Proč nejde "hned" zapnout PC?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#16 Příspěvek od dj_Paul »

měl jsem podobný případ ale na větvi 3V3. Byla vadná jedna dutinka na ATX konektoru a související pin na MB se vyhřál a vznikl student na MB pod konektorem.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#17 Příspěvek od Kvicala_r »

Baterka je OK? Ta baterka je u některých desek malinko dokrmována právě z toho SB zdroje. Na mé desce chcípal měnič pro SB zdroj - výměna dvou eleytů a jede jako za mlada.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#18 Příspěvek od monterjirka »

Baterka "klasika CR2032" napětí 3,15V

Jsem o krůček dál.
odpojený HDD, DVD, FDD včetně kšand, vyhozené externí desky od grafiky a síťovky, vytahané RAM.
Na 5V SB z laboratorního zdroje odběr cca 1,1A, při nižším proudovém omezení odběr "cykluje", napětí padá, v tom rytmu bliká LED podsvícení zapínacího tlačítka.
Takže možná i to malé napětí z origo zdroje je dáno tím, že to rychle vypíná a zapíná nějaká el. pojistka

Otázkou je kolik času věnovat stroji s deskou GYGABYTE K8A482M s 3x 256MB RAM...
Protože majitel neví proč tam má externí grafiku a především síťovku, takže už to možná někdy dostalo nějakou pecku...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#19 Příspěvek od xsc »

Odběr 1,1A ze zdroje je dost, ale zase ne tolik, aby ten původní zdroj měl problém a cykloval. Novější zdroje mají dát 2A. Co je to to LED podsvícení zapínacího tlačítka - myslel jsem, že měříte holý MB. Aby to nakonec nežralo jen nějaké podsvícení case.
Nějakou dobu bych to na ten zdroj nechal připojené, jestli bude spotřeba pořád stejná, nebo po čase klesne.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#20 Příspěvek od p32 »

monterjirka píše:Otázkou je kolik času věnovat stroji s deskou GYGABYTE K8A482M s 3x 256MB RAM....
Udělej majiteli službu a vykašli se na desku v ceně 100,- Kč. Stejnou, ale funkční na aukru koupí i s poštovným za 3 stovky.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#21 Příspěvek od monterjirka »

xsc píše:Odběr 1,1A ze zdroje je dost, ale zase ne tolik, aby ten původní zdroj měl problém ...
Tady je nějaký šváb v DIL8 s nečitelným označením, ale koukal jsem do nějakých dostupných schémat a některé zdroje v této větvi používají 78L05

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#22 Příspěvek od xsc »

To jsou ale zdroje, které přišly hned s nástupem ATX. Jakmile se povolily USB zařízení na SB větvi, norma se změnila. Z SB běží nejen klávesnice a myš, ale i síťovka a napájení RAM pro S3 režim.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#23 Příspěvek od monterjirka »

"Sběrný dvůr"...

Beru zpět jednu informaci. Až když jsem si dal MB na stůl a zkusil zapnout, mohl jsem si "osahat" vše, i to, co bylo špatně přístupné přes kabeláž.

Mírně se hřeje nějaký "tranzistor", podle měření dělá z 5V SB napětí 3,3V. Kondík za ním OK, ale mírně se hřeje čip, který my měl být od integrované síťovky. Proto tam je přidaná externí. Asi ve vadném čipu došlo k nějaké další degradaci... To asi nemá cenu s tím dál bojovat.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

Tu sietovku odpojit.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#25 Příspěvek od xsc »

Podle konstrukce u síťovky nemusí stačit odpojit napájení, síťovka je připojená ke sběrnici, kterou může bez napájení zatěžovat. Spíš by bylo dobré zjistit, zda je to opravdu ona. Na to přerušení napájení stačí. Některé staré desky měly přímo switche, kterými se dalo volit, zda je zařízení napájené z 5V SB nebo z normálních 5V.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#26 Příspěvek od Kvicala_r »

Pokud bych měl vážné podezření a nebyla jiná volba, tak bych toho švába pokusně sundal...

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#27 Příspěvek od Harry.pa »

Zdravím všechny, projdi všechny USB, jestli nějaký není "pošramocený" od nepovedenýho zasunutí konektoru. U USB bývá napájení jištěno vratnou pojistkou (SMD - takovej zelenej obdélníček), ta se musí ohřát, aby vypla. Podle chování by to molo být ono.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#28 Příspěvek od rnbw »

Kvicala_r píše:Pokud bych mìl vážné podezøení a nebyla jiná volba, tak bych toho švába pokusnì sundal...
Presne tak. Hlavne ked nefunguje, tak sa tym nic nepokazi.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od jjilek »

Měl jsem podobný problém, zdroj se "slabým" SB/+5V jel na některých základovkách, na jiných ne. Od té doby si kontroluji technické parametry základovek, zejména max. proud +SB, pokud chci použít starší zdroj.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od Behemot »

O jakým „zdroji“ se vůbec bavíme? Pravděpodobně nějakej strašnej šrot a „testoval jsem to na jiné desce“ je hodně relevantní, když jiná deska bude, heh, jiná, že (třeba má velkou filtraci, která vyhladí ten humus z rozšklebenejch kondenzátorů).

Deska nejspíš taky nebude v kondici, ale aby se zdroj při 1 A podělal na 2 V…to je typciká bastlírna, na dvou stránkách se tady řeší konspirační teorie bez toho, aby zakladatel poskytl jakýkoli informace o celé konfiguraci, zdroji a nejlíp to rozdělal a poslal fotky. Po dvaceti odpovědích z něj vůbec vypadne, že to je deska co pamatuje Žižku když ještě viděl na vobě voči.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“