DPA 223 pálí koncové tranzistory

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

DPA 223 pálí koncové tranzistory

#1 Příspěvek od cputakt »

Zdravím,kdysi jsem od Pavla Dudka koupil DPS a návod na stavbu zesilovače DPA 223.Součástky jako sadu jsem koupil v aldaxu a vše složil.
Oba kanály jely na první zapojení ale "vůl" když jsem desky osazoval do krabice tak jsem si neproměřil na zkrat výstupní svorky.Po zapnutí po krátké době shořeli pojistky i koncové tranzistory.Několikrát jsem koncové tranzistory vyměnil ale ihned po přivedení napětí se nažhaví pojistky a i když jsou rychlé tak to stihnu vypnout ale trandy jsou zase fuč. Můžete někdo mrknout na schéma a poradit?
Já mám jen mikropájku a multimetr a chabé zkušenosti s takovým návrhem.
Druhý kanál je v pořádku tak mám možnost porovnávat,teď jsem objednal další sadu výkonových trandů a budiče a snímaře teploty.
Přílohy
souča.jpg
(69.52 KiB) Staženo 120 x
sou.jpg
(132.39 KiB) Staženo 142 x
osaz.jpg
(75.63 KiB) Staženo 148 x
chem.jpg
(90.79 KiB) Staženo 409 x

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

A kromne koncových tranz. Co třeba budící?

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#3 Příspěvek od barnodaj »

Možná jednodušší by bylo zaregistrovat se na Audiowebu a požádat o pomoc tam.

Je to jenom rada.

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od cputakt »

Při stavbě jsem komunikoval na hifi slovanetu přímo z Kazzatelem ale vím jaký je, poslal by mě do prdele ať se neseru do toho emu nerozumím.
Budící jsou Q4,Q6? opravdu mě musíte tahat za ruku.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#5 Příspěvek od Milan_F »

cputakt píše: ...ať se neseru do toho čemu nerozumím.
A měl by pravdu! Zajdi na ten Audioweb a dohodni se s někym na oživení. Jinak to doprasíš ještě víc než to je...

Uživatelský avatar
Miri
Příspěvky: 196
Registrován: 28 črc 2006, 02:00
Bydliště: Nový Jicin

#6 Příspěvek od Miri »

On tenhle zešilovač není zrovna pro začátečníky. Pár jsem jich dával dohromady a některé závady, které si oni "skladatelé" vyrobili při sestavování byly docela zajímavé. Najdi si někde na netu články Oživení zesilovače a postupuj podle nich. A hlavně - při oživování nahraď pojistky žárovkami nebo odpory, jinak si těch tranzistorů kup za takových deset litrů, ať máš co měnit.A ty tranzistory, co vyměňuješ bereš odkud? Od chobota, z gesu, nebo z Aldaxu?
Miri

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

EU by se to asi nelíbilo... :lol:

U podobných závad používám "zakázané" žárovky, a to buď do přívodu napájení, nebo už za zdrojem v přívodech k zařízení. Už mě to "pár součástek" zachránilo

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Michal22 »

Sice to popisuješ trochu zmateně, ale jestli ti rozumím dobře, tak ti fajruje jenom jeden kanál.
Tak to vypni, sedni si pod dobré světlo, a zkus oba porovnat. Ona špatně zapájená součástka dokáže udělat divy.
Pokud nenajdeš mezi kanály žádný rozdíl, tak zkus pomocí diodového testu (pořád nemáš na zesilovač připojené napájení!!!) porovnat jednotlivé body zesilovače proti GND. Dej + pól na GND, - pól na jednotlivé uzly. Hodnoty si zapiš do schematu, potom to celé pověs sem. A hlavně v takovém rozlišení, aby to šlo přečíst (to je narážka na to schema, cos tady pověsil).
Až si budeš se vším jistý, tak místo pojistek dej žárovky (nejlépe třeba 2x24V/10W do serie), pokud se po připojení napájení rozsvítí, máš tam pořád problém.
Anebo začni tím, že sem dáš reálné fotky toho tvého zesilovače v dobrém rozlišení.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od cputakt »

Oživuji to na maličkém trafku a pojistky mám 0,5A tak jak je v popisu pro oživení.BD911/912 beru z GESu,jednou jsem vzal z GM a to byl nějaký odpad.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Michal22 »

Malinké tráfko je široký pojem. A rozdíl mezi F0,5A a T0,5A bývá kolikrát definovatelný cenou těch koncových trandů...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od cputakt »

Schéma jsem vytáhl z původního CD co jsem dostal k deskám z pdf a prt sc.
Ano zatím jsem proměřoval a porovnával z funkčním kanálem (oba jsou jen samotné desky k ničemu nepřipojené ale teď mám prázdné pozice pro ty trandy takže nemůžu objektivně porovnat hodnoty.Snad do pátku přijdou trandy tak je osadím a budu hledat s čelovkou a diodovým měřákem.
Tady fotky vadného modulu http://pcman.rajce.idnes.cz/DPA

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Michal22 »

Pokud máš jistotu v tom, že není problém v záměně nebo ve špatném osazení některé součástky, tak potom by samozřejmě mohl být problém v rozkmitání toho jednoho koncáku. Ale potom už to chce minimálně osciloskop. A zase- nenapájet to bez žárovek v sérii s přívody!!!
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#13 Příspěvek od kokun »

Michale - ty ale pořád uvažuješ nesprávným směrem. Četl jsi pořádně jeho zadávací příspěvek?
cputakt píše:Oba kanály jely na první zapojení ale "vůl" když jsem desky osazoval do krabice tak jsem si neproměřil na zkrat výstupní svorky.Po zapnutí po krátké době shořeli pojistky i koncové tranzistory. ...
Odpálil si to sám, vlastní blbostí - zkratoval si výstup jednoho kanálu :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od Michal22 »

Honzo, poslal jsem ti SZ 8-)
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Michal nám radí rád a často ... jelikož jsi to schema upnul v nekvalitě , tak nerozeznám čísla součástek . No já na toto mám dvě 2W tráfka 24V - kontrolková , koupil jsem po desetikoruně , usměrněno , takže cca 2x30V . U potrefeného zesu obvod nastavení klidového proudu vyzkratuji a připojím ta tráfka . Zde nwm , jak je napájen ten operák . No a při dobrých součástkách musí být na výstupu skoronula . Pokud je tak přidávám kliďáku do té doby , kdy začne klesat napětí z těch trafíček . Neexistuje zlikvidovat součástku . Ovšem v takovýchto případek demontuji všechny polovodiče , které jsou natvrdo na potenciálech a všechny zkouším i na napěťovou odolnost , minimálně +20% napětí v tom zesu naprázdno .

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“