Novoroční závazek +Zdroj informací - Arduino pro začátečníky

Raspberry, Arduino, Mini-PC a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

Novoroční závazek +Zdroj informací - Arduino pro začátečníky

#1 Příspěvek od beny66ka »

Tak jsem se rozhodl naučit se programovat nějaké jednočipáky. Třeba Arduino. Vidím že mi ujíždí vlak - vše nelze efektivně a jednoduše udělat s diskretními součástkami.
Třeba teď jsem měl zadání na plynulé rozsvěcování a zhasínání LED pásků jako osvětlení mořského akvária. KDYBYCH uměl Arduino, mám to šup šup.

A PROTO PROSÍM ! Kde najdu zdroj informací o programovacím jazyku a programování ?? Potřebuji to jako úplný začátečník.

Kdysi jsem programoval V BASICu To je vše co o programování vím.

Ideální by bylo kdyby se ozval "již naučený mírně pokročilý začátečník - odkud čerpal".

Děkuji MOC!

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#2 Příspěvek od Hydrawerk »


Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#3 Příspěvek od Cowley »

Ja zacinal s PDF knizkou Arduino Cookbook ,na obalu je takovej elektrozajic :)
A samozrejme spousta pokusu treba podle Youtube.

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#4 Příspěvek od dreamer »

Ahoj, já na tom byl podobně. Řadu let jsem nic nebastlil ať už proto že nebyl čas, chuť a navíc jde dneska skoro všechno koupit. Na arduinu je super že existuje spousta projektů, prakticky všechny používané knihovny mají u sebe příklady použití a ty potom stačí jen upravovat k obrazu svému. Na arduino.cz je ke stažení Průvodce světem arduina kde se dočteš pro začátek spoustu věcí. Také doporučuji www.arduino8.cz Doporučuji předem trochu pročíst, ujasnit si co by tě zajímalo a potom nakoupit. Pro začátek je asi nejlepší UNO. Programování je sice dost odlišné od Basicu (také jsem na něm kdysi začínal) ale není to nic hrozného. Syntaxi a spoustu dalších informací najdeš i na www.arduino.cc jestli trochu vládneš angličtinou.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#5 Příspěvek od Otkundes »

Další vhodnou literaturou pro začátečníka (v češtině) je:
„Průvodce světem Arduina“
Dokonce je k dispozici v pdf formátu.
Autoři: Zbyšek Voda a tým HW Kitchen.

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od taz »

beny66ka píše:Tak jsem se rozhodl naučit se programovat nějaké jednočipáky. Třeba Arduino. Vidím že mi ujíždí vlak - vše nelze efektivně a jednoduše udělat s diskretními součástkami.
Třeba teď jsem měl zadání na plynulé rozsvěcování a zhasínání LED pásků jako osvětlení mořského akvária. KDYBYCH uměl Arduino, mám to šup šup.

A PROTO PROSÍM ! Kde najdu zdroj informací o programovacím jazyku a programování ?? Potřebuji to jako úplný začátečník.

Kdysi jsem programoval V BASICu To je vše co o programování vím.

Ideální by bylo kdyby se ozval "již naučený mírně pokročilý začátečník - odkud čerpal".

Děkuji MOC!
pokud si programoval v basicu a ještě si něco pamatuješ, tak se koukni po bascomu, je to basic pro AVR, k tomu si kuzp levnou desku arduino, bascom umí pracovat s touto deskou. A máš nejschůdnější začátek s programováním

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

Kdo někdy programoval a pochopil základní princip - to, co potřebuji, vysvětlit procesoru řečí, které on bude rozumět, měl by přechod na jiný jazyk zvládnout.

Arduino je na jedné straně krásná věc, na druhé to není ideální pro naučení programování AVR na nejnižší úrovni.
Arduino má vlastní jazyk, vychází z jazyka C.
A např. pokud byl někdo zvyklý na Basic nebo Pascal, tak cykly se tam zapisují "divně". Ale to jde o zvyk.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#8 Příspěvek od Atlan »

Hlavne sa na bascom vybodni. Arduino je nutne zlo. Idealne Ccko a to si potom doplnit arduinom :P

Uživatelský avatar
Jurawood
Příspěvky: 60
Registrován: 31 pro 2008, 01:00

#9 Příspěvek od Jurawood »

Přešel jsem taky na C.
Dost mě v začátku mátlo Arduino pořád tím jazykem, že je podobný čemusi wiring a kdesi cosi, každý to říká, i tady že :) Zkoušel jsem to, ale vždycky mě to našlo desítky chyb a málem jsem to už vzteky nad tím CamelCasem rozdupal, abych si lámal hlavu nad tím jestli Write je malým nebo velkým..

A osobně paskvil jako

#define attachInterupt() sei()
#define detachInterrupt() cli()

nepovažuji za jazyk, to stejné s piny, na desce UNO je port s názvem analog input, ve skutečnosti tam jedu digitální výstup, akorát to začátečníka mate.
Ardujíno jazyk není žádný jazyk ale pouze c++, , které v hlavičkových souborech sprostě přejmenovalo co se dalo.

Naštěstí se ten paskvil nemusí vůbec používat a dá se psát psát v čistém C.
Jen tak pro zajímavost, blikání ledkou v Arduino jazyku (digitalWrite atd....)bez čekání delay.
Výsledná frekvence je v kHz,
pokud si ty dva řádky změníš na PORTB^=PORTB; dostaneš se na frekvenci v MHz !!!

Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 171
Registrován: 18 lis 2015, 01:00
Bydliště: Brno-venkov

#10 Příspěvek od volente »

Arduino a jeho jazyk bych určitě nezavrhoval, bylo to první programování v mém životě a už mi bylo přes pade. Nic jiného neznám a když nevím tak se zeptám, nebo se pobrouzdám internetem.
Fůra sketchů kdo někdo napsal a ty si upravím podle svého. Programátor ze mě nikdy nebude , ale občas mě to baví. I v práci jsem využil k předělávce jedné mašinky, původně s reléovým ovládáním se dvěma deskami a asi 18 relátky. A chodí a dělá co má.
Když jsem se měl učit Basic a podobné, tak jsem raděj miloval pěkný žabky.
Tak mě holt dneska musí stačit duino. :lol:
Život je otázkou priorit, a ty se bohužel v jeho průběhu mění.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Habesan »

Někteří tvrdí, že ten jazyk JE C++.
Problémy s překladem jsem měl pouze, pokud jsem se pokoušel přeložit zdroják pro "Uno" na "Mega8" (které ho nepobere).
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#12 Příspěvek od Ruprecht »

arduino/C:

Kód: Vybrat vše

void loop() {
  for (int thisPin = 2; thisPin < 8; thisPin++) {
    digitalWrite(thisPin, HIGH);
    delay(1000);
    digitalWrite(thisPin, LOW);
  }
}
Bascom:

Kód: Vybrat vše

do
  for i = 2 to 8
    portd.i = 1
    waitms 1000
    portd.i = 0
  next i
loop
Vyber si, co je pro tebe pochopitelnější, oba příklady blikají LEDkama v řadě. A s oběma jazyky se dá udělat naprosto stejný výsledek.
AVR procesory jdou naprogramovat "v aplikaci" (=na desce), stačí si vyvést 6 drátů ISP rozhraní (vč. GND a +5V). Já používám Bascom (do 4k výsledného kódu pro nekomerční použití zdarma) a USBASP programátor (ebay kolem 50,-Kč vč. pošty).
Naposledy upravil(a) Ruprecht dne 04 led 2016, 10:11, celkem upraveno 1 x.
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od beny66ka »

No vzhledem že jsem dělal v BASICu, tak varianta dolní (Bascom) je pro mě jasná volba. :D

Uživatelský avatar
Jurawood
Příspěvky: 60
Registrován: 31 pro 2008, 01:00

#14 Příspěvek od Jurawood »

no jo, ale ty chceš slepovat s již napsanými knihovnami ala genuino.
To potom na arduinoIDE můžeš zapomenout.

Mrkni se sem, luxusně udělané tutoriály do posledního detailu.
a začni pěkně od jedničky. Je to od arduinaIDE, přes čisté C až po assembler.
Je tam vysvětlené které časovače se používají v adruino ve funkcích millis(), micros() apod know-how, jak psát něco v arduino, něco v C a něco v ASM, to vše buď přímo v ATMELstudiu, nebo klidně v arduinoIDE...

https://www.youtube.com/watch?v=G9_pQzt ... J&index=13

Ps. mě je 35, uměl jsem z mládí pouze basic ze ZX, ze školy malinko pascal a před rokem jsem se rozhodl kvůli AVR pro C a nebyl to problém, samozřejmě jen okrajově, do hloubky se už taky nikdy nedostanu. :-)
Jinak pěkné předsevzetí

Uživatelský avatar
saitt
Příspěvky: 107
Registrován: 11 lis 2015, 01:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od saitt »

Ahoj jsem taky z Ostravy ,kdybys potřeboval prodat nějaké součástky nebo poradit.Tak ti klidně řeknu co a jak taky začínám dělám to asi dva roky ,když je čas, pokud umíš anglicky skus na Piratebay stáhnou pakl knih ,vřele ti doporučuji youtube je tam toho fakt hodně .....
co se týče literatura v češtině skus Začínáme s Arduinem ze snailshop.cz
nebo knížku zadara z Arduino CZ.
Na záčátek si kup třeba Arduino Starter Kit v Gme je v Ostravě v centru je k tomu i knížka ,boužel anglicky skus se dostat až k objektovému programování.
Kdyby si chtěl koupit nějaké arduino ode mě klidně se ozvi.
PS"Co se týče arduino klonů nemám s tím zkušenost ,ale jsou docela dost levné oproti originálům.
Naposledy upravil(a) saitt dne 19 led 2016, 18:25, celkem upraveno 2 x.

Odpovědět

Zpět na „Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)“