Spínač obvodu podle teploty

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
romanzbrna
Příspěvky: 168
Registrován: 14 pro 2015, 01:00
Bydliště: 61800

Spínač obvodu podle teploty

#1 Příspěvek od romanzbrna »

Zdravím,
udělal jsem si spínač dle teploty podle prvního návodu na stránce: http://pandatron.cz/?538&teplotni_regul ... u_3x_jinak ale místo spínání mám obvod pořád sepnutej, nehledě na teplotu na termistoru a nebo otočení trimru. Nevím si rady, kde bych udělal chybu. Součástky jsem použil stejné, jaké jsou v návodu. Zkrat jsem taky vyloučil, proškrábl jsem cesty a proměřoval. Jen mám plošák trochu jinak navrhnutej a včetně usměrňovače. Mám tam teplotně nespínaný výstup - jen usměrněný. Pak teplotně spínaný výstup na plné napětí a teplotně spínaný výstup pro LED (tam před ním ještě není osazen odpor)
detailní foto https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Děkuji za rady

Uživatelský avatar
jogi24
Příspěvky: 427
Registrován: 12 bře 2009, 01:00

#2 Příspěvek od jogi24 »

Tak zacni s meranim. Meraj pin 3 proti kostre, a otacaj trimrom. Na pine 3 sa musi menit napetie od 0 do UCC.
Takisto na pine 2, ale ohriatim termistora sa musi napetie zvysovat, nie znizovat.
Ak je to vsetko OK Tak meraj na pin 6 ake napetie tam je. V podstate sa musi menit z log 0 na log 1.
Ak sa nemeni,je vadny IO ak sa meni ale tranzistor je stale zopnuty,skontroluj samotny tranzistor,pripadne zaves este na bazu tranzistora odpor cca 100K voci zemi.

Uživatelský avatar
romanzbrna
Příspěvky: 168
Registrován: 14 pro 2015, 01:00
Bydliště: 61800

#3 Příspěvek od romanzbrna »

Napájím 9VDC.
Pin 2 reaguje na teplotu termistoru, ale jde s napětím dolu při zahřátí. Při pokojové teplotě naměřím 4,5V. Po zahřátí v dlani 3,5V. Při pokojové teplotě má termistor 9,5K, po zahřátí v dlani 6,2k
Pin 3 má 1,71V, sem tam to problikne při otáčení trimru na 8,5V. V některých polohách trimru napětí skáče o volty nahoru a dolu, aniž bych s něčím hejbal. Na 6ce je pořád 8V.
Takže asi vadnej trimr? Ale co to snižující se napětí při zahřátí? Oni v návodu mají, že se napětí snižuje při zahřátí... jak mně.
PS: mohl se ten trimr zničit při pájení?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Jo, tyhle malý plastový trimry jdou zničit, hlavně když jim ohýbáš vývody až u "těla".
Zkus jej vyměnit.
Termistor máš jaký- kupovals nový nebo z něčeho vytažený?
Jestli je kupovaný nový, tak hoď link na ten konkrétní.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#5 Příspěvek od monterjirka »

Podle popisu to vypadá, že by mohl být problém s trimrem. Některá provedení jsou citlivá na větší ohřátí, takže poškození ohřátím se vyloučit nedá, naopak je to možné.

Uživatelský avatar
romanzbrna
Příspěvky: 168
Registrován: 14 pro 2015, 01:00
Bydliště: 61800

#6 Příspěvek od romanzbrna »

Termistor je novej - http://www.gme.cz/termistor-ntc-b57164k0103k-p118-010
Trimr zkusím vyměnit

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#9 Příspěvek od procesor »

A chcelo by to prirobiť akú-takú hysteréziu. inak to bude v okolí rozhodujúcej úrovne kmitať ako besné. Na tej spomenutej stránke je také zapojenie nižšie ((3) Hysterezní regulátor).
Bude stačiť zapojiť odpor R6 s hodnotou nad 100kΩ (10k je moc tvrdá hysterézia). R5 tam ani nemusí byť, prípadne len 100Ω...1kΩ
Přílohy
Komparator.JPG
(96.84 KiB) Staženo 65 x

Uživatelský avatar
romanzbrna
Příspěvky: 168
Registrován: 14 pro 2015, 01:00
Bydliště: 61800

#10 Příspěvek od romanzbrna »

Vyměnil jsem trimr a tranzistor. Regulace odporu už funguje, 6 pin to spíná a rozepíná. Ale tranzistor dělá furt to stejný. Když je na pin 6 0V, tak tranzistor zůstává pořád stejně B 8,20V, C+E má 9V. Nebo mám špatně polaritu? Podle mě bych to měl mít správně.
K té hysterezii. Když tam dám těch 100k, tak už nebude fungovat přece vypínání obvodu.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Michal22 »

Jak může být na E těch +9V, když jej máš mít připojený na GND???
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
romanzbrna
Příspěvky: 168
Registrován: 14 pro 2015, 01:00
Bydliště: 61800

#12 Příspěvek od romanzbrna »

jo sry, sem to omylem měřil vůči +ku. Měřil jsem totiž vůči +ku B, tak tam je vždycky napětí 8,20V. Za odporem je napětí malý, pokud je vyplý IO.

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#13 Příspěvek od cafenet »

na bázi trandu musí bejt méne než 0,6v jinak bude sepnutej
Přílohy
kompar.png
(3.11 KiB) Staženo 52 x
komp.rar
ltspice kompar.
(1.59 KiB) Staženo 69 x

Uživatelský avatar
romanzbrna
Příspěvky: 168
Registrován: 14 pro 2015, 01:00
Bydliště: 61800

#14 Příspěvek od romanzbrna »

vůči zemi na B mám 0,68V ať otočím s trimrem kamkoliv a na plusko 8,2V

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#15 Příspěvek od cafenet »

tak dej 2 diody nebo nízkopříkonovou ledku

Odpovědět

Zpět na „Poradna“