Signální generátor KV/VKV dle PE1-2002

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#16 Příspěvek od BOBOBO »

Inu hračka . Také jsem stavěl ten rozmítač z AR na UHF na dvou deskách . To jsem se vyblbnul . Jen značkovač nikdy pořádně nechodil . Zrovnatak u vobleru na MF FM kmitočty . Vrchním expertem na poshánění nevyzkoušených schemat byl Nečásek . Něco vždycky obšlehl venku , přepsal na bolševický součástky a vydal . A ejhle , ono se tomu moc nechtělo . Mám u sebe schema na rozmítač snad z Elektoru , ale tam to je , zesiluje se ERAmi a PINem rovná . Ale to už zůstane jen ideou ....

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#17 Příspěvek od taz »

Pokud chceš měřit na krátkých vlnách , tak si postav NWT 7, wobbler do 60MHz, jednoduchá stavba, hodně muziky za "pár"peněz

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

Značkovač je běžný problém i lepších rozmítačů z té doby.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#19 Příspěvek od FERYACT »

Oprášil jsem prach z vf voltmetru.Mám ho zabudovaný tím pádem se musím dívat na oscilo a voltmetr na dvě místa.Chtěl jsem si to zjednodušit a četl vše na oscilu.Takže v rámci jednoho rozsahu vf voltmetu 30-100 mV se měnila frekvence 32MHz -1,7MHz.S tím se asi budu muset smířit pokud neudělám stabilizaci.Při frekvenci pod 1,7MHz začal enormní vzrůst amplitudy a zkreslení.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od PavelFF »

S tím by ses ještě neměl smiřovat. Stále to vypadá na nějakou chybu. Nevím, co se děje, když se rozdíl kmitočtů blíží nule (což 1,7MHz zdaleka není), ale rozdíl v amplitudě mezi 2 až 30MHz se mi zdá nezdravě velký. Máš tišťák vyrobený podle časopisu? Přívody krátké?
Třeba zkus varikap nahradit cvičně různými pevnými kondenzátory, odpoj R5. Jen takové zoufalé návrhy...

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#21 Příspěvek od FERYACT »

Tišták je vlastní návrh.Transistory R2W /to je SMD -umí GHz/.Zkoušel jsem dát indukčnost na výstup abych snížil úroveň nižších frekvencí.Zesilovač má stejný tranzistor.To bych mohl pracovat s vyššími úrovněmi na výstupu.Jsem zvyklý že mi nikdy nic nejde.
Zatím netroubím k ústupu byť to tak vypadalo.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#22 Příspěvek od mtajovsky »

Možná příčina by byla dolní propust C20, L3, C21, pokud by tam byly omylem špatné hodnoty součástek.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#23 Příspěvek od FERYACT »

Cívku L3 jsem ještě nepodezříval.Mám ji na kostřičce s jádrem a při šroubování jádra se nic moc nedělo.Musím to znovu otestovat.Mám ještě dotaz:jak omezit zesílení při menších frekvencích./Normálně zesilovač je rovný a od určité frekvence jde dolů.Ale kdyby mi pomohl zesilovač připojený v bodě 4 IO1 omezit amplitudy nižších frekvencí byl bych rád.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od ZdenekHQ »

Problémem u směšování na širokém pásmu je vždycky nestabilní amplituda, hlavně, pokud se výsledný produkt frekvenčně relativně blíží k nule. Projeví se každá nelinearita, nestabilita amplitudy oscilátorů atd.

Kdyby to bylo výš, dá se použít diodový směšovač + jádro, tam jsou výsledky většinou trošku lepší. Dnes se přesný KV generátory řeší použitím DDS, je to dražší, ale umí to mnohem víc.

Viz třeba http://www.elweb.cz/clanky.php?clanek=97
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#25 Příspěvek od Bernard »

Pro příklad není třeba chodit na cizí stránky. I tady máme na to téma moc pěkný příspěvek autora mtajovsky.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od ZdenekHQ »

Díky. Jsem houby EB patriot...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#27 Příspěvek od PavelFF »

ZdenekHQ píše:V rozmítačích/polyskopech jsou taky "směšovací" oscilátory (jeden pevný, druhý laděný, výstup je rozdíl kmitočtů) a stabilizátor amplitudy je samozřejmost. Jinak je to bastl.
Postavil jsem si kdysi generátor 10kHz až 200MHz podle Electus 1992.
Nechci kecat, ale žádný stabilizátor amplitudy ve smyslu zpětnovazební smyčky tam není. Jedině se někde koriguje zisk dolní nebo horní propustí nebo vlastnostmi(nedokonalostí) tranzistorů. Oscilátory jsou (300 až 500)MHz a pevný je 300MHz.

A přitom je amplituda v celém pásmu relativně stabilní (na moje možnosti a dovedosti). Výstupní napětí má být správně 10mV a já tam mám různé hrby mezi 10 až 13mV. Kdybych si stanovil referenční úroveň třeba na 11,5mV, tak by kolísání vlastně bylo asi -+1,5dB. A není to tak, že by napětí monotónně padalo nebo rostlo s kmitočtem. Jsou tam špičky.

A signál z generátoru při 10kHz je už hodně nekvalitní, ale proti Feryactovu 1MHz je 100x nižší. Takže nevidím důvod, proč by měl na 1,7MHz enormně růst nebo padat.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#28 Příspěvek od FERYACT »

To Pavel FF: generátor do 200MHz podle AR1992 mi znechutil život.Nemohl jsem to dát dohromady.
Generátor s DDS mám na to, když potřebuji krystalovou frekvenci./postavil kamarád/.Ale občas potřebuji proladit oscilátor /s čítačem a voltmetrem /.
Nízké frekvence půjdou zmenšit cívkou k zemi./co se ale pokazí?/

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#29 Příspěvek od PavelFF »

Stále si myslím, že to neřeší pravou příčinu. Chyba bude někde jinde. Něco jsi přehlídnul.

Tento generátor se mi docela líbí:
http://aukro.cz/signalni-generator-lcd- ... 71111.html

hledání do Aukra: "Signální generátor LCD displej 40MHz stavebnice"

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#30 Příspěvek od FERYACT »

Zkusím směšovač z UZ07 KE6/2007 str.40 bez Xtalu s novým filtrem.Uvidím.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“