LED osvětlení z rozbité televize

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Karel_z_hor
Příspěvky: 14
Registrován: 26 lis 2013, 01:00

LED osvětlení z rozbité televize

#1 Příspěvek od Karel_z_hor »

Dobrý den,
napadlo mě, jestli by nebylo možné z nefunkčního LED televizoru vzít LED podsvětlení a využít ho jako zdroj světla a něco s ním podsvítit. Co bych pro to musel udělat?

Děkuji za rady.

K.
Přílohy
DSC_0033a2.jpg
(291.85 KiB) Staženo 61 x
DSC_0033a1.jpg
(257.93 KiB) Staženo 62 x

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Technicky vzato by to mělo jít, ale z hlediska praktického je to zbytečně 3p... (6 půlek) komplikací např. jak vypreparovat potřebné obvody, do jaké to dát krabice,...

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#3 Příspěvek od Peterseal »

Samozrejme to ide bez zlozitych uprav.
Staci natrvalo zapnut podsvietenie, to sa robi tak ze najdes datasheet od riadiaceho IO v LED menici a najdes cim sa zapina. Byva to nejaka napatova uroven na jednom pine.
Dalej najdes pin na IO ktorym sa nastavuje jas, a privedies nan napatie pozadovanej velkosti pre MAX.jas.
Pre istotu by som zatazil 5V vetvu nejakou malickou zatazou (100mA) lebo z tejto vetvy je odvodena stabilizacia napatia+ z tejto budes napajat tie 2 PINy na riadiacom IO tak treba aby to napatie bolo stabilizovane.

Tiez ale to netreba pisat snad ten zdroj ulozit do nejakej krabice tak aby nehrozil uraz el.prudom atd...

Uživatelský avatar
Karel_z_hor
Příspěvky: 14
Registrován: 26 lis 2013, 01:00

#4 Příspěvek od Karel_z_hor »

Je možné, že je to pin vyznačený na obrázku? Nechce se mi věřit, že by to bylo tak snadné :)
Přílohy
DSC_0033a4.jpg
(76.59 KiB) Staženo 108 x

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#5 Příspěvek od Peterseal »

Na ten pin je asi na 90% pripojeny daky tranzistor ktory ovlada to zapinanie, radsej to napatie pripoj napriamo.
Pozri si datasheet a uvidis.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#6 Příspěvek od lesana87 »

Ano, tím se to zapíná a pin na protějším konci konektoru slouží k regulaci jasu.

Uživatelský avatar
Karel_z_hor
Příspěvky: 14
Registrován: 26 lis 2013, 01:00

#7 Příspěvek od Karel_z_hor »

Tak jsem kouknul do datasheetu http://www.atmel.com/Images/F1_MSL3167-68_%20DB.pdf a vypadá to, že stačí, když na pin pro zapnutí i pin pro regulaci jasu přivedu 5,2V z vedlejšího PINu, pochopil jsem to správně? :)

Uživatelský avatar
Karel_z_hor
Příspěvky: 14
Registrován: 26 lis 2013, 01:00

#8 Příspěvek od Karel_z_hor »

Tak jsem to provedl, přivedl jsem na pin ovládající zapnutí/vypnutí a pin ovládající intenzitu cca 5,2V z vedlejšího pinu. Po zapnutí byly trvale zapnuté 3 skupiny diod ze 16ti a cca jednou za sekundu probliknuly. Spojil jsem tedy na výstupu řídícího obvodu země všech skupiny diod. Nyní jsou tedy zapnuté trvale kompletně všechny diody - úspěch :)

Bohužel nyní všechny zhruba jednou za sekundu na chvilku probliknou, asi to zkusím vyřešit dodatečným kondenzátorem, nic jiného mě nenapadlo.

Uživatelský avatar
Karel_z_hor
Příspěvky: 14
Registrován: 26 lis 2013, 01:00

#9 Příspěvek od Karel_z_hor »

Tak jsem zkusil přidat před diody paralelní kombinaci potenciometru a kondenzátoru s cílem zahladit poblikávání, ale neúspěšně. Při úbytku na potenciometru nad 6V se podsvětlení vypne a s takovým napětím je asi náboj v kondenzátoru příliš malý na nějaký viditelný výsledek. Použil jsem kondenzátor 400V / 18 uF, který jsem tu měl zrovna po ruce.

Měl by někdo nějaký tip jak vyřešit příčinu (proč to vůbec bliká?) nebo důsledek (zamaskovat blikání - kapacitou?)?

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#10 Příspěvek od kokun »

A co tak raději (než takovéto vyfikundace) ten vrak rozprodat na ND (někdo by třeba uvítal koupi zdroje, LED podsvětlení, ...) a za stržený peníz si koupit nějaké tovární svítidlo :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Karel_z_hor
Příspěvky: 14
Registrován: 26 lis 2013, 01:00

#11 Příspěvek od Karel_z_hor »

No chtěl jsem si s tím spíš pohrát než že bych proto měl nějaké využití, někdy i cesta je cíl.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“