Zvláštní patice

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

Zvláštní patice

#1 Příspěvek od Neniu »

Tak tu mám zase jednou jeden poklad. Na první pohled vypadá jako normální precizní patice pro obvody v pouzdru DIL8. Nicméně na druhý pohled už vypadá trochu jinak.

Napadá někoho, k čemu je tato úprava dobrá? Mne napadá snad jen to, že takto bude lépe držet v dírce před zapájením, možná je to nějaká obdoba ovíjených spojů, ale přiznám se bez mučení, vidím něco takového poprvé ve svém dlouhém životě.
Přílohy
patice_3.jpg
A ještě jednou.
(44.19 KiB) Staženo 26 x
patice_2.jpg
Patice z boku.
(35.59 KiB) Staženo 26 x
patice_1.jpg
Patice z hora.
(48.51 KiB) Staženo 26 x
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Taky bych to tipnul na to lepší "držení" v DPS. Třeba při strojním osazování.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#3 Příspěvek od Ondra2 »

A není to press-fit? Že se to nalisuje s přesahem do prokovené díry a nechá tak? Osazujeme takhle některé konektory, ale ty vypadají to malinko jinak - mívá to ostré hrany.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#4 Příspěvek od Jodr »

Ondra2 píše:A není to press-fit? Že se to nalisuje s přesahem do prokovené díry a nechá tak?
Trefa do černého. Systém s oblibou používá mimo jiných, firma Temic.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#5 Příspěvek od Neniu »

Kluci děkuji.

Jen ještě jeden dotaz: dá se taková patice normálně zapájet a nebo je potřeba ji montovat tak, jak to zamýšlel výrobce? Mám jich docela dost, tak by byla škoda je vyhodit nebo zničit.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#6 Příspěvek od Ondra2 »

Nebál bych se toho, jenom ten plast možná nebude snášet teploty jako jsou při pájení, ale to uvidíš při prvním použití.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#7 Příspěvek od Jodr »

Klidně to zaletuj, ta hmota si dá něco líbit.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#8 Příspěvek od Yarda1 »

Připomněl jsem si jedno školení, ještě za totality, říkali nám, že u zlých imperialistů existuje něco takového co se narve do prokovené díry a nemusí se pájet, ale v military provedení je to zakázané, údajně nějakým varováním, že kdo něco takového použije, bude zastřelen.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#9 Příspěvek od Kvicala_r »

Dost často se to používá v automotive. Třeba Tyco má celé serie press-fit pinů, které automat nasází do PCB. Hodně často topoužívá Hella ve svých jednotkách. Prý granatují parametry. Následné přepájení možné je, ale nikdo už není schopný říct, zda to bude stejně (myšleno dobře) spolehlivé jako před reflow/selektivním pájením.
Určitě je to hodně náročné na technologii PCB - díru v ase materiálu a vrstvu nakovení. Pro mě pájení pořád je tak nějak pomyslně spolehlivější.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od forbidden »

Pár jich doma taky mám. Koupil jsem to omylem. Občas je někde osazuju, ale musí se vrtat kravsky velký díry a ještě ty piny musím zmáčknout kleštěma, ať jsou užší. Samozřejmě to pájím, prokovy doma neumím.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#11 Příspěvek od Neniu »

Díky za všechny odpovědi. Až bude příležitost, tak je zkusím použít a uvidím, jak to půjde. Díry to budou veliké, ale zase se to bude dobře pájet, tak proč to nezkusit.

Jinak je to také takový poklad koupený kdysi na Aukru, asi, v rámci nějakých větších akcí. Pak se to uloží a po čase se kouká, co to vlastně je :)
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od zdenoeddie »

forbidden píše:Pár jich doma taky mám. Koupil jsem to omylem. Občas je někde osazuju, ale musí se vrtat kravsky velký díry a ještě ty piny musím zmáčknout kleštěma, ať jsou užší. Samozřejmě to pájím, prokovy doma neumím.
Tiez som ich nakupil od pana zo Zbrojovky, a robim tak isto. Za tu cenu nebolo co riesit.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

Na ebay je koupis do 2 kacek i s postovnym s normalnimi vyvody. Mi by to za ty problemy urcite nestalo.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“