Vyhřívání paraboly na satelit

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jaxs86
Příspěvky: 4
Registrován: 15 led 2016, 01:00

Vyhřívání paraboly na satelit

#1 Příspěvek od Jaxs86 »

Zdravím všechny bastlíře, chtěl bych se zeptat, jestli tady již někdo neřešil ohřev paraboly na satelit. Jelikož bydlím na horách tak mám celkem často plnou parabolu sněhu a musím chodit na střechu ji čistit. Bohužel jsem nenašel nikde dobré řešení a sám jsem na to krátký tak bych se chtěl zeptat na nějaké chytré a levné řešení, protože komerční řešení stojí okolo 3500Kč což mi připadá moc při ceně odporového drátu a trafa.

Pracuji v IT, takže základní znalosti elektra mám. Mám představu takovou, že přilepím odporový drát na zadní stranu paraboly (ten to bude vyhřívat a sníh bude odpadávat) o napájení 220V nebo pomocí 12/24V trafa (bez žádného čidla, zapínat to budu sám, jen když bude chumelit). Bohužel nevím jaký drát zvolit, jakou délku, průřez, napětí. Našel jsem na to nějaké vzorečky, ale nepochopil jsem je. Potřeboval bych teplotu do 60 stupňů a drát nějaký silnější ať ho nemusím mít 1 km (stačili by mě max do 4m, 85cm parabola).

Moc děkuji za případné nápady či řešení. Určitě by řešení ocenilo více lidí (mám 5 kamarádů, co mají stejný problém a nechce se jim platit 3500Kč za vyhřívání paraboly)

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#2 Příspěvek od samponek »

Parabolu dej svisle a hlavici nastav vůči tomu a žádný sníh se tam neudrží.
Mám to tak.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

samponek píše:Parabolu dej svisle a hlavici nastav vůči tomu a žádný sníh se tam neudrží.
. . . na to ale potřebuje jinou parabolu.
A říká se jí offsetka . . .

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#4 Příspěvek od Spiral »

A ten sníh nějak vadí?
Co třeba koupit větší parabolu, tedy to plechové, než topit pánu bohu do oken?
S hlavicí poradí samponek.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#5 Příspěvek od TAKJAN »

Jo, řešil jsem to nějakým odporovým vodičem. Spodní polovinu paraboly to trochu ohřálo a rozpustilo (Musí to být zezadu izolované, a to hodně, jinak to nemá význam. Mělo to asi 2 kW, ale to je málo. Když je venku -10° a ta plocha k tomu. Pak to nějak termostat nezvládl (když se oteplilo) a je po ní. Neřeším, nepoužívám už sat. Dnes bych šel do samoregulačního topného kabelu, mám ho na ohřev trubek. 100w/metr, myslím. Udržovaná teplota je dost vysoká, ale té bys asi vůbec nedosáhl. Obecně je to dost velký žrout, i když jen občasný .Ø 110 cm.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#6 Příspěvek od samponek »

Přišroubuj k parabole žehličku ze sběrného dvora. :lol:

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#7 Příspěvek od jirkati »

Taky mám offset sat parabolu. Je skoro svislá a sněhu se v ní drží velice málo. Má ale jinou nevýhodu - sat jednotka má tím pádem velký úhel a tím dost velkou plošku na svém hrdle a sníh se chytá na ní, takže ho chodím při vrstvě nad 3 cm shazovat, jinak vypadne signál. To ale musí napadnout tak 30 cm sněhu. Proto mám teď parabolu jen dva metry od podlahy na dvorku a na jednotku dosáhnu dvoumetrovou papírovou trubkou ze dveří.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#8 Příspěvek od dj_Paul »


Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#9 Příspěvek od Olchor »

Což to celé zakrytovat laminátovým kuželem? Každý schopnější vodák ti poradí s výrobou. Zvlášť jestli je zájemců víc, vyplatilo by se to. Možná se něco podobného vyrábí i komerčně.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#10 Příspěvek od jirkati »

Olchor, to není špatný nápad. Jen by ten materiál krytu musel bý schopný propouštět beze ztrát příslušné kmitočty. Něco jako je kryt na sat jednotce. A taky by měl odpuzovat sníh, aby se na něm nezachycoval. Možná zvenčí natřít něčím z letecké techniky.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#11 Příspěvek od fredis »

Spiral píše:A ten sníh nějak vadí?
Co třeba koupit větší parabolu, tedy to plechové, než topit pánu bohu do oken?
S hlavicí poradí samponek.
Aby toho sněhu tam měl ještě víc? :roll:

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#12 Příspěvek od lumca »

jirkati píše:Olchor, to není špatný nápad. Jen by ten materiál krytu musel bý schopný propouštět beze ztrát příslušné kmitočty. Něco jako je kryt na sat jednotce. A taky by měl odpuzovat sníh, aby se na něm nezachycoval. Možná zvenčí natřít něčím z letecké techniky.
V praxi to pak vypadá takto (toto je profi řešení přijímací paraboly sloužící jako linka pro DAB vysílače na ostrovech. Je to 100% řešení ochrany proti napadání sněhu/námrazy na aktívní plochu přijímací paraboly.
Přílohy
17657proc20160109012327.jpg
(131 KiB) Staženo 167 x

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

Spiral píše:A ten sníh nějak vadí?
Co třeba koupit větší parabolu, tedy to plechové, než topit pánu bohu do oken?
S hlavicí poradí samponek.
Taky jsem nepochopil tuto reakci. Ano sníh vadí a to i na větší parabole. Sníh buď signál absorbuje nebo vrstva sněhu změní ohnisko. V obou případech znemožní příjem.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#14 Příspěvek od kokun »

Dnes už máme "centrální" offset parabolu Ø 90? (23,5° + 19,2°E) na střeše a svoji rovněž offset Ø 80 (1°W) na balkoně - nemusím ometat.
Dříve jsem měl ale na tom balkoně prime-foccus Ø120 (Kovosat) a na ní sníh držel, pokud jsem ji (při nepoužití) nevytočil do krajní polohy, kdy se sklopila. Ale když jsem ji nepoužil, tak mně ani sníh nevadil.
Pokud jsem ji ale chtěl použít (a byla nasněžená), tak jsem z vedlejšího okna buďto ometal smetákem, anebo na ni chrstnul kastrol teplé vody a sníh sjel všechen.
Tehdy jsem nad vyhříváním rovněž uvažoval - dokonce jsem si sehnal i el. topný pás, příkon už přesně nwm, tuším cca 1kW, ale hlavně na 24V (kvůli bezpečnosti!). Jenže než došlo k realizaci, tak jsem ji raději nahradil tou offsetkou, zvláště když mezitím namontovali na střechu tu centrální.
Stejně jsem neměl dořešeno, jak ten topný pás co nejlépe upevnit na tu zakřivenou plochu (nechtělo se mně talíř provrtávat), tak aby byl co nejlepší přenos tepla z top. pásu na ten talíř.
Teď mně ale napadá:
Nešlo by nalepit (nažehlit), na talíř stříkaný komaxitem, odporové vytápění, jaké se používá na vyhřívání skla v zadních dveřích u aut? Kdysi se to tuším prodávalo na dodatečnou montáž, či výměnu - nwm, jestli je to ještě dnes dostupné. Jaký je tam příkon? A bezpečné by to bylo - napájení 12V :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#15 Příspěvek od kokun »

Tak jsem kolem tohoto něco guglil:
Prodávají se už přímo k tomuto účelů nějaká topidla - např. toto :wink:
Při tak malém příkonu (230V/80W) to ovšem bude muset vytápět dlouhodobě - je k tomu termostat s automatikou zapnutí/vypnutí. Takže sníh tu zřejmě po dopadu hned taje.
Obdobně je to s příkony vytápění těch skel v autech - řádově 10-ky Wattů.

Já s tím topným pásem měl rovněž záměr jednorázového, rychlého zahřátí talíře tak, aby nasněžená vrstva sjela dolů a topení vypnout.
Třeba tady se to už taky řešilo právě pro moji středovou parabolu Kovosat 120 :wink:

http://www.parabola.cz/forum/topic-75464/ :) :D :lol:
Přílohy
PA85FUAHZ850_v.jpg
Vyhřívání pro paraboly FUBA 85cm
(55.05 KiB) Staženo 131 x
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Poradna“