BM388 oprava

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
matmafek
Příspěvky: 177
Registrován: 22 črc 2015, 02:00
Bydliště: Přerov

BM388 oprava

#1 Příspěvek od matmafek »

Zdravím, dostal se ke mně univerzální voltmetr BM388. Potřeboval bych prosím poradit s opravou. Popis poruchy:

DC rozsahy (+ polarita):
Na všech rozsazích jde ručka za nulu. Ani jeden rozsah nereaguje na potenciometr DC nula. Na přivedené DC napětí přístroj nereaguje.

DC rozsahy (- polarita):
Rozsah 1000V- ručka je asi v 1/10 stupnice
Rozsah 300V- ručka je asi v 1/2 stupnice
Rozsah 100V- ručka je asi v 1/10 stupnice
Rozsah 30V- ručka je asi v 1/2 stupnice
Rozsah 10V- ručka je asi v 1/10 stupnice
Rozsah 3V- ručka je asi v 1/2 stupnice
Rozsah 1V- ručka jde za maximum stupnice
Rozsah 0,3V- ručka jde za maximum stupnice
Ani jeden rozsah nereaguje na potenciometr DC nula. Na přivedené DC napětí přístroj nereaguje.

Režim pro nesymetrické měření AC napětí:
Nepodaří se nastavit DC nulu dle postupu v návodu. AC nula se nastavit nějak dá, ale asi za tak za pár minut uplave. Když nastavím AC nulu na nejnižším rozsahu, tak po přepnutí na vyšší rozsahy je tam nějaká výchylka. Když to spravím, tak to zase nesedí po přepnutí na vyšší rozsahy. Na přivedené sinusové napětí 50Hz sice reaguje, ale neukazuje správně. Na stejné napětí o kmitočtu 1kHz reaguje stejně. Vyšší kmitočet si myslím nemělo cenu zkoušet. Když jsem tam to napětí nechal chvíli připojené tak ta ručka šla pomalu dolů. Po odpojení napětí a následovném připojení stejného napětí to ukázalo hodnotu při které jsem to předtím odpojoval-(tam kam to stačilo sjet). Vše jsem kontroloval pomocí nf voltmetr o kterém vím že ukazuje správně.

Ještě bych se chtěl zmínit že drátek ve variátoru na dvou místech žhne. Součástky vevnitř vypadají velice zachovale takže to na nic spáleného nebo uhnilého vůbec nevypadá. Mám tedy podezření na elektroniky (ujeté parametry aj.). Prosím tedy o radu co s tím, čím by to mohlo být, nebo v jaké části. Byl bych moc vděčný za jakékoli rady a pomoc. Předem všem moc děkuji.
Přílohy
variator2.jpg
(177.1 KiB) Staženo 88 x
bm388-foto.jpg
(238.6 KiB) Staženo 108 x
vaiator1.jpg
(271.51 KiB) Staženo 86 x

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#2 Příspěvek od Ivan_Ryger »

tuto máte návod i so schémou. Hádam Vám pomôže pri oprave. Prečítajte si ho.
http://www.oldradio.cz/meraky/bm388.pdf

Uživatelský avatar
matmafek
Příspěvky: 177
Registrován: 22 črc 2015, 02:00
Bydliště: Přerov

#3 Příspěvek od matmafek »

Děkuji, návod mám a schéma studuji již týden. Vím že ten variátor bude asi špatnej, protože je to stabilizátor proudu pro žhavení ECC83 ta je v tom zapojení dost důležitá, protože "přes ni jde většina měřených signálů ve většině měřících režimech". Variator se ale nahrazuje těžko. Četl jsem že se nějak dá nahradit polovodiči, ale nevím jak. Potřeboval bych prosím konkrétnější pomoc. Děkuji.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#4 Příspěvek od serviceman »

Proč si myslíš, že je variátor vadný? Nejsou správná žhavicí napětí? Tady píše mtajovsky jak nahradit variátor a též odkaz na novou stupnici.
Mimochodem, proč otevíráš nové vlákno a nepokračuješ v původním?
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#5 Příspěvek od Otkundes »

Variátor na fotce je OK. Za provozu má jen žhavit, nikoliv svítit!

Uživatelský avatar
matmafek
Příspěvky: 177
Registrován: 22 črc 2015, 02:00
Bydliště: Přerov

#6 Příspěvek od matmafek »

Serviceman: Myslel jsem si že je variator vadný, protože ve videu http://m.youtube.com/watch?v=OBybbeIlS-Q nežhaví. A nové vlákno zakládám protože to není on ten bm388, tohohle jsem vydražil na aukru jako nefunkčního. Ten z toho jiného vlákna funguje alespoň na DC měření.

Otkundes: Když je tedy dobrý tak bude vadná ta ECC83?

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#7 Příspěvek od Otkundes »

Ten variátor stabilizuje žhavící proud katody triody a tím přispívá ke stabilitě přístroje (eliminuje kolísání napětí v síti). Pokud přístroj nelze podle popisu v návodu zkalibrovat (vynulovat), příčinou může být nejen vadná některá elektronka. To nelze takto od stolu určit. Jestli máte ještě jeden stejný a funkční měřák, můžete zkusit ty elektronky mezi sebou vyměnit a porovnat výsledek.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#8 Příspěvek od Ivan_Ryger »

toto je ako strieľanie z pištoľa trombónu. Nik tu nevlastní vešteckú guľu aby pri pohľade na krivú ručičku ukázal že jedna súčiastka zo sto je zlá. Skúste si zmerať napätia na anódach elektrónok E1 a E3, ktoré napájajú katódový sledovač.
Mali by byť približne rovnaké. Ak sa to nedá vykompenzovať, hľadajte chybu okolo E3, špeciálne si skontrolujte rezistory R3, R4 a prvky okolo. Potenciometer môže mať zlý kontakt na dráhu alebo môže byť prerušený.

Ešte raz dodávam: MERAŤ MERAŤ MERAŤ. Oboznámte nás s napätiami vo významných uzloch.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#9 Příspěvek od fredis »

[quote="matmafek"]Serviceman: Myslel jsem si že je variator vadný, protože ve videu http://m.youtube.com/watch?v=OBybbeIlS-Q nežhaví. A nové vlákno zakládám protože to není on ten bm388, tohohle jsem vydražil na aukru jako nefunkčního. Ten z toho jiného vlákna funguje alespoň na DC měření.
Ale žhaví. Takovýma, jako je ten mentoš z videa, se inspiruj

:roll: :lol: . Používá na "prečištění a konzerváciu WD 40". Co dodat :cry:

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#10 Příspěvek od Davidsev »

Co to je za typ variátoru?
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Uživatelský avatar
matmafek
Příspěvky: 177
Registrován: 22 črc 2015, 02:00
Bydliště: Přerov

#11 Příspěvek od matmafek »

Davidsev: Gluwo 3-9V/1.4A

Uživatelský avatar
matmafek
Příspěvky: 177
Registrován: 22 črc 2015, 02:00
Bydliště: Přerov

#12 Příspěvek od matmafek »

Tak jsem dnes něco změřil.

Sepnuté tlačítko + (měření DC)
Napětí na anodě E4 je asi 80V.
Napětí na anodě E2 je asi 79V.
Napětí na jezdci i krajích R26 kolísá okolo 1V (rychle se mění) nezávisí na poloze. Když na jezdec R26 velmi krátce připojím 4,5V baterii tak ručka prudce vystřelí za maximum stupnice.

Sepnuté tlačítko pro nesymetrické měření AC
Napětí na anodě E4 je 90V.
Napětí na anodě E2 je 90V.
Napětí na jezdci potenciometru R58 je v krajních polohách -1,6V a +1,6V.

Všechna napětí jsou měřena proti zemi(kostře).

Prosím napište mi, jestli už lze zjistit co je tam vadné, nebo co ještě změřit nebo udělat. Děkuji za reakce.

Uživatelský avatar
matmafek
Příspěvky: 177
Registrován: 22 črc 2015, 02:00
Bydliště: Přerov

#13 Příspěvek od matmafek »

Zdravím, tak dnes jsem měřil žhavící proud E3 (ECC83). Je přesně 1,40A, takže variátor je skutečně v naprostém pořádku. Potom jsem měřil odpor potenciometru R26. Přerušený není ale když měřím odpor mezi krajem a jezdcem tak hodnoty sice odpovídají ale multimetr pořád přeskakuje (neustálí se na určité poloze). Ještě dodávám že byl samozřejmě při měření vypájený. Když jsem tam dal nový tak porucha stále přetrvávala, tak jsem tam dal znova ten původní. Myslíte prosím že z tohohle se již dá něco usoudit? Děkuji.

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#14 Příspěvek od marshal »

nedaří se mi dostat se na upload tak přikádám schema sem. Jsou tam důležitá napětí, snad ti to pomůže. Někde mám ještě i výpisy z nastavování ale musel bych pohledat. Chtěl jsem udělat takovou minikuchařku jako na BM215, ale ten výpis z výr. předpisu nemůžu najít. Našel jsem pouze schema - zde je sken.
__
tak bohužel schema je větší, sem se nevejde. Zkusím nějaké úložiště..

máš to vletecké poště:
http://leteckaposta.cz/427812839

Uživatelský avatar
matmafek
Příspěvky: 177
Registrován: 22 črc 2015, 02:00
Bydliště: Přerov

#15 Příspěvek od matmafek »

Marshal: Děkuju moc, přesně to jsem potřeboval :) . Ještě jednou dík.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“