěvek od petrfilipi »

Někdy je to výzva, dokázat si, že to dokážu... I když je to spíše "popelnicová záležitost".
Chlapče - ani nevíš, jak Ti rozumím. Ten pocit poté, co to doklapneš (utáhneš poslední šroubek, otočíš vypínačem, zapojíš do zásuvky, ...) je k nezaplacení.

Sám jsem domov po rekonstrukci také osadil těmito typy a občas jsem koupil třeba ve vojenském výprodeji vypínač (nebo jen strojek) za 15Kč, takže jich mám taky na dost životů. Ale na druhou stranu - oproti Tangům jsou dost hlučné.

PF

Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 171
Registrován: 18 lis 2015, 01:00
Bydliště: Brno-venkov

#26 Příspěvek od volente »

No vidíš, a to je to, co nás nahluchlé už vůbec netrápí. Je potřeba přemýšlet o funkčnosti, né o estetice a moderních trendech.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#27 Příspěvek od doktor365 »

Dříve jsem to taky opravoval,už si nepamatuji jak přesně.Vím,že jsem odvtával ty nýtky. Teď jsem koupil nový od ABB a je klid.Tyto staré jsem měnil tak jednou ročně.Jinak strojky mají třeba tady
http://www.elektro-trutnov.cz/abb-3553-05001-p402/


Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#29 Příspěvek od TAKJAN »

Taky mám doma klasiku B1(6) bílá, vlastně v obýváku mne to donutila vyměnit-TANGO bordó. Tanga nemám rád, ani jedny:-)))

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#30 Příspěvek od Devo70 »

Takých vypínačov (u nás doma máme sivé hranaté) som v dávnej minulosti opravil podobným spôsobom ako Artaban001 asi 10ks. Nechcel som pre zlomené pérko meniť celý. Dnes mi to už takisto nejde :( Ale mám náhradné z rekonštrukcie polovice domu a čo vyhodili ostatní.
Ale opraviť sa to pri veľkej trpezlivosti dá, žiadne vŕtanie, ani prípravky nebolo treba. Sa mi zdá, že sa treba pohrať trochu s napružením pérka.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“