Digitronový zobrazovač, Retrománie

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jamesbond007cz
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2016, 01:00

Digitronový zobrazovač, Retrománie

#1 Příspěvek od Jamesbond007cz »

Digitronový zobrazovač pro pc. Trochu jsem se nechal inspirovat:

http://pctuning.tyden.cz/navody/upravy- ... cd_displej

Lcd neni " IN " Mam Prekrasne sklenene digitrony.

Jen je tu nekolik problemu, ktere potrebuji pomoct vyresit.

Prvni z nich je absence dnes jiz zbytecneho LPT portu na novych pc. Ten bude nutne nahradit jinym vstupem, napriklad usb.

Dalsi problem je digitalni vystup na displej - musi byt analogovy.

Treti problem je 170v dc? kdy se potrebuji na tuto hodnotu dostat nasobicem z 12v (zdroj pc)

A... samozdrejme omezeny pocet znaku k dispozici.

Zobrazovat by se mely informace jako treba: spotreba ve watech, takt cpu, gpu, teploty a otacky ventilatoru...

Neni nutne pouzivat v ramci retro, stare obvody. Jako retro se to ma jen tvarit :o)

Navodu na stavbu nixie hodin je moc, ty ale nechci.

dokonce jsem na netu nasel jednoho kluka z Cech, co vyrabi prekrasne nove digitrony.

Jeste bych rad upozornil, ze nejsem elektrikar a neumim si obvod navrhnout sam. ale jsem nadseny amater, coz je nekdy vic nez znudeny profesional.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Jako nadšený amatér se toho budeš muset docela hodně naučit, než zrealizuješ svůj záměr. Při troše štěstí některý z programů v tvém odkazu nebo nějaký další umí posílat zvolená data na sériový port a bude k těm datům dokumentace. V takovém případě můžeš do USB zapojit převodník na sériový port a na něm budeš mít k dispozici data z PC. A dále je to již ve tvých rukou, musíš se naučit naprogramovat nějaký jednočip, dnes se hodně začíná s arduinem, i když ho nepovažuji za perspektivní, tady by dobře posloužilo. No a potom nějaký ten způsob, jak dostat jednoduše paralelní informaci pro řízení digitronů, asi nejlépe posuvné registry, na výstup tranzistory, co snesou napětí potřebné pro digitrony nebo špatně sehnatelné 74141 a zdroj, na to by se zase hodily nějaké zkušenosti ze zdrojařiny, ale vhodně vybraný řídící IO to velmi usnadní. O všech částech je toho spoustu k vygooglení, takže pomineme-li, že záměr je jako celek docela kravina, pokud jej zrealizuješ, slušně si rozšíříš kvalifikaci, takže s chutí do toho. Schéma ti tu nikdo kreslit nebude, ale když se v průběhu stavby sem tam na nějaké detaily, které ti nebudou jasné a nenajdeš na ně googlením odpověď zde zeptáš, určitě se ti rady dostane.

Uživatelský avatar
Jamesbond007cz
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2016, 01:00

#3 Příspěvek od Jamesbond007cz »

vic veci co jsem kdy udelal melo na prvni pohled zbytecne funkce, ktere se v praxi potom osvedcily.

Kdyz se me ptaji, proc to delam? protoze to je mozne udelat!

Svym zpusobem, je kazdy informacni panel zbytecny, ale jde to!

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

Asi bych nestavěl "hodiny", které poběží jen když budu mít zapnutý PC.
Takže spíše bych šel do nějakého jednočipu.
A tam se dnes nabízí něco od "Atmelů", co se dá docela zajímavě odladit na modulu Arduino.
A pokud jde o digitrony, asi by neměl být problém výstup z procesoru poslat do TTL obvodu 74141, spíše možná bude problém ten obvod koupit...

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#5 Příspěvek od ZVUK2000 »

Při použití jednoho 74141 musí jít tak či tak do multiplexu.

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#6 Příspěvek od nekmil »


Uživatelský avatar
Jamesbond007cz
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2016, 01:00

#7 Příspěvek od Jamesbond007cz »

tak k tem digitronum, ja mam zakladni desku i s paticema. puvodne jsem to chtel hodit na plynovy sporak, vyjmout patice a zbytek zlikvidovat. ale jsou tam i obvody 74141
Přílohy
DSC02 206.JPG
(44.53 KiB) Staženo 119 x

Uživatelský avatar
Jamesbond007cz
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2016, 01:00

#8 Příspěvek od Jamesbond007cz »

monterjirka píše:Asi bych nestavěl "hodiny", které poběží jen když budu mít zapnutý PC...
Jak jsem psal, nebudou to hodiny, ale velmi analogovy displej (zobrazovac)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Analogový display z digitronů? Co ti vědci ještě nevymyslí....
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Ahoj. Taky nechápu důvod stavět něco "retro" ve spojení s počítačem, když ten o sobě není "retro" ani omylem. Mě osobně se líbí VFD znakový displeje..
A v režimu RETRO bych si dokázal představit ještě tak číslicovou stupnici k rádiu. "Znakovky k PC" už se dávno nepoužívají. propojkama se tam dalo "nastavit jakýkoliv číslo", takže na skříní 486 klidně mohlo svítit 200MHz.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od lesana87 »

Jamesbond007cz píše:Jak jsem psal, nebudou to hodiny, ale velmi analogovy displej (zobrazovac)
To jako že tý číslice bude svítit třeba jen ½ nebo ¾?

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#12 Příspěvek od ZVUK2000 »

Jamesbond007cz píše:dokonce jsem na netu nasel jednoho kluka z Cech, co vyrabi prekrasne nove digitrony..
Dej jsem odkaz. Myslím že všechny mašiny na výrobu flašek jsou v Čadci SK, ale na digitrony asi ne. Že by se zachránila i tato?

Uživatelský avatar
Jamesbond007cz
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2016, 01:00

#13 Příspěvek od Jamesbond007cz »

lesana87 píše:
Jamesbond007cz píše:Jak jsem psal, nebudou to hodiny, ale velmi analogovy displej (zobrazovac)
To jako že tý číslice bude svítit třeba jen ½ nebo ¾?
Ne! pro kazde cislo/znak, je k dispozici jedna lampa. cize na informaci : F1 1 2 5 6 Rpm je zapotrebi 4 cislicove lampy a 2 specialni symbolove (na zakazku vyrobene)
Artaban001 píše:Ahoj. Taky nechápu důvod stavět něco "retro" ve spojení s počítačem, když ten o sobě není "retro" ani omylem. Mě osobně se líbí VFD znakový displeje..
A v režimu RETRO bych si dokázal představit ještě tak číslicovou stupnici k rádiu. "Znakovky k PC" už se dávno nepoužívají. propojkama se tam dalo "nastavit jakýkoliv číslo", takže na skříní 486 klidně mohlo svítit 200MHz.
Treba proto ze se mi to libi a ze to jde.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od lesana87 »

Jamesbond007cz píše:Ne! pro kazde cislo/znak, je k dispozici jedna lampa. cize na informaci : F1 1 2 5 6 Rpm je zapotrebi 4 cislicove lampy a 2 specialni symbolove (na zakazku vyrobene)
A analogového je na tom co?

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#15 Příspěvek od ZVUK2000 »

lesana87 píše:A analogového je na tom co?
Asi napájecí zdroj :D

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“