Plynulý rozbìh 1f motoru

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
quellen

Plynulý rozbìh 1f motoru

#1 Příspěvek od quellen »

Ahoj, moje bruska mìla plynulý rozbìh, který byl zajiš￾ován touto "krabièkou". Teï se ale nìco pokazilo a bruska startuje napøímo, což mi vyhazhuje jistiè. Chtìl bych se proto zeptat, èím by bylo možné poškozený spouštìè nahradit. Díky za pomoc.
Přílohy
rozbeh.jpg
(68.33 KiB) Staženo 283 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Podle piktogramu na víčku ta krabička obsahuje nějaký tyristorový spínač a ochranný obvod, patrně tepelný jistič. Tyristor bude fázově řízený s plynulým náběhem během cca 0,5 - 1 sekundy do plné sinusovky.Nevím, kolik ta Tvoje bruska má výkon, resp. kolik má její motor, ale buď ubastli něco s MAA436, což je IO pro fázové řízení tyristorů/triaků anebo, jestli nemáš výkon vyšší než asi 500W bych se na bastlení nového vykašlal, zašel bych do servisu vrtaček a koupil bych si tam plynulý regulátor k nějaké vrtačce - ale pozor, to jen v případě, že ta bruska má univerzální komutátorový motorek (má uhlíky a jde zapojit i na ss), asynchronní (vinutí jen na statoru, rotor je hladký válec) s pomocným rozběhovým vinutím a rozběhovým kondem se takhle jednoduše regulovat nedá!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#3 Příspěvek od meno »

EKKAR:
Plne súhlasím akurát tyristor do plné sinusovky :lol: 8O :lol:
:D :D :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Jasně, pokud je to tyristor, musí být jako úhlopříčka v můstku nebo dvojice, ale na tom motoru to ve finále udělá (téměř) plnou sinusovku - však si rozumíme...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#5 Příspěvek od meno »

Rozumieme !

Autor otázky by ale mohol upresniť o aký typ motoru sa jedná (1 fazový asynch. alevo kartáč) A uviesť jeho výkon ! Nejak sa mi totiž nezdá že by brúska zapojená na priamo vyhadzovala istič !!!
:D :D :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Už jsem si všiml, že právě TOHLE je největší problém drtivé většiny nováčků na Bastlírně - nějak jim nedochází, že ani ten nejnašlápnutější z nás tady nevidí jejich problém před sebou a bez náležitého nástinu situace se nedokážeme konkrétněji vyjádřit... Jinak podle té kresby na krabičce by to snad mělo být schopné uregulovat snad i dílenskou cirkulárku - 16(12)A/230V - no ku*va, to už je nějaký výkon, tolik snad nežere ani automatická pračka s ohřevem naplno...!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#7 Příspěvek od janousek »

Budu hádat, není to do úhlové brusky. Některé značkovější a výkonější mívají plynulý rozběh. :D

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

To není asi regulátor, jen rozběhový člen kvůlivá omezení rozběhového proudu. Tam možná stačí fázové řízení, tyristor a k němu kupa ochran. Podobná pouzdra jsem ale rozlouskával, uvnitř bývá plošák, který se dá zrekonstruovat.

quellen

#9 Příspěvek od quellen »

Díky za rady.
Upøesním tedy otázku: Jedná se úhlovou brusku, motor komutátorový, výkon 2,2kW.
Dá se podobný rozbìhový èlen koupit?

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#10 Příspěvek od meno »

quellen píše:Díky za rady.
Upřesním tedy otázku: Jedná se úhlovou brusku, motor komutátorový, výkon 2,2kW.
Dá se podobný rozběhový člen koupit?
Určite sa dá kúpiť ale bude to pekne mastné :wink:
:D :D :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Taktak, koupit to určitě někde půjde. Co www stránky zastoupení výrobce nebo dovozce - ještě jsi se nezmínil, co je to za značku a typ? Předem upozorňuju, že spousta výrobců si usnadňuje práci a buď kupuje licence nebo rovnou natvrdo pajcuje trochu starší výrobky větších a významnějších značek, takže mnohdy stačí obejít (obvolat - objet) servisy ručního nářadí v okolí tak 20-25km od místa bydliště, popsat nářadí nebo ho mít s sebou na ukázku a skoro na 100% bych si tipnul, že narazíš na funkčně totožný rozběhový člen, jen bude původně určený do nějakého jiného typu a značky - výrobci se snaží ušetřit, tak proč by do odvozeného typu kupovali nějaký novější typ rozběhu? Prostě se naváže obchod se stávajícím dodavatelem původního výrobce (nebo se u Ťamanů nechá opajcovat originál...) a je to...
Důkaz - díly na vrtačku KRESS jsou totožné s díly na vrtačku BOSCH, jen asi o 3-5 let starší. Podobné je to u firem FERM a BLACK&DECKER, ani český NAREX není výjimkou... Prostě vem do ruky telefon, zavolej na Evropskou databanku 14000, požádej o sdělení kontaktů na servisy ručního nářadí, nebo totéž proveď na webu a pak obvolávej nebo osobně navštěvuj. Pokud se Ti tady neozve nikdo, kdo by podobný člen už někdy někde sehnal, nezbude Ti nic jiného. Bohužel, spousta lidí, kterým se to určitě povedlo, nečte Bastlírnu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
tibi
Příspěvky: 390
Registrován: 14 dub 2006, 02:00

#12 Příspěvek od tibi »

a ta krabicka je zaliata zo zadnej strany s tvrdov ci makkou hmotou? lebo ak to je take ako silikon tak to vies rozobrat a popozerat. ak vravis ze teraz startuje na priamo tak pravdepodobne bude prerazeny ten tyristor.

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#13 Příspěvek od stephunk »

šupni to do koša a použi PTC(poriadny) v serii s motorom

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#14 Příspěvek od Cust »

resil jsem neco podobneho....
oddelovaci trafo asi 1,5kW mi vyhazovalo jistic, soupl jsem do serie k primaru vykonovy odpor, ktery jsem za par milisekund (nabiti kondenzatoru na civce rele) premostil kontaktama relatka, slape to jak vino uz asi 2 roky.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“