U116

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

U116

#1 Příspěvek od meno »

Zdravím !

Zhánam katalóg k IO U116 - IO pre hodiny s bývalej NDR.
Na internete nemôžem nič nájsť.
:nevim:
Za každú odpoveď vopred Ďakujem !
:D :D :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

K němu měl být český ekvivalent MHA1116 pro krystal kmitající na 4,194304 MHz, tuším byl v prvním budíku Prim MiniQuartz. Popisy těchto švábů obsahovalo ale jedno modré amáro na téma Integrované obvody z NDR... (vycházelo to nepravidelně v letech 1980 až 1986). Bohužel amára nemám podle ročníků, ale podle jejich užitečnosti v posledních 18 letech, tak je to na dlouhé hledání. Třeba bude někdo rychlejší.
U nás byly pro krokové motorky k dostání jen U114D a U118F .

Podotýkám ale, že jsem na podzim v jednom koši u pokladny, tuším v Tescu, koupil ještě o něco menšího budíka za dvacku. Ještě jsem ani nekoukal, jestli je řízený krystalem 4,194304 MHz nebo krystalem 32,768kHz. Nebylo to důležité - přesnost je vyhovující a tím pro mne tyto obvody ztratily půvab.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#3 Příspěvek od meno »

Hill:

To mi je jasné ale potrebujem presný generátor 1Hz (pre digitronové hodiny). Povodne som chcel dať TTL kryštál oscilátor a deličku ale keďže tento IO to všetko obsahuje stačí len doplniť 2x diodu a tranzistor a je s toho plnohodnotný TTL generátor 1Hz. :idea: :wink:
:D :D :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Budíky z tržnice, obvykle i s ložisky krokového motoru v plastu, mají elektroniku dobrou, jen ta ložiska časem způsobí, že to motorek neutáhne. Ale ty potřebuješ tu elektroniku, co ti do motoru?
Všechny dávají impuls pro motorek střídavě na jednom a druhém výstupu, stejně jako U114 nebo U116.
Myslím, že za cenu, za kterou takového budíka koupíš (nebo třeba dostaneš za uzavření smlouvy o stavebním spoření, i tohle u nás už bylo), abys z něj vybral a použil střeva, nepořídíš ani samotný integrák, pokud se sežene, ani poštovné, pokud by ti ho někdo mohl poslat. A máš to i s plošňákem, jen doplníš stabilák na 1,5V a ty dvě diody. No, a kdyby to přece jen někdy zdechlo, dáš tam střeva z jiného strojku.

Málem bych zapomněl: kouknul jsem se do kuchyňských hodin Weimar Quartz, které nám přesně šlapou už od roku 1983. Stejně už potřebovaly vyčistit.
Skutečně v nich je U116. Třeba se něco takového najde i po okolí u vás.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#5 Příspěvek od meno »

U116 mám 2 ! Nové nespájkované nepoužité !!! Ale nepoznám zapojenie vývodov !!!

Mohol by som použiť elektroniku s vraku budíku ktorých sa mi tu váľa celkom dosť. Ale elektronika made in China sa mi v precíznych digitron hodinách domácej výroby nepozdáva. Naviac chcem to mať aspoň trošku dobové ! :wink:
:D :D :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Tak je drž v alobalu nebo antistatické houbě a vydrž - napsal jsem René Baderovi do Frankfurtu dotaz, jestli k tomu něco nemá či nesežene, ať nemusím obkreslovat zapojení z hodin. Uvidíme.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#7 Příspěvek od meno »

Hill píše:Tak je drž v alobalu nebo antistatické houbě a vydrž - napsal jsem René Baderovi do Frankfurtu dotaz, jestli k tomu něco nemá či nesežene, ať nemusím obkreslovat zapojení z hodin. Uvidíme.
Jéj čím som si zaslúžil takú pozornosť :lol:
:D :D :D

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Z českých spínacích hodin se dá občas vydolovat jakýsi IO od firmy Eurosil

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#9 Příspěvek od meno »

Artaban001 píše:Z českých spínacích hodin se dá občas vydolovat jakýsi IO od firmy Eurosil
Problém nieje kde zohnať IO ale zohnať katalog k IO !
:D :D :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

meno píše: Jéj čím som si zaslúžil takú pozornosť :lol:
To není pozornost, jen jsem zvědavý, jestli to vyjde a ty to vysvětlíš, co je na švábu z konce sedmdesátých let stylového...
Zatím odpověď žádná.

Jinak kámošovi makají digitronové digitálky, v nichž jedinými polovodiči jsou diody v usměrňovači. Tomu říkám dobové. Škoda, že to k němu mám trochu z ruky, ale budu koukat to při nejbližší příležitosti vyfotit.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#11 Příspěvek od meno »

Hill:

No staviam digitronové hodiny ! Pôvodne som uvažoval že to budem riadiť procesorom ale nejak mi to nepasovalo dohromady procesor+digitrony ....
mechanické riešenia kedysi často používané (s auto. prepínačmi tel ustredne ,alebo ako som sa nedavno dozvedel zo spínacími hodinami) som sa rozhodol preskočiť. Takže ostáva TTL (ktoré aj dobovo pasuje k tým digitronom) Pôvodne som tam chcel dať TTL kryštál. oscilátor s dvomi prog. deličkami MH112 ktoré mám k dizpozícii ale to by znamenalo použitie značného množstva IO (čo by až tak nevadilo hodiny by zároveň fungovali ako topné teleso :wink: čo v zime poteší :wink: ale kto bude navrhovať ten plošák a stavať to) Tak som sa nakoniec ako generátor 1Hz rozhodol použiť taktiež doboví IO U116 (ten myslím umožnuje aj zvíčiť frefvenciu na 16 privedením napätia na jeden vývod čo sa hodí pri nastavovaní hodín) Teda sa ušetrí kopa IO a roboty a zároveň všetky prvky budú dobovo zladené ....

Uff už ma bolia prsty ... Snáť ti také vysvetlenie stačí ...
:D :D :D

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#12 Příspěvek od Radix »

Jestli chceš být stylový, udělej si hodiny třeba podle AR8/73, jsou jen s germaniovými tranzistory. Nebo podle přílohy AR 74.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#13 Příspěvek od meno »

Radix píše:Jestli chceš být stylový, udělej si hodiny třeba podle AR8/73, jsou jen s germaniovými tranzistory. Nebo podle přílohy AR 74.
Alebo takto, že ? :lol:
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... renuhr.htm

Ale nie niesom až taký fanatik aby som to skladal s Ge tranzistorov ! :lol: :wink:
:D :D :D

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Radix píše:Jestli chceš být stylový, udělej si hodiny třeba podle AR8/73, jsou jen s germaniovými tranzistory. Nebo podle přílohy AR 74.
Jestli ho máš naskenovaný, tak mI ho prosím Tě pošli. Rád bych se mrkl, ja to vypadá.. :-)

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#15 Příspěvek od meno »

Aj mne by si mohol poslať , len tak pre zaujímavosť. Alebo to sem uploadni asi bude viac záujemcov :wink:
:D :D :D

Odpovědět

Zpět na „Součástky“