Jak eliminovat parazitické blikání na klice- kapacitní senzo

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Venari
Příspěvky: 15
Registrován: 21 zář 2014, 02:00

Jak eliminovat parazitické blikání na klice- kapacitní senzo

#1 Příspěvek od Venari »

Zdravím,
Udělal jsem kliku, která zleva svítí, když se zprava dotknu vodorovné části kliky(elektricky odizolovaná anténa) . Na velké většíně dveří funguje klika bezvadně. Existují ale dveře (protipožární, šířky 110cm,tedy dost extrémní) na které, když kliku nainstaluji, tak při dotyku kliky zleva občas parazitně zasvítí. A to by nemělo nastat, protože senzor http://pandatron.cz/?1259&nove_dotykove_snimace_atmel je přiveden pouze na vodorovnou část kliky vpravo a ta je odiozolovaná od zbytku plastem. Víc detailů a vnitřní uspořádání je na fotkách.
Kapacitní senzory jsou duchařina.
Toto všechno jsem zkusil, bez úspěchu.

1)Nahradil jsem původní plast jiným plastem.
2)Rozšířil jsem šířku plastu z 3 na 6mm.
3)PCB jsem umístil mimo interiér antény, do záhybu kliky
4)Baterii jsem umístil do antény a PCB do záhybu kliky (toto vykazovalo největší zlepšení, ale problém nevyřešilo)

Napadá Vás, co by mohlo problém způsobovat a hlavně vyřešit?
Jaký mám zvolit alternativní senzor, abych zabezpečil blikání při dotyku pouze z pravé strany?
Jak se velikost dveří může promítnout do existence parazitního blikání?

Z pozorování:
Parazitního blikání se mi podařilo dosáhnout i při pevném sevření baterie, která visela mimo konstrukci kliky na kabelech. Předpokládám tedy, že se parazitní informace o dotyku šíří kabely(ne vzduchovou mezerou).

senzor funguje jako proximitní(ta se nastaví kondenzátorem). Normálně dojde k sepnutí, když je ruka asi 3 cm od antény. Není bez zajímavosti, že když rukou držím levou stranu kliky, tak zařízení spíná už při 4cm. Je tedy prokazatelná vazba mezi anténou a zbytkem kliky.

Snad toto minimální info pro představu postačí

Uživatelský avatar
Venari
Příspěvky: 15
Registrován: 21 zář 2014, 02:00

#2 Příspěvek od Venari »

fotky
Přílohy
exterior.png
jak to vypadá
(96.48 KiB) Staženo 66 x
interior.png
uvnitř
(143.17 KiB) Staženo 72 x

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#3 Příspěvek od Cowley »

To mě zajímá, máš nějaké foto...
EDIT: byl si rychlejší :)
A nebylo by vhodnější pro snímání použít princip jako u piezo klávesnice?


Trošku OT: Tuhle jsem v nějakém obchodním centru na WC zahlédl kliku, která svítí červeně/zeleně podle toho, jak je WC obsazeno.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#4 Příspěvek od Cowley »

A co to odstranit softwarove? Kliku prece drzis nejakou dobu, ale ten vzruch se objevuje nahodile a hlavne jen kratce.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#5 Příspěvek od danhard »

Snížit citlivost toho senzoru.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Cowley píše:A co to odstranit softwarove? ...vzruch se objevuje nahodile a hlavne jen kratce.
Proč softwarově? Nevěřím, že by někdo řešil kapacitní senzor s procesorem, když to jde náramně jednoduše hardwarově.
Na to přece stačí RC článek k odfiltrování jednotlivých krátkých impulsů.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#7 Příspěvek od Cowley »

Hille, a kde je napsano, ze zarizeni konci kontrolkou na druhe klice? Treba uz tam nejaky ma. Ale mas samozrejme pravdu. Ja jen chtel naznacit, ze pokud se jedna o nahodile impulsy, lze je treba takto odfiltrovat.

Uživatelský avatar
Venari
Příspěvky: 15
Registrován: 21 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od Venari »

@danhard Citlivost jsem snížil na minimum (3nF je hodnota, kdy klika na stole ještě fungovala), problém na velkých dveřích to nevyřešilo.

@Cowley piezo snímač zní zajímavě. Zkusím se podívat, která koupitelná varianta by šla implementovat (za nasměrování bych byl vděčný :) ) zároveň by to fungovalo i přes rukavice :)

@Hill Tu implementaci zvážím, ale je to relevantní, když parazitní blikání se nikdy neobjeví samovolně, vždy pouze při dotyku kliky zleva? Zdá se mi proto, že se nejedná o nahodilé rozruchy.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#9 Příspěvek od Cowley »

A k cemu ma zarizeni, krome indikace slouzit?

Uživatelský avatar
Venari
Příspěvky: 15
Registrován: 21 zář 2014, 02:00

#10 Příspěvek od Venari »

Když vycházím ze zachodu ven, tak to dává informaci o úmyslu otevřít dveře lidem, kteří se pohybují na chodbě. Tak se s dveřmi nesrazí

Uživatelský avatar
Venari
Příspěvky: 15
Registrován: 21 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od Venari »

Pořád mi nejde do hlavy, jakto že jinak perfektni zařízení, které funguje jak má, na normálních dveřích, začne blbnout, pokud se instalují na ty velké požární dveře. Co za nový element velké dveře do soustavy vnáší? Nějaká mocnost železa? Snad to nebude nakonec v tom, že vede ve zdi elektřina, nebo silná wifi :oops:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#12 Příspěvek od danhard »

Jsou plechový :D

Uživatelský avatar
Venari
Příspěvky: 15
Registrován: 21 zář 2014, 02:00

#13 Příspěvek od Venari »

Kabel, který vede k mínusu baterie jsem přes pružinu spojil se samotnou klikou (ne ale v oblasti antény). Tak uvidíme, jak se to zachová. Problematické dveře nemám dobře přístupné, tak chci udělat prototypů několik, abych se vyzkoušel najednou)

Uživatelský avatar
Venari
Příspěvky: 15
Registrován: 21 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od Venari »

Jen pro info posílám kompletní analýzu možných příčit. Prototypy budu stavět teď v sobotu. Dám vědět, jak to vypadá :)

https://goo.gl/photos/kisCLw79C1589GPn9

Uživatelský avatar
Venari
Příspěvky: 15
Registrován: 21 zář 2014, 02:00

#15 Příspěvek od Venari »

Minus baterie jsem privedl na kostru kliky. Tento prototyp jsem odjel otestovat a voilá, problém vyřešen.

Mám akorát dilema, jestli náhodou nejsem ťululum, že jsem to všechno neprokostřil hned na začátku. Ušetřil bych si 3 měsíce práce. Moc díky za všechny připomínky! :D :lol:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“