Stabilizace žhavení elektronek

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

Stabilizace žhavení elektronek

#1 Příspěvek od wishmasterX »

Zdravím, je to už dlouho, co jsem tu řešil tenhle problém, ale jsem tu s tím znova .... stavím předzesilovač se 4 kusy ECC88 pro gramo, pstavil jsem stabilizaci se 2 kusy 78S05, každý je určen pro jeden kanál, tedy 2 kusy ECC88, jako dříve nastal stejný problém, a to jsou okamžitě horké usměrňovací diody BY399, které snesou 3A, celkový odebíraný proud je ale poloviční .... Pak mě ještě napadlo vzít amaro, kde je Rocheltův preamp a podívám se, jak je stabilizace řešená, v podstatě je tam stejný odběr jako je u mě, teda cca 1,5A a on místo diod použil můstek KBU8, který je dokonce na 8A, takže jsem zkusil zaměnit za diody a výsledek skoro stejný, akorát že ten můstek se nezahřeje tak rychle ....
Kde je prosímvás problém, je to normální jev? Rochelt u toho můstku neuvádí koncové písmeno, které určuje jeho mezní napětí, stejným způsobem se vrábí i diody, zajímavé je, že jsou všechny za stejnou cenu a ve stejných pouzdrech, co mě tedy nutí použít v zapojení diodu, která snese 100V nebo 1000V za stejnou cenu? Ten můj můstek je myslím na 600V, ty diody na 800V, kdybych použil diody nebo můstek na takových 100V, změní se něco?
Odebírané napětí je 6,3V vyšší napětí na vstupu o minimálně 2V jsem splnil, aby stab. fungovaly, z primáru tam "jde" 10V, zkoušel jsem i trafo s menším napětím, ale nic se nezměnilo ...

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

a za tim usměrňovačem pro žhavení máš nějakou filtraci ? Nějakej elyt ?

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#3 Příspěvek od wishmasterX »

10000uF/16V, nový, Jamicon.
PS: vycházím z hotových a v podstatě funkčních zapojení, takže bych neudělal takovou blbost, abych zapoměl na tuhle filtraci ....

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

vysokonapěťové diody se zpravidla vyznačujou vyšším úbytkem napětí v propustném směru (u té BY399 píšou koukám 1,3V), takže mají větší důvod se hřát než nějaká plíva na 80V s Uak=0,6V. Jestli tě to trápí hodně a nechce se ti montovat diody ve šroubovacím pouzdru na chladič, použij Schottky.

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#5 Příspěvek od wishmasterX »

Já netuším, jestli ty "ověřené" konstrukce počítají s tím, že se to tak hřeje a že dané součástky to přežijí, navíc bych ve skříňce musel dobře vyřešit odvětrávání, aby nedošlo k teplotnímu kolapsu ... Zkusím si s tím ještě pohrát a zkusím koupit nějaké ty diody :idea:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

2 nebo 3 W nejsou na kolaps, je to celkem běžná ztráta diody, ale je rozdíl, jestli se 0,5cm2 rozpálí na 120° nebo 10 cm2 na 40.
Z hlediska skelného laminátu DPS to už úplně jedno není :wink:
Chce to jen trochu elementární pozornosti při návrhu.

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#7 Příspěvek od wishmasterX »

Ještě doplním:
Díval jsem se na GES a asi je jedno, jakou Schottky vybrat, jsou tam pro mě použitelné na 3 a 5A ... Můžu tedy čekat, že se to nebude tak opékat?
Zaujal mne článek na Aldaxu na téma usměrňovače, ty noname můstky jsou ještě větší zlo ...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

V elektronice naštěstí pořád platí více méně exaktně fyzikální zákony a v případě lineárních výkonových ztrát stačí ohmův zákon a matematika na úrovni trojčlenky :roll:
Myslím že by se neopékala ani ta BY399, kdyby měla trochu vyřešen odvod tepla do široké měděné plochy na spoji, 1.5Ax1.2V není žádný drama...

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#9 Příspěvek od wishmasterX »

Ještě jsem si pro "inspiraci" prošel pár schémat na netu a ve většině případů se jako usměrňovač objevuje můstek 200V-6A, třeba u stab. je napsáno, že se musí montovat na chladič, ale u můstku není nic .... To se to prostě vesele zahřívá? Nevím, jestli tohle zrovna řeší měděné plošky na DPS, přece jen, tohle není MBA 810 a ještě večer jsem šroubnul na ten 8A můstek chladič 5X5cm a stejně by se hodil i větší ...
Čekám, až mi do GME přijde objednávka, pak budu testovat ty další diody.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#10 Příspěvek od mikollar »

pre BY399 v katalogu pisu ako som dobre cital az 120°C pracovnu teplotu tak pokial sa o puzdro nepopalis nemal by byt problem

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“