Ruční navíjení cívek - nějak se nemůžu vejít

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Miyuki
Příspěvky: 93
Registrován: 07 led 2016, 01:00

Ruční navíjení cívek - nějak se nemůžu vejít

#1 Příspěvek od Miyuki »

Zdravím,

chci se zeptat, jak velkou část připočítáváte k zaplněnýmu prostoru oproti výpočtu, když namotáváte ručně ?

Docela nepříjemně mě vypekla cívečka na EF16, je to titěrný a dělá se s tím blbě, ale podle výpočtu mělo bejt na kostřičce jenom 50% obsazenýho místa a realita je taková, že se tam ani nevešel požadovanej počet závitů, naštěstí to moc nevadí (vstupní filtr do zdroje)
Ale chystám se namotávat na ETD29 a tam už neni kam ubírat s počtem závitů a navíc tam bude izolace, podle výpočtu (když beru drát hranatej) je to taky kolem 50% zaplnění, tak doufám, že se to tentokrát vejde, přece jenom je to větší a hlavně s kulatym středem, to by mělo jít líp

Uživatelský avatar
Miyuki
Příspěvky: 93
Registrován: 07 led 2016, 01:00

#2 Příspěvek od Miyuki »

Tak odpovídám si sama :lol:

Ruční vinutí fill factor 0,75
Hranatý jádro faktor 0,8

Takže celkem 0,6

A najednou to vychází vešlo se co se má vejít, ale že je to ve výsledku tolik to mě fakt překvapilo

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Ono záleží hodně na průměru drátu. Slabý se snad ani nedá ručně "skládat závit vedle závitu".
A pak zase u silnějších průměrů je problém s tahem, který zajistí správný ohyb, takže se postupně "ze čtverce stává kruh" :wink:

Nedělám to ve velkém, poslední dobou čím dál méně, z dřívějška jsem měl zkušenost, že se dá pohybovat někde mezi 0,5 - 0,6

Uživatelský avatar
Miyuki
Příspěvky: 93
Registrován: 07 led 2016, 01:00

#4 Příspěvek od Miyuki »

Mám tu 0,25 a 0,63 z toho se dá hezky nakombinovat většina potřebnejch průřezů

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#5 Příspěvek od Jodr »

monterjirka píše: z dřívějška jsem měl zkušenost, že se dá pohybovat někde mezi 0,5 - 0,6
V dávnověku jsem si motal všechna trafa, jiná možnost téměř ani nabyla. Moje zkušenost při pečlivé práci a použití dobře udělaného přípravku, sice s kličkou, ale dobře uloženou, bez axiálních vůlí a pečlivě upevněnou kostrou na navíjecím trnu, lze počítat s plněním nad 70%. Pokud budu uvažovat s proklady, pak 60%. Motání jen v ruce cikcak snad nikoho nenepadne...!
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

No, hlavně, když se to motá na akuvrtačce (či starý hliníkový na kliku) upnutý do svěráku, či na starým gramofonu, tak se ty závity víc utahují, než při ručním navíjení. Jen si nesmíte přetrhnout drát...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Miyuki
Příspěvky: 93
Registrován: 07 led 2016, 01:00

#7 Příspěvek od Miyuki »

Tak ono těch 2x49 a 2x8 závitů se nevyplatí upínat, to se dá v klidu poskládat vedle sebe v ruce

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#8 Příspěvek od Atlan »

Ked mi trebalo 8 cievok do reprovyhybiek tak som zrecykloval tlaciren a urobil navijacku 2 krokace riadene to bolo pic16f628. Ucel to splnilo. Hlavne to uzasne vyzeralo profi praca.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#9 Příspěvek od Jodr »

Atlan píše:... urobil navijacku 2 krokace riadene to bolo pic16f628. Ucel to splnilo. Hlavne to uzasne vyzeralo profi praca.
Pokrok je pokrok. Od pazourku k bronzové sekyře, od kliky k mikroprocesoru. Holt doba si to žádá... :)
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Habesan »

Tak si říkám, jestli když skončila doba bronzová, taky začali dělat ze železa i věci, které je lepší mít z bronzu.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#11 Příspěvek od rudolf02 »

No já, pokud si vzpomínám, tak +20% pro profi navíjení a 30% pro ruční.
Průměr drátu 0,2 až 1,2mm. Překvapivě se mi vyplácel proklad každé vrstvy trafopapírem 0,065mm. Pak šlo udržet závit vedle závitu v každé vrstvě. Při požadavku silnějších prokladových papírů / drážkové lepenky byl tento trafopapír zbytečný.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Závisí na stylu výpočtu. Buď se pro daný drát vezme plnění z tabulek a dle stylu vinutí se koriguje, nebo se počítá se čtvercem drát + izolace +5 až 10% dle utahování. Následně se provede výpočet plnění okna cívky včetně prokladů atd., a dle technologie výroby se odhadne realizovatelnost.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“