Renovace kufříkového gramofonu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

Renovace kufříkového gramofonu

#1 Příspěvek od PCman »

Sehnal jsem starý kufříkový gramofon na kliku a skříňka je v dost špatném stavu,někdo ji polepil plátnem a natřel nějakou černou barvou.Plátno se mi podařilo sundat a chci celý kufřík potáhnout nějakou jinou tkaninou.Uvažuji buď o hrubém červeném plátně nebo červený samet.Nevím ale jak a čím to nalepid aby se lepidlo nepropilo přes látku a ta nebylá flekatá.Poraďte nějaké lepidlo (uvažoval jsem o lepidle na tapety) a jak to udělat na hranách pokud to založím přes hranu a potom nalepím tkaninu na tu stranu kde je přeložená bude to vidět a bude to dost schodek.Pokud má někdo s něčím takovým zkušenosti nebo zná stránku kde se něco takového probírá budu vděčný za vše.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#2 Příspěvek od Radix »

Polep to koženkou lepidlem typu alkaprén nebo chemoprén.
Naposledy upravil(a) Radix dne 13 kvě 2007, 18:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Textil jsem vždycky na tvrdé podklady lepil Chemoprénem, problém je v tom, že ho dodávali jen v relativně velkém balení - cca 3/4kg plechovky byly nejmenší. Dělal se ve více stupních hustoty - na savé, nesavé a kombinaci savé/nesavé materiály. Důležitější bylo, že se daly vzájemně kombinovat - nesavý podklad jsem natíral Chemoprénem na nesavé povrchy, na savý textil opatrně, abych ho nepromáčel jsem rozpatlával Chemoprén na savé povrchy, nechával všecko cca půl hodiny "okorat" a pak kontaktním způsobem přikládal na sebe. Kupodivu to nejen chytalo, ale i dost dobře drželo - mé tchýni učitelce jsem tímto způsobem ve třídě polepoval hobrové nástěnky zátěžovým kobercem a pokud mám dobré informace, drží to i po víc než 15 letech jak helvítská víra - zatímco do té doby školník měnil hobrové tabule tak 2x do roka, od té doby se nezbedným školákům nepovedlo rozkopat ani jednu... A to nemluvím o potahování muzikantských reprobeden, tam nic jiného než Chemoprén asi nefunguje...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#4 Příspěvek od PCman »

Myslím že koženka by asi nevypadala důvěryhodně jako že to je více než 50 let staré,myslím že v té době co se vyráběly tyto gramofony ještě koženka nexistovala a já chci zachovat ten vzhled že to je z té doby.Ještě uvažuju o nějaké textilní tapetě pohlídnu se po obchodech možná něco najdu co by na to sedělo.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od pole »

JA ked okobercuvavam reprobedne pouzivam chempren 0,5kg balenie v pixle a natieram stetcom....

No na gramafon neviem mozno by tas latka presiakla.

No ja podobny gramec doma mam ale neviem ci je to zrovna latkou potiahnute skor to vizera daco ako divny druh papiera. Najviac to pripomina vazbu starych knih.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Na Chemoprén a velké plochy jsem vždycky používal takovou planžetu z tenkého ocelového plechu, myslím, že se tomu nadává PODLAHÁŘSKÁ STĚRKA - má to na každé straně jinak široké asi 5mm hluboké zuby, dělá to pěkný štráfkovaný vzorek... Když se ten vzorek udělal na obě lepené plochy křížem, drželo to a přitom ani spotřeba nebyla zase až tak velká...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Jenže ty skříňky se skutečně polepovaly strukturovaným vikslajvantem, to bylo plátno jednostranně potahované nějakým lakem s vylisovaným profilem na povrchu, nebo několika vrstvami laků s různým pnutím při schnutí, takže si tu strukturu vytvořily samy (podobně, jako lak čeřínkový či hammerschlag čili tepaný).
Někdy byl za základ místo plátna použitý papír.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#8 Příspěvek od PCman »

Tak co poradíš aby to vypadalo dobře a věrohodně a jde to sehnat?

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#9 Příspěvek od PCman »

Jo aještě bych potřeboval kousek filcu na talíř ten původní je pokapaný tou černou barvou a zatím co jsem byl v textilních prodejnách tak to nikde neměli

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Mourek »

´filc asi z klobouku, možná v modiství kde dělaj a opravují klobouky by odřezek byl. Kdysi jsem něco podobného dělal a padl na to klobouk. A tu bednu nevím dnešní vykslajvant je hnusný , možná nějakou látku na šaty, třebai dvě různé vrstvy a určitě chemprén a plácnout na silně zavadlý.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Teda kladívkáč jsem na látku nikdy nezkoušel, na papír ano, dopadlo to katastrofálně - papír se zkroutil tím pnutím při schnutí. nepomohlo ani napnutí do rámečku - papír se lakem promočil a při schnutí se roztrhl...
Co to zkombinovat: podklad látka - plátno, na tu papír nějakým dost pevným lepidlem, vzniklý sendvič natřít kladívkáčem (sic HILL: lak čeřínkový či hammerschlag čili tepaný). Vzniklá struktura by mohla mít vlastnosti, které PCman požaduje. Kdyby hrozilo praskání kladívkáče při potahování, co skříňku potáhnout jen sendvičem látka+papír a teprve následně natřít tím tepaným lakem? Možná by pomohli nějací resturátoři nebo výrobci divadelních rekvizit, ti mívají dost dobré triky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
heldybeldy
Příspěvky: 488
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Spišská Belá

#12 Příspěvek od heldybeldy »

Pouzi obojstranne lepiacu pasku.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#13 Příspěvek od PCman »

Co to je ten vykslajvant? Ani na goglu jsem nic nenašel to je nějaký slang pro nějakou tapetu?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

To pochází pravděpodobně z Wischleinwand - omyvatelné plátno. Laminovaná textilie nebo tak něco. Pokud jde o výrobní technologii a českou terminilogii, mám poněkud nepříjemně velké mezery.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#15 Příspěvek od Radix »

Z vikslajvantu (Wischleinwand, jak správně píše Hill) bývají ty omyvatelné kuchyňské ubrusy.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“